Zamknij

Prof. Kuchar: Nie róbmy zbędnych badań po COVID-19

26.04.2021 10:15
Badania po COVID-19
fot. Shutterstock

Niepotrzebne koszty i dodatkowy stres - to zdaniem prof. Ernesta Kuchara z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego skutek niecelowych badań po COVID-19. Większość dolegliwości cofa się samoistnie - tłumaczył ekspert w rozmowie z PAP.

Na rynku dostępne są już rozmaite pakiety badań po COVID-19. W ich skład wchodzą zazwyczaj badania krwi, rozszerzone o próby wątrobowe i badanie nerek, badanie moczu, badanie EKG oraz RTG klatki piersiowej. Ich koszt w pakietach komercyjnych to nawet kilkaset złotych. Prof. Ernest Kuchar przekonuje jednak, że nie ma sensu robić badań diagnostycznych tuż po przebyciu COVID-19.

Badania po COVID-19

Badania po COVID-19 to kwestia, która interesuje ozdrowieńców. Idąc tropem długotrwałych skutków COVID-19, wydawać by się mogło, że warto sprawdzić płuca, serce, jamę brzuszną, pamięć. Odmiennego zdania na ten temat jest prof. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. "Parcie, żeby natychmiast po przebyciu infekcji zrobić szeroki zakres badań diagnostycznych, jest nieuzasadnione" - powiedział ekspert w rozmowie z PAP.

Prof. Kuchar tłumaczył, że skutki zakażenia koronawirusem mogą być odczuwalne nawet przez kilka miesięcy po wyzdrowieniu, ale większość dolegliwości cofa się samoistnie do pół roku po przebyciu choroby.

Zdaniem prof. Kuchara, jeśli ktoś przeszedł zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo, to ryzyko późniejszego rozwoju powikłań jest niewielkie. „Wyjątkiem są dzieci, u których nawet, jeśli przeszły infekcję SARS-CoV-2 zupełnie bezobjawowo może rozwinąć się wieloukładowy zespół zapalny powiązany z Covid-19 ( PIMS). Ryzyko jego wystąpienia jest jednak niewielkie, wynosi około jeden na tysiąc, a zespół zawsze przebiega z gorączką, dlatego, jeżeli dziecko nie gorączkuje to trudno podejrzewać PIMS” - dodał.

- Zakres badań powinien być ustalany indywidualnie, w zależności od stopnia dolegliwości i sytuacji zdrowotnej pacjenta - podkreśla ekspert. Podstawowe badania krwi i moczu może zlecić pacjentowi lekarz podstawowej opieki medycznej, natomiast badania specjalistyczne, związane z funkcją płuc i serca, warto wykonać, jeśli pacjent skarży się na problemy z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, ale też nie wcześniej niż kilka tygodni po przechorowaniu COVID-19.

- Podejdźmy spokojnie do okresu rekonwalescencji po chorobie, dajmy sobie dłuższy czas na to, żeby dojść do siebie - zaapelował prof. Ernest Kuchar w rozmowie z PAP.

Źródło: PAP