Zamknij

Badanie histopatologiczne: na czym polega? Jakie są wskazania?

20.10.2020
Aktualizacja: 26.10.2020 12:30

Po badaniu endoskopowym lub po zakończonej biopsji słyszysz od lekarza, że musisz poczekać na wynik badania histopatologicznego? To rutynowe, bardzo często wykonywane badanie, które polega na mikroskopowej ocenie pobranych tkanek. Badanie histopatologiczne pozwala m.in. na rozróżnienie łagodnego i złośliwego nowotworu, a także ocenę zaawansowania raka.

Badanie histopatologiczne
fot. shutterstock

Badanie histopatologiczne polega na badaniu mikroskopowym pobranego wcześniej materiału cytologicznego (komórkowego) lub materiału histologicznego (fragmentu tkanki).

Wskazania do badania histopatologicznego:

  • podejrzenie nowotworu,
  • podejrzenie zakażenia bakteryjnego,
  • podejrzenie choroby z autoagresji (autoimmunologicznej),
  • choroby zapalne jelit,
  • badanie histopatologiczne płodu po poronieniu.

Badanie histopatologiczne: jakie ma zadanie?

Badanie histopatologiczne umożliwia przestrzenną ocenę zmian w pobranej tkance i bardzo precyzyjne określenie zmian, co jest niezwykle przydatne w diagnostyce nowotworów i planowaniu leczenia.

Badanie to pozwala na rozróżnienie nowotworów łagodnych i złośliwych. Jest też niezbędne do oceny rokowania i monitorowania postępu leczenia.

Badanie histopatologiczne stosowane jest także w określaniu i rozpoznawaniu zmian zapalnych czy zwyrodnieniowych.

Badanie histopatologiczne pozwala:

  • określić postać histologiczną nowotworu i narząd, w którym powstał nowotwór,
  • ocenić stopień złośliwości nowotworu, zaawansowanie kliniczne i patomorfologiczne
  • ocenić doszczętność wycięcia nowotworu, szerokość wolnych marginesów i struktur nacieczonych przez nowotwór
  • wykryć obecność owrzodzenia, martwicy, nacieku limfocytarnego, zatorów nowotworowych.

Badanie histopatologiczne: jak przebiega?

Badanie histopatologiczne pobranego materiału (na przykład fragmentów tkanki) przeprowadza się za pomocą skomplikowanych technik laboratoryjnych i mikroskopowych.

Badaniu podlegają zarówno wycięte w całości zmiany, na przykład guzy nowotworowe, większe wycinki pobrane podczas biopsji, jak i bardzo drobne wycinki pobierane podczas endoskopii.

Materiał ten tuż po pobraniu musi być odpowiednio utrwalony (w formalinie lub alkoholu etylowym) lub zamrożony. Materiał w ten sposób utrwalony podlega badaniu rutenowemu, czyli zostaje zatopiony w parafinie, a skrawki mikrotomowe są barwione hematoksyliną – eozyną. W wyjątkowych, pilnych sytuacjach, przeprowadza się tzw. histopatologiczne badania doraźne, które wykonuje się podczas zabiegu, aby podjąć decyzję o jego rodzaju (na przykład o zastosowaniu operacji radykalnej).

Oceną pobranego od pacjenta materiału zajmuje się patolog.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: onkolmed.pl, zwrotnikraka.pl