Zamknij

Anhydroza. O jakich chorobach świadczy brak potu?

02.12.2021
Aktualizacja: 02.12.2021 10:40
Anhydroza: co oznacza brak potu? Możliwe choroby
fot. Shutterstock

Pot jest potrzebny każdemu człowiekowi. Reguluje temperaturę ciała i oczyszcza ciało z toksyn. Gdy nasz organizm przestaje go produkować, to ważny sygnał, który może być jednym z objawów poważnej choroby. Kogo najczęściej dotyka anhydroza?

  1. Anhydroza: najważniejsze objawy i diagnoza
  2. Anhydroza – o jakich chorobach świadczy?
  3. Leczenie anhydrozy

Pocenie się to naturalny proces fizjologiczny. Najważniejsze funkcje potu, to poza termoregulacją, utrzymanie odpowiedniej wilgotności skóry i ciągłe oczyszczanie organizmu z zanieczyszczeń. W ciągu doby człowiek wydziela prawie litr potu! Z zapachu i ilości potu można „wyczytać” wiele chorób. Jednym z zaburzeń wydzielania potu jest anhydroza (inne nazwy to hipohydroza, adiaphoreza, oligohydroza), czyli całkowity brak potu.

Anhydroza to sytuacja, kiedy gruczoły potowe w ogóle nie wytwarzają potu lub wydzielają jego niewystarczającą ilość. Do zahamowania wydzielania potu może dojść w wyniku chorób, które uszkadzają gruczoły. Niezdolność do pocenia się jest niebezpieczna dla zdrowia, a nieleczona może spowodować śmiertelny udar cieplny. W niektórych przypadkach anhydroza może być związana z procesem starzenia się organizmu. Osoby starsze mają osłabione mechanizmy kontroli ciepła. Jednak najczęściej anhydroza to jeden z objawów chorobowych.  Po czym poznać anhydrozę?

Anhydroza: najważniejsze objawy i diagnoza

Głównym objawem anhydrozy jest zmniejszenie ilości wydzielanego potu. Choroba może występować miejscowo (brak potu dotyczy tylko jednego obszaru, na przykład pach). Inne objawy anhydrozy to między innymi: zaczerwienienie skóry, skurcze mięśni, gorączka, zmęczenie i zawroty głowy. Diagnoza anhydrozy opiera się na rozpoznaniu objawów towarzyszących. Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie biopsji skóry.

Anhydroza – o jakich chorobach świadczy?

Chorób, w wyniku których dochodzi do anhydrozy, jest wiele. Anhydroza może być spowodowana również uszkodzeniami skóry (w wyniku oparzenia, promieniowania lub urazu). Wśród schorzeń wywołujących anhydrozę możemy wymienić:

  • choroby układu nerwowego (cukrzyca, uszkodzenie rdzenia kręgowego, zespół Sjorgena, Choroba Parkinsona, Zespół Hornera, alkoholizm)
  • choroby skóry (rybia łuska, twardzina, wyprysk, łuszczyca)
  • zaburzenia metaboliczne (m.in. odwodnienie, choroba Fabry’ego, hipogonadyzm, niedoczynność tarczycy)

Anhydroza może być również konsekwencją przyjmowania niektórych leków (takich jak leki przeciwdepresyjne, uspokajające, leki przeciwhistaminowe i środki zwiotczające mięśnie).

Leczenie anhydrozy

Wczesne rozpoznanie i leczenie anhydrozy to jedyny sposób, by uniknąć groźnych powikłań (takich jak śpiączka czy przegrzanie). Jeśli anhydroza występuje na niewielkiej powierzchni ciała, zwykle nie wymaga leczenia. W takim przypadku ważne jest jednak dbanie o odpowiednie nawilżenie i złuszczanie naskórka. Chory powinni również stosować środki ochrony przed udarem cieplnym. Groźna jest jednak anhydroza obejmująca całe ciało. Leczenie w takim przypadku obejmuje przede wszystkim terapię dominującej choroby (na przykład cukrzycy) lub zmianę przyjmowanych leków.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mojachoroba.pl, mp.pl