Zamknij

Badania i fizjoterapia po COVID-19. Jakie badania dla ozdrowieńców?

29.03.2021 11:58
Złe samopoczucie
fot. Shutterstock

Po przebyciu COVID-19 rekonwalescencję należy zacząć od wykonania kompleksowych badań. Lekarz musi najpierw ocenić stan organizmu, aby dobrać odpowiednie ćwiczenia i wysiłek fizyczny – przekonują specjaliści. Jakie badania wykonać po COVID-19? Podpowiadamy.

Jesteś po COVID-19 i nie wiesz, co dalej? Przechorowanie COVID-19 pozostawia po sobie często liczne powikłania, takie jak osłabienie organizmu oraz problemy oddechowe, a nawet dolegliwości neurologiczne i krążeniowe. Coraz częściej powikłania występują u ludzi młodych, którzy cieszyli się dobrym zdrowiem i przechodzili chorobę bezobjawowo.

Badania po COVID-19. Jakie badania dla ozdrowieńców?

Dr Przemysław Lutomski, wykładowca AWF, fizjoterapeuta z COREclinic zaleca, by po przechorowaniu COVID-19 pamiętać o stałej kontroli organizmu, która obejmuje monitoring tętna i częstotliwość oddechów oraz badanie poziomu saturacji krwi. Natomiast lek. Marcin Michalski uważa, że kluczowe jest wykonanie konkretnych badań po przebyciu COVID.

- Pacjentów po hospitalizacji kierujemy do poradni kardiologicznej i pulmonologicznej, gdzie zalecane jest wykonanie badania EKG, rezonansu magnetycznego serca, spirometrię płuc, badanie obrazowe klatki piersiowej i USG płuc. Jeśli wyniki mocno odbiegają od normy, kierujemy pacjentów na dalsze leczenie u specjalistów. Jeśli zmiany są niewielkie, polecam wizytę u fizjoterapeuty oraz ćwiczenia oddechowe – powiedział Marcin Michalski.

Badania są potrzebne przede wszystkim po to, by ocenić, czy doszło do powikłań po COVID-19, czy powstały zmiany w organizmie i jak są rozległe. Lekarz musi ocenić stan zdrowia ozdrowieńca. Na podstawie wyników badań specjalista może zalecić odpowiednie ćwiczenia lub zaplanować całe leczenie fizjoterapeutyczne.

Fizjoterapia po COVID-19. Jakie ćwiczenia dla ozdrowieńców?

- Najczęstszym powikłaniem pocovidowym jest niewydolność oddechowa. Warto wdrożyć ćwiczenia, które zwiększą ruchomość klatki piersiowej i przepony oraz wyregulują oddech. Pierwsza faza leczenia odbywa się w pozycjach ułożeniowych ułatwiających oddychanie oraz związana jest ze stosowaniem technik oczyszczania wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym. W tym okresie pacjenci powinny rozpocząć gimnastykę, mającą na celu uruchomienie całego ciała, angażującą jak największe grupy mięśniowe – zaleca dr Przemysław Lutomski.

W czasie powrotu do pełnej sprawności bardzo pomocne są ćwiczenia oporowe wykonywane, np. na basenie, jeśli tylko jest to możliwe. ''Jednym z lepszych efektów, jakie można uzyskać po rehabilitacji w wodzie, to zdecydowanie łatwiejsze oddychanie po wyjściu z basenu. Te ćwiczenia pomagają oczyścić drzewo oskrzelowe z zalegającej wydzieliny. Jest to wspomaganie poprzez ruch ramion pacjenta oraz wyższą temperaturę ciała, jaką generuje podczas aktywności fizycznej'' – tłumaczy specjalista.

Jednym z podstawowych ćwiczeń, jakie proponują fizjoterapeuci z COREclinic są ćwiczenia oddechowe, czyli wydmuchiwanie powietrza do wody. Przypomina to ćwiczenie tzw. bąbelki, jakie wykonuje się na wstępnym etapie nauczania pływania.

Zdaniem ekspertów pacjenci pocovidowi bardzo dobrze tolerują ćwiczenia rehabilitacyjne, w których są zanurzeni „po szyję”. Woda, która otacza klatkę piersiową, powoduje opór oddechowy podczas wdechu, a podczas wydechu ułatwia nam opróżnianie płuc. Kolejne ćwiczenia to maszerowanie pacjenta zanurzonego w wodzie. Dopiero na końcu zalecane jest pływanie.

Warto jednak wiedzieć, że zbyt duży wysiłek w początkowym etapie rehabilitacji po COVID-19 może okazać się dużym obciążeniem i może poważnie zaszkodzić sercu. Specjaliści przekonują zatem, by najpierw wykonać niezbędne badania, a dopiero po otrzymaniu wyników i konsultacji z lekarzem planować ćwiczenia. W tym czasie najlepiej regularnie chodzić na spacery. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP