Wszawica krok po kroku. Czyli skondensowana wiedza.

Materiały partnerskie
04.10.2018 15:21
Wszawica krok po kroku. Czyli skondensowana wiedza.
fot. Shutterstock

Wszawica to choroba pasożytnicza, która towarzyszy człowiekowi od dawnych czasów. Istnieje wiele gatunków wszy, ale te pasożytujące na człowieku są tylko trzy: jest to wesz głowowa, wesz łonowa i wesz odzieżowa. Tym, który w Polsce odpowiada za większość zarażeń, jest wesz głowowa. Co trzeba o niej wiedzieć?

Skąd się biorą wszy?

Przez wiele lat w polskich szkołach przywiązywano ogromną wagę do działań profilaktycznych, zabezpieczających przed epidemią wszawicy. Częste rutynowe kontrole głów dzieci były skutecznym zabezpieczeniem przed przenoszeniem się pasożyta. Powszechny lęk przed wszami spowodowany był chorobami przenoszonymi przez te owady, takimi jak dur powrotny, tyfus plamisty, dżuma czy gorączka okopowa. Jednak wraz z rozwojem medycyny choroby te były coraz rzadsze, a ludzie przestali obawiać się owadów, które je roznoszą. Doprowadziło to do coraz silniejszego marginalizowania profilaktyki wszawicy i przyczyniło się do tego, że choroba ta znów zaczęła występować coraz częściej.

O zarażenie nietrudno – zwłaszcza w dużych skupiskach ludzi takich jak szkoła, przedszkole czy środki komunikacji miejskiej. Wesz, choć wcale nie potrafi skakać (jak wiele osób błędnie sądzi), potrafi jednak bardzo szybko się poruszać. Wystarczy zaledwie krótki kontakt, by owad przeszedł z jednej osoby na drugą. Przenoszeniu się wszy z pewnością sprzyja środowisko szkolne. Dzieci nie mają jeszcze oporu przez fizycznym kontaktem, często się przytulają, bez oporów pożyczają swoje rzeczy: czapki, szczotki czy szaliki. Dlatego to właśnie w szkole dziecko najczęściej zaraża się wszawicą, którą przynosi potem do domu.

Wielu rodziców po wykryciu wszy u swojego dziecka zapomina o tym, by niezwłocznie powiadomić szkołę i wychowawcę o dostrzeżonym problemie. Inni nie zgłaszają go z powodu wstydu, ulegając stereotypowi wszawicy jako choroby z brudu i biedy. Tymczasem, choć nie ma takiego obowiązku, warto wykrycie choroby u swojego dziecka zgłaszać natychmiastowo, co pozwoli uniknąć rozwoju epidemii.

Pierwsze objawy wszawicy

Kiedy dziecko powie nam, że swędzi je głowa lub sami zauważymy, że uporczywie się drapie, konieczne jest dokładne sprawdzenie skóry głowy i włosów dziecka. Nawet jeśli nie stwierdzimy obecności wszy – bo zwyczajnie możemy je też przeoczyć – należy niezwłocznie zastosować kurację właściwym preparatem. Co więcej, kuracją tą musimy objąć wszystkich domowników. Warto wybrać szybko działający i skuteczny preparat, taki jak na przykład NYDA express, który odpowiedni jest nawet dla najbardziej wrażliwych członków rodziny: dzieci – niezależnie od wieku, kobiet w ciąży czy karmiących matek. Działa on już po pierwszej kuracji i jest skuteczny zaledwie po 10 minutach.

Może się zdarzyć, że nie zauważymy, iż dziecko się drapie, ale na jego szyi lub za uszami pojawią się ślady, które będą o tym świadczyć: zaczerwienienia czy zadrapania. To również istotne objawy wszawicy.

Kiedy tylko wykryjemy wszawicę, musimy bardzo szybko podjąć działania. Po pierwsze, dlatego, że obecność wszy doprowadzić może do wystąpienia wtórnych zakażeń bakteryjnych, a po drugie, dlatego, że wszy bardzo szybko się namnażają i w zaledwie kilka dni na głowie jednej osoby pojawić się może kilkadziesiąt osobników. W takiej sytuacji trudno tez uniknąć zarażenia innych domowników.

 
wszy-infografika-6
 

Leczenie choroby

Leczenie wszawicy polega przede wszystkim na zastosowaniu właściwego preparatu leczniczego, a także na wyczesywaniu włosów. Dobry środek na wszy, taki jak na przykład NYDA plus, pozwoli szybko i skutecznie pozbyć się pasożytów już po pierwszej kuracji. Działa on w sposób mechaniczny. Jego substancją czynną jest 92% dimetikon, który wnika w otwory oddechowe wszy i szczelnie je zamyka, uniemożliwiając owadowi oddychanie. W bardzo szybkim czasie prowadzi to do śmierci nieproszonego gościa. Co ważne, taka metoda działania preparatu sprawia, że wszy na niego się nie uodparniają. Mamy więc pewność, że środek taki będzie działał za każdym razem – zarówno na dorosłe osobniki, jak i jaja (gnidy). Skuteczność preparatów NYDA potwierdzona została badaniami.

Należy pamiętać, że wesz poza organizmem żywiciela może przeżyć nawet do czterdziestu ośmiu godzin, dlatego warto jest wyprać odzież, którą w ostatnich dniach miała na sobie osoba zarażona, dokładnie umyć (a nawet wyparzyć) przedmioty osobistego użytku, takie jak szczotka do włosów, a pościel, w której spał ostatnio zarażony, na około 10 dni – do dwóch tygodni zamknąć w szczelnym foliowym pokrowcu. To zminimalizuje ryzyko powtórnego zarażenia lub rozniesienia wszy na innych domowników.

Nie należy zapominać o wybraniu odpowiedniego preparatu leczniczego. Na rynku istnieje bardzo wiele różnych środków do zwalczania wszy, jednak nie wszystkie z nich mogą być stosowane przez każdą osobę. Tak może być na przykład z preparatami o działaniu chemicznym, które nie zawsze przeznaczone są dla dzieci w każdym wieku, kobiet w ciąży, czy karmiących matek. Tego problemu nie mamy ze środkami o działaniu mechanicznym, takimi jak NYDA express czy NYDA plus z dimetikonem. Są one równie skuteczne, a przy tym bezpieczne nawet dla osób szczególnie wrażliwych.

 

Skuteczną walkę z wszami wspiera NYDA