Zamknij

Biegunka po alkoholu. Jak leczyć? [DOMOWE SPOSOBY]

25.10.2021
Aktualizacja: 25.10.2021 10:25

Po nocnej imprezie spędzasz poranki w toalecie? Po spożyciu alkoholu skręca cię, ściska i masz biegunkę? Rozwolnienie po alkoholu występuje często i zwykle każdy ''pijący'' miał przynajmniej raz w życiu problem z biegunką po imprezie. Dlaczego po alkoholu jest luźny stolec? Jak leczyć biegunkę po alkoholu? Podpowiadamy.

Biegunka po alkoholu
fot. Shutterstock
  1. Biegunka po alkoholu. Skąd rozwolnienie po alkoholu?
  2. Biegunka po alkoholu. Jak leczyć rozwolnienie po alkoholu?

Biegunka po alkoholu jest jednym z objawów kaca. Dotyka większości osób przesadzających z alkoholem, ale jest szczególnie dokuczliwa dla chorujących na schorzenia układu pokarmowego (w tym choroby jelit). Jedynym sposobem na uniknięcie biegunki jest odstawienie alkoholu lub znaczne ograniczenie jego spożycia. 

Biegunką nazywa się częste (2-3 razy na dobę) oddawanie luźnego, wodnistego stolca. Biegunce towarzyszą bolesne skurcze żołądka i jelit, ból brzucha, uczucie przelewania, utrata apetytu. 

Biegunka po alkoholu. Skąd rozwolnienie po alkoholu?

Alkohol powoduje zwiększoną kurczliwość jelit, co skutkuje szybszym przesuwaniem się pożywienia w przewodzie pokarmowym. Ponieważ cały proces trwa szybciej, niż w normalnych warunkach, organizm nie ma czasu, by wychwycić wodę z jelit, dlatego razem z pokarmem wydalana jest jej duża ilość. Stąd biegunka, czyli luźne stolce.

Za przyspieszenie perystaltyki jelit i zwiększenie wydzielania wody do jelita grubego odpowiadają toksyczne substancje powstające w procesie metabolizowania alkoholu, w tym aldehyd octowy.

Alkohol zawiera toksyny, które działają drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, co skutkuje bólem żołądka, wymiotami, problemami z wypróżnianiem. Toksyczne działanie alkoholu prowadzi do uszkodzenia enterocytów — komórek przewodu pokarmowego, co w dłuższym okresie może skutkować rozwojem chorób układu pokarmowego.

Biegunka po alkoholu. Jak leczyć rozwolnienie po alkoholu?

Biegunka po alkoholu zwykle ustępuje samoistnie. Jeśli trwa długo, jest ostra, niemożliwa do powstrzymania, towarzyszą jej silne bóle, należy zgłosić się do lekarza.

Rozwolnienie można powstrzymać za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbiegunkowych. Warto również zażyć tabletkę węgla aktywowanego, który dzięki swoim właściwościom adsorpcyjnym (zdolnościom wiązania się z innymi substancjami), wychwytuje toksyny powodujące biegunkę i ułatwia ich usuwanie z organizmu.

Leczenie biegunki domowymi sposobami sprowadza się do utrzymywania odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu (biegunka może prowadzić do groźnego dla zdrowia odwodnienia). Należy pić dużo wody oraz dbać o utrzymanie prawidłowego stężenia sodu i potasu. W tym celu można spożywać elektrolity w saszetkach do rozpuszczenia w wodzie — dostępne w aptekach bez recepty.

W czasie biegunki zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej, by dodatkowo nie obciążać i nie podrażniać żołądka. 

Co jeść i pić w czasie biegunki po alkoholu?

Czego unikać w czasie biegunki po alkoholu?

  • Kawy i innych napojów z kofeiną.
  • Produktów z dużą zawartością tłuszczu.
  • Produktów z dużą zawartością błonnika, w tym pieczywa pełnoziarnistego.
  • Produktów mlecznych, takich jak mleko, słodkie jogurty i jogurty do picia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl); stopuzaleznieniom.pl