Rząd przygotowuje się na epidemię? Władze chcą wprowadzić nowe przepisy

05.10.2017 17:00

Do końca września na WZW typu A zachorowało już 1,7 tys. osób. Rok wcześniej takich przypadków było zaledwie 27. Wzrasta też liczba zachorowań na odrę, a sezon na grypę dopiero się zaczyna. Według Dziennika Gazety Prawnej Ministerstwo Zdrowia przygotowuje nowe przepisy na wypadek epidemii.

Rząd przygotowuje się na epidemię? Władze chcą wprowadzić nowe przepisy fot. East News

Jeśli w krótkim czasie doszłoby do wielu zachorowań na choroby zakaźne, warto mieć gotowy scenariusz z rozwiązaniami, które można wykorzystać. Dziennik Gazeta Prawna dotarł do informacji o tym, że Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowym projektem zmian w prawie na wypadek epidemii.

Przepisy miałyby dotyczyć m.in. szczepień interwencyjnych (zwanych "akcyjnymi"), którymi miałyby być objęte osoby zaliczane do grupy najwyższego ryzyka wystąpienia choroby oraz gromadzenia w Centralnej Bazie Rezerw informacji o zapasie preparatów niezbędnych na wypadek epidemii, kombinezonów i środków dezynfekujących (do tej pory takie rozwiązanie uruchamiano tylko na wypadek klęski żywiołowej).

W razie epidemii szczepienia będą obowiązkowe?

W systemie prawnym nie istniała też dotąd definicja "szczepień akcyjnych". Znane są tylko dwa przypadki, kiedy Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na podobne rozporządzenia (w sprawie szczepień przeciwko meningokokom oraz przeciwko odrze - w przypadku cudzoziemców).

Nowe prawo umożliwiałoby (oprócz uproszczenia procedur kwalifikacji na szczepienia dla osób z grup podwyższonego ryzyka) m.in. podejmowanie natychmiastowej kwarantanny i wprowadzenie kar za uchylanie się od obowiązku szczepień. Na lekarzy zostałby natomiast nałożony dodatkowy obowiązek prowadzenia sprawozdań dotyczących gruźlicy i postępów w leczeniu (ze względu na znaczny wzrost zachorowań w ostatnich latach).

Do listy chorób zakaźnych ma być też dopisany wirus Zika, zaś do przepisów dotyczących kwarantanny osób mających styczność z zagrażającymi innym patogenom ma zostać dodany wirus ebola.

Zagłosuj

Czy uważasz, że w razie epidemii szczepienia powinny być obowiązkowe?

_____

zdrowie.radiozet.pl/DGP/π

Oceń