Zamknij

Biopsja tarczycy: kiedy należy ją wykonać? Wskazania do badania

30.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 18:33

Biopsja tarczycy to badanie inwazyjne i nieprzyjemne, ale bardzo potrzebne. Pozwala bowiem na szybkie określenie charakteru zmian w obrębie tarczycy i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Biopsja tarczycy
fot. Shutterstock

Biopsja tarczycy to badanie diagnostyczne polegające na pobraniu fragmentu tkanki z tarczycy i następnym zbadaniu ich w celu stwierdzenia, czy w gruczole zaszły zmiany nowotworowe.

Biopsja tarczycy: wskazania

Biopsja wykonywana jest najczęściej  w przypadku stwierdzenia w badaniu USG lub badaniu palpacyjnym guzków tarczyc, powiększenia tarczycy, bolesności tarczycy przy dotyku. 

Biopsja może być wykonana również w sytuacji podejrzenia występowania w tarczycy zmian zapalnych oraz w celu opróżnienia torbieli z nagromadzonego płynu.

Biopsja tarczycy: przeciwwskazania

Biopsji tarczycy nie wykonuje się w przypadku, gdy pacjent stosuje leki przeciwzakrzepowe, ma ropne zmiany na skórze szyi oraz wtedy, gdy ma ciężką skazę krwotoczną.

Biopsja tarczycy: przebieg badania

Biopsja tarczycy może być bolesna i lepiej przygotować się na nieprzyjemne wrażenia.

Badanie przeprowadza się za pomocą cienkiej igły wprowadzanej w zmianę chorobą, np. w guzek lub powiększony węzeł chłonny pod stałym monitorowaniem USG. Lekarz za pomocą igły pobiera próbkę zmienionej chorobowo tkanki. W czasie nakłucia nie można przełykać śliny i mówić.

Pozyskany podczas biopsji materiał utrwalany jest na szkiełkach mikroskopowych, które następnie ocenia lekarz patomorfolog. 

Ile kosztuje biopsja tarczycy? Jeśli lekarz skieruje na badanie w ramach NFZ, to ubezpieczony pacjent nie pokryje żadnych kosztów. Natomiast ceny badania wykonywanego prywatnie wahają się od 200 do 300 złotych w zależności od placówki.

Biopsja tarczycy: powikłania

Biopsja tarczycy uważana jest za zabieg bezpieczny i mało inwazyjny, ale jak każda procedura medyczna niesie za sobą ryzyko powikłań. 

Do najczęstszych powikłań, ale występujących rzadko, należą: zasinienie lub krwiak w miejscu wkłucia, zakażenia miejsca wkłucia, brak możliwości diagnostyki na podstawie pobranego materiału.

Biopsja tarczycy: wynik

Jeśli wynik biopsji jest ujemy – należy stale kontrolować objętość guzka poprzez badanie ultrasonograficzne. Jeśli wynik jest dodatni i zmiana w obrębie tarczycy jest złośliwa, lekarz może zlecić powtórzenie badania, omówi również z pacjentem możliwości leczenia. Zaledwie 5-10 procent przypadków to guzy złośliwe. Statystycznie, w przypadku wykrycia guzków złośliwych przeżywalność mężczyzn wynosi 76,8 procent, natomiast u kobiet jest to 90,7 procent. Im wcześniej wykryta zostanie zmiana, tym większa szansa na wyleczenie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.