Zamknij

Badanie anty-TG - kiedy powinno się je wykonać?

02.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 18:07
Badanie anty-TG - kiedy się je wykonuje
fot. Shutterstock

Badanie anty-TG wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób tarczycy, zwłaszcza raka tarczycy. Dowiedz się, na czym ono polega, jak się do niego przygotować i jak interpretować wyniki.

Tyreoglobulina (TG) to hormonalne białko produkowane przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Stanowi ona główny składnik koloidu znajdującego się w tarczycy i odgrywa bardzo ważną rolę w syntezie hormonów tego narządu. Te ostatnie pełnią bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka - wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, kostnego, gospodarkę hormonalną organizmu, a także biorą udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów.

Na skróty:

Anty-TG to przeciwciała przeciwtarczycowe, które również są produkowane w gruczole tarczycowym i ukierunkowane przeciwko tyreoglobulinie. Udowodniono, że nowotwory tarczycy wydzielają tyreoglobulinę, a więc oznaczenie poziomu tej substancji w organizmie, a także białek skierowanych przeciwko niej, może być bardzo pomocne w diagnostyce chorób nowotworowych tarczycy. Są to swoiste markery niektórych typów raka tarczycy.

Kiedy zleca się wykonanie badania anty-TG?

Badanie anty-TG, czyli oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych, zleca się przy podejrzeniu raka tarczycy, a także niektórych chorób autoimmunologicznych, np. choroby Hashimoto czy choroby Gravesa-Basedowa. Można je też wykonać u kobiet ze zdiagnozowaną chorobą tarczycy, które np. planują założenie rodziny, lub w przypadku problemów z zajściem w ciążę (przy szukaniu przyczyn tego stanu). Badanie to zleca się również, aby ocenić skuteczność leczenia raka tarczycy lub by zróżnicować nadczynności tarczycy. A także aby wykluczyć pozostawienie resztek tkanki gruczołowej i potwierdzić całkowite usunięcie gruczołu.

Wskazaniem do tego typu badania jest też pojawienie się wola (powiększenie obwodu szyi), nieprawidłowe wyniki badań hormonów tarczycy - T3 i T4.   

Badanie to można również zlecić w kierunku diagnozy reumatoidalnego zapalenie stawów, niedokrwistości złośliwej, tocznia rumieniowatego układowego czy cukrzycy typu 1.

W postawieniu prawidłowej diagnozy choroby pomocne są też objawy towarzyszące chorobie - które mogą sugerować nieprawidłową homeostazę tarczycy. Należą do nich: spadek masy ciała, zwiększona potliwość, zaburzenia miesiączkowania, nadpobudliwość, drżenie rąk, uczucie kołatania serca, duszność.

Jak wygląda badanie anty-TG?

Do oznaczenia przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TG wykorzystuje się próbkę krwi pobranej z krwi żylnej, z żyły łokciowej. Pacjent nie musi być na czczo.

Jeśli badanie ma na celu sprawdzenie skuteczności leczenia, warto przed badaniem poinformować analityka o przyjmowanych lekach (dawkach), stadium choroby oraz o zastosowanych formach leczenia. To istotne informacje, które mają wpływ na wyniki badania i jego interpretację.

Jak interpretować wyniki badania anty-TG?

Interpretację wyników należy robić w oparciu o wartości referencyjne podane przez laboratorium, które analizowało pobraną próbkę krwi. Obok wyniku pacjenta podawana jest też norma, uwzględniająca metodę, jaką zostało wykonane badanie, a także wiek i płeć pacjenta oraz stan tarczycy (lub jej brak).  

Przykładowo, w jednym z laboratoriów za normę przyjmuje się wartość do 100 lU/ml. Prawidłowy poziom anty-TG to każdy wynik poniżej tej wartości. Podwyższony poziom anty-TG może świadczyć o chorobie Gravesa-Basedova, chorobie Hashimoto, gruczolaku tarczycy, a także o nowotworach złośliwych (raku tarczycy, raku brodawkowatym czy pęcherzykowatym). Jeżeli poziom stężenia anty-TG będzie rósł, może to świadczyć o wznowie choroby nowotworowej.

Każdy wynik badania (nawet ten poniżej normy) należy skonsultować z lekarzem. Absolutnie nie można go interpretować samodzielnie.

Badanie anty-TG - jaka jest cena?

Badanie anty-TG można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ, na podstawie skierowania od lekarza przyjmującego w ramach umowy z NFZ. Jeśli ktoś chce zrobić to badanie prywatnie musi się liczyć z ceną od 30 zł wzwyż. Cena zależy od laboratorium oraz miasta, w którym się ono znajduje.

To cię może zainteresować:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.