Wszy u dzieci - fakty i mity

Materiały partnerskie
08.10.2018 14:35
Wszy u dzieci - fakty i mity
fot. Shutterstock

Wszy bardzo wielu osobom kojarzą się ze zjawiskiem marginalnym. Tymczasem regularnie pojawiają się informacje o plagach wszawicy w polskich szkołach. Skala problemu nie jest znana, bo dyrekcje placówek nie muszą o niczym informować sanepidu. W rezultacie brak danych, które mogą obrazować rzeczywistą liczbę przypadków. Tymczasem wokół problemu narosło wiele mitów, które utrudniają walkę z wszawicą.

Skąd biorą się wszy i na czym polega leczenie?

Wszawica, nazywana też pedikulozą, to choroba pasożytnicza, wywołana przez wesz ludzką Pediculus humanus capitis. Wszy spotkać można na całym świecie, a pasożyt ten towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Do zarażenia dochodzi najczęściej przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, ale również przez korzystanie ze wspólnych przedmiotów – jak na przykład szczotka czy ręcznik.

Wszawica bardziej dotyczy dzieci (najczęściej w wieku 3-12 lat) z dwóch powodów. Po pierwsze często nie mają one jeszcze poprawnych nawyków higieny i brak im dystansu do innych osób, spotykanego u dorosłych: często się przytulają, głaskają czy nawet przymierzają swoje czapki. A po drugie, wszy łatwiej roznoszą się w dużych skupiskach, jakimi są szkoły, przedszkola, żłobki.

Leczenie wszawicy polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich preparatów zwalczających zarówno jaja (gnidy), jak i postać dorosłą pasożyta. Do tego dochodzi regularne wyczesywanie włosów i kontrola. Bardzo ważnym elementem jest profilaktyka.

Fakty i mity o wszawicy

Wszawica to choroba związana z brakiem higieny - MIT

To jeden z najpowszechniejszych mitów na temat wszawicy. Tymczasem wcale nie jest to choroba „z brudu”. W rzeczywistości nie ma znaczenia czy włosy są często myte, czy rzadko, ani czy dziecko jest „czyścioszkiem” – wszy tak samo lubią włosy zadbane, jak brudne. Dla nich liczy się jedynie znalezienie żywiciela. Wbrew powszechnej opinii, wszawica nie powinna być wstydliwym tematem – wręcz przeciwnie, należy o niej rozmawiać, bo leczenie także przechodzi się wspólnie.

Wszawica to problem rodzin o niższym statusie ekonomicznym - MIT

Tak jak choroba ta nie ma nic wspólnego z brudem, tak i nie wynika z biedy. Wszy to jedne z najbardziej „demokratycznych insektów”: atakują wszystkich ludzi – niezależnie od statusu społecznego czy ekonomicznego. Wszawica jest równie powszechna w szkołach publicznych, jak i prywatnych, a leczenie u chorych wygląda tak samo.

Wszawica to tylko problem estetyczny - MIT

To kolejny mit – w dodatku bardzo szkodliwy. Od kiedy ludzie znaleźli skuteczne leki na groźne choroby, jak tyfus, a wszy przestały być źródłem zakażeń tymi chorobami, problem wszawicy zaczęto bagatelizować. Tymczasem mimo to, obecność wszy nadal może grozić na przykład zakażeniami bakteryjnymi. Ukąszenia pasożytów powodują wystąpienie swędzących grudek zapalnych, które po zdrapaniu stają się małymi rankami i mogą ulec wtórnym infekcjom bakteryjnym.

wszy-infografika-2b

Leczeniu nie można poddawać kobiet w ciąży i niemowląt - MIT

To mit. Choć niemowlęta i kobiety w ciąży to osoby, które muszą szczególnie uważać na stosowane środki, to jednak wystarczy zastosować bezpieczne dla nich preparaty. W pełni bezpieczny jest na przykład środek do zwalczania wszawicy NYDA przeciw wszom i gnidom. Preparat ten jest odpowiedni zarówno dla kobiet w ciąży, jak i karmiących matek oraz dzieci w każdym wieku. Środek ten eliminuje pasożyty po zaledwie jednej aplikacji. Jego zalety to niezawodne działanie i wygoda stosowania. NYDA nie zawiera neurotoksycznych insektycydów, jest bardzo dobrze tolerowana przez wrażliwą skórę dzieci. Unikalna formuła ułatwia wyczesywanie martwych pasożytów z włosów, przez co kuracja jest prosta.

By wyleczyć wszawicę najlepiej ogolić głowę - MIT

To absolutnie nieprawda. Choć ogolenie włosów dawniej uznawane było za skuteczną metodę zapobiegawczą, to jednak obecnie dysponujemy szybko działającymi preparatami, że tak drastyczne metody nie są już konieczne. Jednym ze środków wspomagających walkę z wszami jest NYDA przeciw wszom i gnidom. Działa niezwykle skutecznie już po pierwszej aplikacji i może być stosowana bez ograniczeń wiekowych. Co więcej, ułatwia rozczesywanie włosów i wyczesywanie pasożytów. Po zastosowaniu preparatu zahamowane zostaje ryzyko przeniesienia wszy na inną osobę.

Wszawicą można zarazić się na odległość - MIT

Mit ten wynika z powszechnego przekonania, że wszy potrafią skakać. Nie mają takiej zdolności, jednak potrafią bardzo szybko się poruszać. Wystarczy krótkotrwały kontakt – kiedy na przykład dzieci przytulą się do siebie – by wesz z jednej głowy przeszła na drugą. Istnieje ryzyko przejścia pasożyta z przedmiotów domowego użytku, należy jednak pamiętać, że z daleka od żywiciela wesz może przeżyć tylko około dwóch dni.

Leczenie wszawicy obejmuje tylko osobę zarażoną - MIT

Nie jest to prawda. Jeśli zauważymy wszawicę u dziecka, wówczas bezwzględnie należy profilaktycznie skontrolować i przeprowadzić leczenie u pozostałych członków rodziny. Fakt wystąpienia wszawicy należy zgłosić do szkoły czy przedszkola, do których uczęszcza dziecko.

Wszawicy można zapobiegać - FAKT

To fakt. Zapobieganie polega przede wszystkim na regularnym kontrolowaniu głowy oraz szybkiej reakcji w przypadku wykrycia problemu. Warto uczulić dzieci na to, by nie dzieliły się rzeczami osobistego użytku, takimi jak szczotki, grzebienie, nakrycia głowy.

Częste mycie głowy minimalizuje ryzyko wszawicy - MIT

Tak jak wszawica nie jest chorobą z brudu, tak częste mycie włosów nie jest skutecznym środkiem prewencyjnym. Prewencją jest systematyczna kontrola włosów dziecka, która pozwala wcześnie zadziałać i zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Lecząc wszawicę, należy dokładnie oczyścić cały dom - FAKT

Częściowo to prawda, bo wszy nawet do dwóch dni mogą przeżyć na obiciach mebli, ubraniach, kocach czy ręcznikach. Należy te przedmioty dokładnie odkurzyć. Wskazane jest upranie pościeli – ewentualnie zamknięcie jej w szczelnym, plastikowym opakowaniu na kilkanaście dni. Trzeba również wyprać ubrania, w których ostatnio chodziło dziecko. Przedmioty osobiste, jak szczotki czy grzebienie wymagają dokładnego umycia, a najlepiej wyparzenia.

Skuteczną walkę z wszami wspiera NYDA