Wybieramy preparat na wszy – na co zwrócić uwagę.

Materiały partnerskie
27.09.2018 15:26
Wybieramy preparat na wszy – na co zwrócić uwagę.
fot. Shutterstock

Wbrew powszechnym opiniom, nawet w dzisiejszych czasach wszawica nadal jest zjawiskiem częstym. Niestety, ze względu na brak odpowiedniej profilaktyki ze strony państwa, obecnej jeszcze kilkanaście lat temu, temat poruszany jest coraz rzadziej. Ten brak edukacji skutkuje tym, że wiele osób nie wie dziś, jak bronić się przed wszawicą. Na szczęście istnieje wiele preparatów, które pomagają skutecznie walczyć z tą chorobą. Jak odpowiednio wybrać produkt? Czym się kierować?

Czym jest wszawica?

Pierwszym, co należy podkreślić już na wstępie, jest to, że wszawica jest chorobą. Wbrew powszechnym stereotypom nie wynika ona z zaniedbań higienicznych, ani nie jest związana ze statusem ekonomicznym. Nie jest chorobą z brudu i biedy – choć tak niestety często jest postrzegana. Zakażenia wszami, szczególnie wśród dzieci, nadal są częste, co umożliwia szkolne środowisko. Właśnie w ten sposób – poprzez bezpośredni kontakt, lub rzadziej kontakt z zakażonymi przedmiotami codziennego użytku, jak szczotka czy czapka, wszawica przenosi się z jednego dziecka na drugie.

Wszawica, inaczej pedikuloza, wywołana jest przez wesz ludzką: Pediculus humanus capitis. To jeden z ponad 500 gatunków wszy i jednocześnie jeden z zaledwie kilku, które pasożytują na człowieku.

Na czym polega leczenie wszawicy?

Wszawica znacznie częściej dotyczy dzieci – zwykle w wieku szkolnym, natomiast może zaatakować każdego, niezależnie od numeru pesel. Jej leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich preparatów zwalczających pasożyta we wszystkich fazach wzrostu – zarówno jaja (gnidy), nimfy (postać larwalna), jak i postać dorosłą - wesz. Do tego dochodzi regularne stosowanie środków mechanicznych, jak gęste grzebienie, którymi wyczesuje się włosy.

Należy podkreślić, że wszawica nie jest problemem tylko natury estetycznej. Przez wieki wszy przenosiły śmiertelne choroby, a dziś – choć ze względu na nowoczesne leki i szczepionki nie obawiamy się już na przykład tyfusu – mogą wywołać wtórne zakażenia bakteryjne.

Jeszcze kilkanaście lat temu jednym z istotnych elementów profilaktycznych były regularne kontrole dzieci w szkołach. Pielęgniarki badały głowy podopiecznych, dzięki czemu szybciej wykrywano i zwalczano wszawicę. Obecnie takie kontrole są prowadzone rzadko, a niektórzy rodzice z powodu stereotypów nie zgadzają się na rutynowe oględziny. Co więcej, dyrektorzy szkół nie mają obowiązku informowania sanepidu o przypadkach wszawicy w swojej placówce. Stąd skalę zjawiska trudno oszacować.

Na szczęście w aptekach dostać dziś można wiele skutecznych preparatów. Jak je stosować i jak wybrać ten właściwy?

Typologia preparatów do zwalczania wszy

Na rynku dostępnych jest wiele różnych środków do zwalczania wszawicy. Są to między innymi szampony, płyny, oleje, kremy czy aerozole. Różnią się miedzy sobą składem –  zastosowaną substancją zwalczającą wszy (co pociąga za sobą skuteczność produktu)  oraz zasadą działania. Nie każdy z nich może być stosowany przez dowolną osobę. Na przykład nie każdy preparat dla dorosłych jest jednocześnie środkiem zalecanym dla dzieci.

Różne preparaty, różne zastosowania, różne działanie

Choć wiele środków przeciw wszawicy przeznaczone jest do zwalczania zarówno jaj pasożyta, jak i jego dorosłej postaci, to jednak nie wszystkie zwalczają gnidy i dorosłe osobniki w tym samym stopniu. Często zaleca się łączenie kuracji różnymi środkami, połączone z działaniem manualnym, czyli wyczesywaniem. Zasady działania preparatów przeciw wszawicy omówimy na podstawie produktów marki NYDA.

Jak już wspomnieliśmy na początku, leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu preparatów przeciw wszom i wyczesywaniu gnid.

Na rynku istnieją różne środki zwalczające wszy. Jedne na przykład o działaniu chemicznym, inne - działające mechanicznie. W pierwszej z tych grup znajdują się produkty zawierające substancje porażające układ nerwowy wszy. W drugiej – preparaty na bazie dimetikonu i trójglicerydów średniołańcuchowych.

Preparaty chemiczne i mechaniczne stosuje się w nieco inny sposób – mogą na przykład wymagać aplikacji na suche lub mokre włosy, inny może być też czas działania. Środki chemiczne mają bardzo silne działanie i nie są polecane dla wszystkich zakażonych wszawicą. Preparaty mechaniczne są równie skuteczne, a jednocześnie mogą być stosowane przez osoby szczególnie wrażliwe – małe dzieci, kobiety w ciąży czy karmiące matki, a także alergików.

Leczenie

Do preparatów marki NYDA, należą: NYDA oraz NYDA express w aerozolu, a także płyn NYDA plus.

Wszystkie powyższe produkty działają mechanicznie – ich skuteczność opiera się na efekcie fizycznym, bez wykorzystania neurotoksycznych środków owadobójczych. Roztwór wnika głęboko do układu oddechowego wszy, postaci larwalnych (nimf) oraz obkleja gnidy prowadząc do uduszenia pasożytów, przerwania cyklu życiowego i ich eliminacji.  Mechaniczna zasada działania tych preparatów ma olbrzymie znaczenie, ponieważ nie ma możliwości, aby wszy uodporniły się na stosowany preparat  – mamy pewność, że produkt zawsze zadziała.

Zarówno preparaty w aerozolu jak i płyn są bardzo łatwe w aplikacji, umożliwiają szybkie pokrycie włosów i skalpu.

Preparat Nyda express należy aplikować na suche włosy, zaczynając od ich nasady, dbając o to, by zostały dokładnie pokryte na całej długości. Ze szczególną uwagą również należy pokryć włosy za uszami, ponieważ zwykle właśnie tam znajduje się najwięcej wszy i gnid. Po aplikacji trzeba wmasować roztwór we włosy i pozostawić na 10 minut (krótki czas stosowania to wygoda zarówno dla rodzica, jak i dziecka). Po tym czasie należy wyczesać martwe pasożyty, używając dołączonego do zestawu grzebienia. Po kuracji dokładnie umyć włosy zwykłym szamponem. W podobny sposób aplikujemy preparat NYDA 50ml, przy czym czas stosowania wydłużamy do 1 godziny.

Nieco innym środkiem jest NYDA plus w płynie. To produkt ze specjalnym aplikatorem, który ułatwia zastosowanie nawet na długich włosach. Podobnie jak w przypadku pozostałych produktów – stosujemy na suche włosy. Dzięki unikalnej formie aplikacji, produkt może być stosowany przez osoby wrażliwe na aerozole – unikamy wdychania mgiełki preparatu. Tak jak pozostałe produkty marki NYDA, także i ten cechuje się skutecznością zarówno wobec wszy, jak i gnid oraz bezpiecznym użyciem dla dzieci bez ograniczeń wiekowych,  kobiet w ciąży i karmiących. Nyda plus ponadto nie zawiera substancji zapachowych, jest bardzo dobrze tolerowana przez wrażliwą skórę dzieci.

Utrwalanie kuracji i zapobieganie

Po wykonanym zabiegu należy upewnić się, że pasożyty zostały usunięte, a we włosach nie pozostały już żadne jaja. Jest również niezwykle ważne, by zadbać o profilaktykę także u pozostałych członków rodziny. Wszyscy bowiem powinni przejść kurację w tym samym czasie.  Nawet wyleczona wszawica przy powrocie do szkoły znów może stać się problemem. Jeżeli nie pozbędziemy się źródła choroby, może dojść do ponownego zakażenia.

Warto pamiętać o tym, by po obozach, szkolnych wyjazdach dziecka – czy też bez wyraźnych powodów - dokonywać profilaktycznego przeglądu skóry głowy. Koniecznie trzeba też zwracać uwagę na typowe pierwsze objawy wszawicy, jak uporczywe drapanie się dziecka po głowie.

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni preparat?

Zarówno środki chemiczne jak i mechaniczne są w pełni bezpieczne dla ludzi, jednak ze względów profilaktycznych, osoby szczególnie wrażliwe powinny wybierać te drugie. Co ważne, skuteczność środków mechanicznych jest potwierdzona licznymi badaniami. Preparaty o działaniu fizycznym są niezawodne zarówno w odniesieniu do dorosłych osobników wszy, jak i osobników na dowolnym etapie rozwoju. Ponadto, pasożyty nie są w stanie wytworzyć oporności na preparat, dzięki czemu mamy pewność, że NYDA zawsze zadziała.

 
wszy-infografika-1b
 

Jeśli zależy nam na szybkim działaniu, wybierzmy błyskawicznie działający aerozol NYDA express. Jeśli zależy nam na bardziej precyzyjnej aplikacji – nawet na długich włosach – zdecydujmy się na płyn NYDA plus.

 

Skuteczną walkę z wszami wspiera NYDA