Zamknij

Barwa języka mówi wiele o zdrowiu. Kiedy kolor języka wskazuje na chorobę?

04.12.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 14:38

Język jest jak wyrocznia. Jego wygląd mówi naprawdę wiele na temat stanu zdrowia. Dlatego należy się językowi bacznie przyglądać – nie tylko podczas choroby, ale codziennie w czasie mycia zębów, płukania jamy ustnej czy po prostu raz na jakiś czas przeglądając język w lustrze. Zmiana wyglądu i zabarwienia języka może wskazywać na różne choroby, takie jak grzybica, płonica, kwasica czy żółtaczka. Sprawdź, o czym świadczy zmieniona barwa języka. 

Zdrowy język
fot. Shutterstock

Barwa języka może powiedzieć wiele o stanie zdrowia. Zmienia się, gdy człowiek choruje lub nieodpowiednio dba o higienę jamy ustnej. Możliwych powiązań między wyglądem języka a stanem zdrowia jest bardzo dużo, podobnie jak czynników wpływających na jego zabarwienie (np. ciąża, leki onkologiczne czy antybiotykoterapia). Dlatego warto obserwować język, by szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Język to narząd pełniący wiele funkcji. Zbudowany jest z mięśnia, a jego głównym zadaniem jest podsuwanie pokarmu pod zęby, mieszanie pokarmu w czasie żucia i przesuwanie kęsów pokarmu do gardła. Język potrzebny jest również do mówienia i odczuwania smaku. Pokryty jest brodawkami, które dzieli się na brodawki mechaniczne (służą do pobierania, rozdrabniania pokarmu) oraz brodawki smakowe (zawierające kubki smakowe).

Jak wygląda zdrowy język? Jest jasnoróżowy, gładki i ma wilgotną śluzówkę pokrytą maleńkimi brodawkami językowymi. 

Na jakie choroby może wskazywać barwa języka?

Eksperci radzą, by obserwować na co dzień swój język. Gdy kolor języka nagle się zmienia, świadczy to zazwyczaj o tym, że w organizmie rozwija się infekcja lub toczy go choroba. Jeśli barwa języka odbiega od normy, to można zauważyć na przykład niepokojące naloty czy zmianę zabarwienia. Każdą zmianę w wyglądzie języka warto konsultować z lekarzem.

Zmiany mogą bowiem mieć swoje źródło w jamie ustnej, ale równie dobrze mogą świadczyć o problemach z trawieniem, układem krążenia czy obniżonej odporności.

Język biały (biały nalot, białe guzki lub plamki na powierzchni języka): powodem mogą być pleśniawki, czyli rodzaj infekcji grzybiczej wywoływanej przez drożdżaki Candida albicans. Biały odcień języka może również wiązać się z leukoplakią, czyli rogowaceniem białym, występującym najczęściej u osób palących papierosy czy nadużywających alkoholu. Leukoplakia zalicza się do stanów przednowotworowych i może prowadzić do raka błon śluzowych jamy ustnej.

Język blady: może występować u dorosłych z wrodzonymi wadami serca, a także przy anemii, niedoborze żelaza, odwodnieniu i chorobach takich jak liszaj płaski, rak jamy ustnej czy kiła

Język ciemnoczerwony (również malinowy czy truskawkowy): może być sygnałem wskazującym na zapalenie języka, niedobory witamin z grupy B, płonicę czy chorobę Kawasaki występującą najczęściej u małych dzieci. Zaczerwienie języka bywa również wynikiem reakcji alergicznej na gluten, może też świadczyć o podwyższonej temperaturze ciała. Natomiast purpurowe zabarwienie końcówki języka może być oznaką silnego stresu. 

Język brązowy: występuje zazwyczaj z powodu nadmiernego spożywania kawy i nałogowego palenia papierosów. Brązowy nalot na języku może sygnalizować gromadzenie się w organizmie toksyn, czyli tzw. kwasicę lub toksemię. 

Język czarny lub brunatny: zazwyczaj jest symptomem tzw. włochatego języka, czyli dolegliwości wynikającej z nadmiernego rogowacenia i wydłużenia brodawek nitkowatych, co sprawia, że język jest bardziej szorstki i wygląda, jakby był włochaty. Na „włochaty język” cierpią na przykład nałogowi palacze, cukrzycy, osoby spożywające duże ilości alkoholu, mocnych herbat, kawy, a także po przewlekłej antybiotykoterapiiradioterapia szyi i głowy. Ta przypadłość jest czasami wynikiem niedostatecznej higieny jamy ustnej lub nadmiernej suchości.

Język niebieski lub siny: może wskazywać na problemy z układem krążenia i sygnalizować na przykład, że serce nie pompuje prawidłowo krwi, w efekcie czego następuje niedotlenienie organizmu. 

Język z żółtym nalotem: jest częstym objawem niedostatecznej higieny, w tym nieoczyszczania języka. Natomiast gruby, żółty nalot może wskazywać na problemy z trawieniem i nieprawidłową pracę jelit lub zakażenia układu moczowego. Może być także objawem żółtaczki, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, problemów z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym. 

Język może zmieniać zabarwienie z powodu jedzenia. Barwią szczególnie niektóre słodycze, słodkie napoje, cukierki, a także niektóre przyprawy, takie jak curry czy kurkuma.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl