Zamknij

Biały nalot na języku - co oznacza i jak się go pozbyć?

30.12.2020
Aktualizacja: 30.12.2020 12:53
biały nalot na języku
fot. Shutterstock

Biały nalot na języku to nie zawsze powód do niepokoju. Jeśli jednak wciąż go widzimy, warto poradzić się specjalisty. Taki objaw może świadczyć między innymi o infekcji bakteryjnej, anemii, chorobach przenoszonych drogą płciową, a także zakażeniu wirusem HIV. 

Biały nalot na języku to częsta przypadłość. Może być oznaką niewłaściwej higieny jamy ustnej, ale również zwiastować choroby, np. grzybicę, anemię lub inne schorzenia. Sprawdź, co oznacza biały osad na języku.

Biały nalot na języku - co oznacza?

Biały nalot na języku to często zgłaszany objaw. Wbrew pozorom nie zawsze oznacza chorobę. Często jest po prostu wynikiem naturalnych procesów zachodzących w organizmie.

Przyczyną osadu na języku może być też niewłaściwa higiena jamy ustnej. Pamiętajmy, żeby myjąc zęby, zawsze "szczotkować" język. Można się zaopatrzyć w specjalną szczoteczkę przystosowaną do czyszczenia języka. Aby dobrze wyczyścić język, należy kilka razy przejechać szczoteczką od nasady po koniuszek języka, a także od jednego boku do drugiego, a następnie przepłukać usta wodą.

Biały osad na języku, paradoksalnie, może oznaczać zbyt intensywne dbanie o jamę ustną. Obłożony język może być wynikiem zbyt częstego stosowania płynów do płukania ust zawierających nadtlenek wodoru.

Jeśli dokuczają nam wymioty lub biegunka, nasz organizm może się domagać większej ilości płynów. Biały nalot na języku może zwiastować wtedy odwodnienie.

Biały osad na języku może też być efektem palenia papierosów lub zbyt częstego picia kawy.

Biały nalot na języku - jakie choroby zwiastuje?

Biały nalot na języku często pojawia się, kiedy trawi nas infekcja bakteryjna. Przy anginie paciorkowcowej białemu osadowi na języku towarzyszy najczęściej biały osad na gardle i ropne nacieki na migdałkach.

Szkarlatyna również objawia się białym nalotem na języku. Kolor języka z czasem zmienia się na malinowy.

Biały nalot na języku może być przyczyną leukoplakii (rogowacenie białe), przedrakowego stanu powstającego w jamie ustnej, będącego efektem nieprawidłowego rogowacenia nabłonka błony śluzowej. W wyniku drażnienia powstają na niej białe plamy lub smugi. Leukoplakia jest spowodowana najczęściej paleniem papierosów lub fajki, piciem alkoholu, źle dopasowana protezą zębową lub używaniem ostrych przypraw.

Inne przyczyny białego nalotu na języku to:

  • grzybica jamy ustnej (chorobie wywołanej drożdżakami Candida albicans oprócz białego osadu o konsystencji zsiadłego mleka towarzyszy ból, szczypanie, nadżerki i owrzodzenia)
  • choroby przenoszone drogą płciową, m.in. kiła
  • wirus HIV
  • liszaj płaski
  • anemia
  • cukrzyca
  • stany zapalne przewodu pokarmowego

Biały nalot na języku - u dziecka i niemowlaka

Obłożony język u dziecka, podobnie jak u dorosłego, może świadczyć o nieprawidłowej higienie jamy ustnej lub zakażeniu infekcją bakteryjną (w zapaleniu gardła i anginie). W przypadku grzybicy białemu nalotowi na języku towarzyszy ból i pieczenie języka. Osad na języku u dziecka może także świadczyć o odwodnieniu.

Biały nalot na języku u niemowlaka nie powinien być powodem do niepokoju. Organizm noworodka nie wytwarza jeszcze tyle śliny co organizm dorosłego, dlatego często widać na nim osad z mleka. Grudkowaty nalot na języku przypominający twarożek, może z kolei świadczyć o zarażeniu pleśniawkami, najczęściej wywołanymi przez drożdżaki Candida albicans.

Biały nalot na języku - jak się go pozbyć?

Biały nalot na języku często nie stanowi powodu do niepokoju. Czasem wystarczy zmienić nawyki higieniczne lub zrezygnować z niektórych przypraw. Jeśli jednak objaw nie ustępuje i nie możemy się go pozbyć, warto poprosić o opinię lekarza. Aby rozprawić się z białym nalotem na języku, którego przyczyną jest jedna z chorób, trzeba ją rozpoznać i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!