Zamknij

Biały mocz to znak ostrzegawczy. Na jakie choroby wskazuje?

01.06.2022
Aktualizacja: 01.06.2022 16:10
Mocz
fot. Shutterstock

Mlecznobiały, mętny mocz to objaw, którego nie wolno lekceważyć. Biała barwa moczu może wskazywać na groźne zakażenia układu moczowego. Sprawdź, jak rozpoznać, że kolor moczu jest nieprawidłowy. Co powinno zaniepokoić? WYJAŚNIAMY.

Biały, mętny mocz jest charakterystycznym objawem ropnych zakażeń układu moczowego. Biała barwa moczu wskazuje, że w moczu znajduje się ropa, a dodatkowo także śluz lub pasma śluzu. Mocz w przypadku zakażenia układu moczowego często się pieni i ma nieprzyjemny zapach. 

Ropnym zakażeniom układu moczowego (cewki moczowej, pęcherza, prostaty) towarzyszą takie objawy, jak gorączka, częsta i silna potrzeba oddania moczu, ból lub pieczenie w trakcie oddawania moczu. 

Przyczyną białego moczu może być także chyluria, czyli zwiększone wydalanie chłonki z moczem, co jest wiązane z wadą rozwojową układu limfatycznego lub niedrożnością układu chłonnego spowodowaną rozrostem nowotworu, a także zamknięciem układu przez pasożyty.

Warto wiedzieć

Jaka jest prawidłowa barwa moczu?

Mocz ma kolor słomkowo-żółty (jasnożółty), jest przejrzysty. Jego zapach nie powinien być mocno wyczuwalny, ale w praktyce świeży mocz ma charakterystyczną, lekko kwaśną woń.

Biały mocz. Jakie badania wykonać?

Oddawanie białego moczu jest wskazaniem do wizyty u lekarza POZ i do wykonania niezbędnych badań, w tym posiewu moczu. Badanie to pozwala na zidentyfikowanie czynnika wywołującego infekcję — najczęściej są to bakterie E. Coli lub Proteus.

Biały, ropny mocz jest zawsze objawem choroby, która nie ustąpi samoistnie i wymaga specjalistycznego leczenia. Lekceważone zakażenia układu moczowego mogą prowadzić do groźnych powikłań, takich jak 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: przeglad-urologiczny.pl