Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o wszach, a wstydzisz się zapytać.

Materiały partnerskie
03.10.2018 11:28
Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o wszach, a wstydzisz się zapytać.
fot. Shutterstock

Aby ułatwić rodzicom walkę z wszawicą, prześledziliśmy fora internetowe w poszukiwaniu często pojawiających się pytań, dotyczących leczenia tej choroby oraz profilaktyki. Oto najciekawsze pytania, które chciałbyś zadać, ale się wstydzisz.

Czy dziecko należy izolować przez jakiś czas?

Izolowanie dziecka nie jest konieczne. Przede wszystkim należy szybko podjąć kurację leczniczą, która obejmie nie tylko osobę zakażoną, ale i wszystkich domowników. Zamiast izolacji lepiej po przeprowadzonej kuracji profilaktycznie kontrolować włosy (co najmniej raz na dwa tygodnie) i w razie potrzeby aplikować preparat na wszy – np. NYDA express, który jest szybki i łatwy w stosowaniu. Ważne: wszy nie uodparniają się na zawartą w nim substancję czynną, dzięki czemu mamy pewność, że środek zadziała zawsze i w każdej sytuacji będzie równie skuteczny. Potwierdzają to badania.

Czy jakieś inne środki, poza działaniem bezpośrednio na głowę, powinnam przedsięwziąć?

Tak – leczenie wszawicy to nie tylko stosowanie preparatów leczniczych, regularne wyczesywanie włosów i kontrolowanie głów wszystkich domowników. To również dokładne odkurzenie dywanów czy tapicerki. Ponadto, pościel, w której spała osoba zarażona, należy wygotować lub na kilkanaście dni zamknąć w szczelnym foliowym pokrowcu. Odzież, w której osoba zarażona chodziła w ostatnich dniach, należy uprać w wysokiej temperaturze, a jej rzeczy osobiste, takie jak szczotka do włosów, dokładnie umyć – nawet wyparzyć. Pamiętajmy, że wesz poza środowiskiem dla siebie naturalnym – czyli głową człowieka – może przeżyć zaledwie 48 godzin, dlatego jeśli przeprowadzimy kurację, to bardzo dokładne sprzątanie domu, choć z pewnością nie zaszkodzi, nie jest konieczne.

Czytałam, że najskuteczniejsze są szampony przeciwpchelne dla psów. Czy można je stosować?

Absolutnie nie! Preparaty dla zwierząt nie są odpowiednie dla ludzi i nie spełniają norm, koniecznych do zastosowania na naszych głowach. Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów przeciw wszom, zarówno działających chemicznie, jak i mechanicznie (z dimetikonem). Co ważne, preparaty mechaniczne – jak płyn NYDA – odpowiednie są zarówno dla kobiet w ciąży, karmiących matek oraz dzieci w każdym wieku. Mówiąc krótko: dla tych, którzy są wrażliwi i potrzebują szczególnego bezpieczeństwa.

Warto polecić także preparat w aerozolu NYDA express. Produkt ten działa bardzo szybko – efekt przynosi po 10 minutach. Jego skuteczność jest potwierdzona badaniami, nie wchłania się przez skórę, a do tego jest bardzo łatwo zmywalny.

 
wszy-infografika-3
 

A stosowałyście jakieś naturalne sposoby na walkę z tym paskudztwem?

W dzisiejszych czasach często próbujemy odnaleźć naturalne sposoby na różne dolegliwości – nic dziwnego, że podobne pytania pojawiają się w odniesieniu do wszy. Warto pamiętać, że poza preparatami o działaniu chemicznym, dostępne są także preparaty działające mechanicznie. Są to na przykład produkty NYDA. Ich głównym składnikiem jest dimetikon. Jest bezpieczny dla dzieci (bez ograniczeń wiekowych), kobiet w ciąży i matek karmiących. Co ważne, nie wchłania się przez skórę.

Czy wszy głowowe mogą „przenieść się” na łono?

Nie. Wesz łonowa jest innym gatunkiem wszy.

Czy pójść z tym problemem do lekarza w przychodni, aby przepisał jakiś lek na receptę - bo są bardziej skuteczne?

Do lekarza z wszawicą należy bezwzględnie udać się w kilku przypadkach: jeśli dotyczy ona niemowlęcia, jeśli na ciele osoby zakażonej pojawiają się niepokojące objawy – na przykład wysypka – lub kiedy podejrzewamy, że dzieje się coś niedobrego – na przykład rozwija się wtórne zakażenie bakteryjne. Wizyta z nadzieją na bardziej skuteczny preparat na receptę, jest bezcelowa. Wszystkie dostępne na rynku środki sprzedawane są bez recepty.

 

Skuteczną walkę z wszami wspiera NYDA