Zamknij

Badania DNA: czym są i na co pozwalają odpowiedzieć?

29.12.2020
Aktualizacja: 29.12.2020 09:50
Badanie DNA wyniki
fot. Shutterstock

Badanie DNA wykonywane jest w wielu dziedzinach medycyny. W jakim celu wykonuje się te badania? Koniecznie sprawdź!

Medycyna rozwija się w szybkim tempie, pozwalając dziś na badania i zabiegi, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były niewyobrażalne. Cała rzesza wybitnych naukowców i lekarzy nieustannie pracuje nad coraz lepszym i bardziej dogłębnym poznaniem ludzkiego organizmu.

Wszystkie informacje związane z danym człowiekiem, są zapisane w jego kodzie DNA – tak, jak dane na dysku twardym komputera. Różnica polega jednak na tym, że kod genetyczny nigdy nie ulegnie zmianie. Dlatego badania DNA są niezastąpione w wielu przypadkach. Dlaczego się je wykonuje? Na co pozwalają odpowiedzieć?

Dlaczego wykonuje się badania DNA?

Badania DNA, czyli po prostu materiału genetycznego człowieka, to nieoceniona pomoc, pozwalająca na ustalenie wielu faktów, między innymi:

  • pokrewieństwa,
  • ojcostwa,
  • tożsamości denata,
  • podatności na choroby,
  • przewidywaną reakcję na leczenie daną substancją,
  • prawdopodobieństwo przekazania wady genetycznej potomkom.

Czułość testów DNA jest bardzo wysoka – wynosi aż 99 %, co czyni je jednym z najbardziej wiarygodnych badań. Badanie DNA może być wykonane u każdego, bez względu na jakiekolwiek czynniki – nic nie ma wpływu na wiarygodność wyniku.

Ze względu na to, że kod genetyczny nigdy nie ulega zmianie, analizę można wykonać raz w życiu i będzie ona zawsze aktualna. Dzięki badaniu materiału genetycznego można uzyskać odpowiedź na wiele pytań, czemu nie podołałyby inne badania.

Na czym polega badanie DNA?

Kod DNA jest związkiem chemicznym, stanowiącym nośnik informacji genetycznej. Dzięki użyciu odpowiednich technik można tę informację odczytać z niemal stuprocentową pewnością. Taka analiza nie jest badaniem tanim (kosztuje od kilkuset złotych do kilku tysięcy), jednak jest jednorazowa, a przy tym może nawet uratować życie.

Do badania wystarczy także prosta próbka – krwi, śliny, włosa lub naskórka. Pobrany materiał jest analizowany z użyciem skomplikowanych technik biologii molekularnej. Co istotne – do tego badania nie istnieją żadne przeciwwskazania. Na materiał genetyczny nie mają wpływu żadne czynniki – leki, tryb życia, ciąża czy choroby.

Rodzaje badań genetycznych

Badania genetyczne można podzielić na kilka rodzajów:

Wyniki badań materiału genetycznego są właściwie nie do podważenia – to szczególnie istotne w przypadku dowodu w sądzie, a także określenia z całą pewnością predyspozycji do chorób czy nosicielstwa.

Pacjent może być na przykład nosicielem wirusa, który w jego przypadku jest nieaktywny (a więc nie daje objawów i w ogóle się o nim nie wie), jednak może zarażać. Obecnie na badania genetyczne decyduje się coraz więcej osób, z różnych powodów.

Na terenie całej Polski bez problemu można znaleźć placówkę najbliższą miejscu zamieszkania, która świadczy tego typu usługi. Materiał do badań genetycznych można również wysłać do wybranej placówki. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!