Zadbaj o oczy swojego dziecka! Poznaj 7 objawów wad wzroku, których nie wolno ci zlekceważyć

Materiały partnerskie
10.10.2018 11:04
Zadbaj o oczy swojego dziecka! Poznaj 7 objawów wad wzroku, których nie wolno ci zlekceważyć
fot. Shutterstock

Nie tylko dorośli powinni regularnie badać wzrok. Dobra jakość widzenia jest szczególnie ważna u dzieci, ponieważ wiąże się z całym procesem uczenia się. Maluchy z niezdiagnozowanymi wadami lub zaburzeniami wzroku często mają problemy z nauką. Zazwyczaj dzieci nie skarżą się na to, jak widzą, gdyż nie wiedzą, jaki jest prawidłowy proces widzenia.

 

Jeśli twoje dziecko ma słabe wyniki w nauce, czytanie i pisanie jest dla niego uciążliwe, koniecznie zaprowadź dziecko na badanie okulistyczne. Wada wzroku może być przyczyną gorszych wyników w szkole na tle rówieśników.

Dlaczego korekcja wzroku u dziecka jest tak ważna?

Niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko, każda wada wzroku wymaga pełnej korekcji. Zaburzenie widzenia wpływa na proces uczenia się. Dziecko, które nie widzi prawidłowo, ma problemy w przyswajaniu wiedzy.

Skutkuje to coraz większymi problemami w prawidłowym funkcjonowaniu w przedszkolu lub szkole. Niezdiagnozowana i nieskorygowana wada wzroku u dziecka może przyczynić się do wystąpienia u niego dysleksji i dysgrafii.

Jak objawiają się wady wzroku u dzieci?

Maluchy i dzieci w wieku szkolnym zwyklenie są w stanie zauważyć, że ich proces widzenia jest nieprawidłowy. Jednak rodzice sami mogą zaobserwować występowanie problemów ze wzrokiem u dziecka. Mogą o tym świadczyć między innymi następujące objawy:

  • częste mrużenie, pocieranie i wytrzeszczanie oczu
  • podchodzenie bardzo blisko do telewizora
  • potykanie się o różne przedmioty
  • przekrzywianie głowy w trakcie oglądania lub czytania
  • trudności w pisaniu i czytaniu
  • zaburzenia koncentracji
  • często pojawiające się bóle głowy.
 
infografika_badania opinii_wzrok dzieci
 

Jak często badać wzrok u dzieci?

Według przeprowadzonych badań tylko co drugie dziecko w Polsce miało wykonane badanie okulistyczne w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Zarówno u przedszkolaków, jak i uczniów szkoły podstawowej, takie badanie, powinno być wykonywane regularnie (minimum raz w roku).

Dzieci, u których została stwierdzona wada wzroku, powinny być pod stałą opieką lekarza okulisty, a pełne badania okulistyczne należy przeprowadzać co 6 miesięcy.

Co robić, gdy dziecko nie chce nosić okularów?

Często po badaniu okulistycznym gdy lekarz stwierdzi konieczność noszenia okularów korekcyjnych, dziecko może zacząć się buntować. Należy jednak pamiętać, że niestosowanie się do zaleceń okulisty może doprowadzić do pogłębienia się wady.

Rodzicom, których dzieci nie chcą nosić okularów, zaleca się, aby to pociechy samodzielnie wybrały sobie kolor i kształt oprawek. Optyk zadba nie tylko o atrakcyjny wygląd okularów, a także o to, aby były one lekkie i wygodne.

Nie tylko regularne badania wzroku u dzieci są ważne, ale także szybka rekcja rodziców po wystąpieniu sygnałów, które mogą świadczyć o wadzie wzroku. Okulistyczne badanie można wykonać w salonach Vision Express na terenie Polski, w których specjaliści dobiorą także odpowiednie okulary dla dziecka.