Oceń
Wiele niepozornych dolegliwości, występujących razem, może świadczyć o chorobie nowotworowej. Dowiedz się, jakich objawów nie powinny lekceważyć kobiety.
Nietypowe zmiany w piersiach
Piersi należy regularnie badać, nie tylko w gabinecie lekarskim, ale również w zaciszu domowym, np. podczas kąpieli czy wieczornej toalety. Wystarczy jedną rękę podnieść do góry i założyć za głowę, a drugą badać pierś, dotykając ją centymetr po centymetrze. Potem należy w ten sam sposób zbadać drugą pierś. Naszą uwagę powinny przykuć wszelkie zmiany w piersi lub na jej skórze czy brodawce sutkowej, m.in. wyczuwalne pod palcami guzy, zmiana wielkości i kształtu piersi, wciągnięcie brodawki sutkowej, jednostronny wyciek z brodawki sutkowej, wgłębienie skóry, zaczerwienienia, napięta skóra, ból piersi czy powiększenie węzłów chłonnych, a także owrzodzenia skóry. Przy czym należy pamiętać, że nie każda zmiana świadczy o nowotworze, ale każdą warto skonsultować z lekarzem.
Nieprawidłowe krwawienie z pochwy
Krwista lub brązowawa wydzielina pojawiająca się pomiędzy miesiączkami, po stosunku lub po menopauzie powinna wzbudzić naszą czujność. Ten objaw zawsze warto skonsultować z lekarzem. Idąc do niego warto zapamiętać okoliczności pojawienia się krwawienia/ plamienia - czy na przykład było to po stosunku, po wysiłku fizycznym, kilka dni po menstruacji, i czy pojawiły się jeszcze jakieś objawy towarzyszące. Krwawienie lub plamienie między miesiączkami może być objawem nowotworów narządu rodnego, np. raka szyjki macicy, raka jajnika, a także stanów przedrakowych, np. dysplazji szyjki macicy. Ale również może być wynikiem zaburzeń hormonalnych, mięśniaków macicy czy polipów jajników. Najczęściej jednak bakteryjnych lub grzybiczych infekcji dróg rodnych.
Ból w miednicy
Czasem jest on odczuwany jako stały ból lub jako ucisk w miednicy. Oczywiście może być wiele możliwych przyczyn bólu miednicy, m.in. skurcze menstruacyjne czy dolegliwości związane z owulacją. Z poważniejszych dolegliwości należy wymienić raka jajnika, raka kości, endometriozę, chorobę zapalną miednicy, mięśniaki macicy etc.
Niewyjaśniona utrata wagi
Nieoczekiwana, nagła utrata masy ciała to sygnał alarmowy. Jeśli nagle straciłaś 10 lub więcej kilogramów bez zmiany diety lub zwiększenia aktywności fizycznej, zgłoś się do lekarza. Powodów nagłej utraty masy ciała może być wiele, np. cukrzyca, choroby pasożytnicze, choroby zapalne jelit, nadczynność tarczycy, a także nowotwory. W chorobie nowotworowej utrata wagi może być spowodowana: trudnościami w przyjmowaniu pokarmów spowodowanymi przeszkodą, jaką stwarza guz (np. rak gardła), utrudnionym przechodzeniem treści pokarmowej przez dalsze odcinki przewodu pokarmowego z powodu rozrastającego się nowotworu, czy wyniszczeniem nowotworowym powstającym wskutek zwiększonego katabolizmu.
Uczucie pełności przez cały czas
Jeśli nie jesz zbyt dużo, ale masz uczucie pełności w nadbrzuszu, zwłaszcza po jedzeniu, skontaktuj się z lekarzem. Ten objaw może towarzyszyć wielu chorobom, np. rakowi żołądka. W przypadku tej choroby ważna jest obserwacja, czy pojawiają się inne objawy, takie jak niestrawność, odbijanie, osłabienie, utrata apetytu i nagła utrata wagi.
Nietypowe wzdęcia
Masz wzdęcia, które utrzymują się przez kilka dni lub tygodni? Lepiej skonsultuj się z lekarzem. Być może ich przyczyną jest niewłaściwa dieta, obfitująca w pokarmy wytwarzające gazy, lub brak aktywności fizycznej. Czasami jednak kryje się za tym poważniejsza choroba, np. rak jajnika, raj jelita grubego czy rak żołądka.
Podsumowując, jeśli zjedzenie czegokolwiek wywołuje wzdęcie, któremu towarzyszy ból w dole brzucha i poczucie dyskomfortu, a dodatkowo towarzyszą temu utrata apetytu oraz chudnięcie bez widocznych przyczyn, idź do lekarza.
Oceń artykuł