Zamknij

Bezpłatne badania profilaktyczne dla osób 40+ - nawet w prywatnych przychodniach

10.05.2021 17:20

Już w czerwcu ma ruszyć rządowy program badań profilaktycznych dla osób powyżej 40. roku życia – ogłosił wiceminister zdrowia. Badania mają pomóc w diagnozie zdrowia Polaków w czasie popandemicznym. Pakiet ma się różnić w zależności od płci pacjentów.

Badanie profilaktyczne - rządowy program
fot. Shutterstock

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w Polskim Radiu, że rząd uruchomi program profilaktyczny już w czerwcu, wcześniej jednak ma zamiar przedstawić jego założenia. - Osoby powyżej 40. roku życia będą mogły wykonać podstawowe badania profilaktyczne. Inne dla mężczyzn, inne dla kobiet, ale będą to badania, które pozwolą nam poznać, w jakim stanie zdrowia w tej chwili jesteśmy – wyjaśniał. Dodał też, że jeśli w podstawowym pakiecie badań będzie jakaś nieprawidłowość, wtedy zostanie on rozszerzony, a diagnostyka zostanie pogłębiona.

Podstawą programu ma być Internetowe Konto Pacjenta

Kluczem do diagnostyki będzie Internetowe Konto Pacjenta (IKP). - Osoba zainteresowana badaniami będzie musiała na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań - powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” minister zdrowia Adam Niedzielski. Na tej podstawie w systemie pojawi się skierowanie. - Będzie można je zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie będzie swego rodzaju bonem zdrowotnym - wyjaśnił minister.

Jakie badania będzie można wykonać?

Lista proponowanych badań będzie powiązana z płcią, wiekiem i stanem zdrowia pacjenta. Dla kobiet będzie to m.in. mammografia i cytologia, a dla mężczyzn badanie prostaty. Pomysł jest taki, żeby system (IKP) sam pobierał dane medyczne o tym, czy dana osoba ma np. cukrzycę, przebyła zawał, a może ma problemy z nadciśnieniem. Do tego będzie dostosowywał pytania w ankiecie na IKP, a następnie proponował określone procedury.

W pakiecie podstawowym na pewno znajdą się badania poziomu cholesterolu oraz pomiary ciśnienia. Przejście takich badań po okresie pandemii, kiedy wiele osób w ogóle zrezygnowało z wizyt w gabinecie lekarskim, ma pomóc wykryć choroby na wczesnym etapie rozwoju. To o tyle ważne, że „im wcześniej wykryje się daną jednostkę chorobową, tym łatwiej jest ją wyleczyć” - podkreślał wiceminister Kraska.

Rządzący podkreślają, program badań profilaktycznych jest dobrym pomysłem, aby „nadrobić czas stracony diagnostycznie" w związku z pandemią COVID-19. Minister Kraska zaznaczał: - Chcemy wyłapać grupę osób, u których choroby nie dają żadnych objawów, one nawet nie wiedzą, że są chore.

Jak zauważa DGP, formuła programu i oparcie go na Internetowym Koncie Pacjenta może uprzywilejowywać mieszkańców dużych miast oraz osoby, które sprawnie poruszają się w internecie i korzystają z IKP. Program badań profilaktycznych ma ruszyć początkowo w formie pilotażu.

Źródło: PAP / „Dziennik Gazeta Prawna”