Pokolenie Zero Waste

Materiały partnerskie
03.09.2018 10:17
Zero waste
fot. ---

W dzisiejszych czasach, wielu ludzi żyje według określonej filozofii. Jedni kochają styl fit – odżywiają się zdrowo, ćwiczą i dbają o siebie. Inni skupiają się na tym, aby nie otaczać się zbyt dużą ilością przedmiotów i żyją według filozofii hygge. Kolejni troszczą się o życie planety i ludzi, starając się produkować jak najmniej śmieci. Czy w dzisiejszych czasach można znacznie ograniczyć ilość odpadów lub nie tworzyć ich wcale i być Zero lub Less Waste?

Zero Waste - to filozofia życia

Zero Waste to filozofia życia i wcale nie chodzi w niej o to, by zamieszkać w lesie, jeść z glinianych garnków i uciec od całej cywilizacji. Żyć Zero czy Less Waste to znaczy żyć świadomie i dokonywać świadomych wyborów. W dosłownym tłumaczeniu Zero Waste oznacza „brak śmieci” lub „niemarnowanie”, ale czy w dzisiejszych czasach da się w ogóle nie śmiecić? Niestety jest to bardzo trudne i wymaga od nas ogromnego nakładu pracy, aby jednak być Less Waste nie trzeba od razu wywracać całego swojego życia do góry nogami. Na początek wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian w swojej codziennej rutynie.

Czy wiesz, że nawet najmniejsza zmiana ma znaczenie?

Paweł, ekonomista, podróżnik:

"Kiedyś wydawało mi się, że chodzenie do sklepu z własną reklamówka to domena starszych ludzi. Najwygodniej było sięgnąć przy kasie po plastikowy worek i wrzucić do niego zakupy. Teraz jednak, kiedy materiałowe siatki stały się bardziej dostępne zauważam, że u wielu osób jest to część stylu, który reprezentują całym sobą. Ten materiałowy worek po prostu do nich pasuje! ‘Szmacianki’ stały się modne, spersonalizowane, można je dopasowywać do outfitu - świetnie, że to co ekologiczne może także być stylowe."

Materiałowy worek stał się symbolem życia Zero Waste. Czy na tym można już poprzestać?

lodowka dzbanek

Zdecydowanie nie, jest jeszcze wiele obszarów, w których ta filozofia ma zastosowanie.

Prosty przykład. Każdy z nas dziennie powinien wypijać ponad dwa litry płynów. Zakładając, że w czteroosobowej rodzinie każdy domownik dzień w dzień wypija zalecaną normę płynów w postaci butelkowanej wody, to w ciągu tygodnia mamy kilkadziesiąt pustych butelek! Dodajmy do tego wszystkie inne plastikowe opakowania po jogurtach, serkach czy warzywach. Okazuje się, że nasze gospodarstwa domowe to ogromne fabryki plastiku! Co zrobić by było go mniej?

Na początku warto zacząć od najprostszych zmian i zamienić wodę butelkowaną na wodę kranową. Jak to zrobić, by picie wody kranowej było przyjemniejsze? Najlepiej ją filtrować. Dzbanki filtrujące wodę BRITA to wygodna i bezpieczna alternatywa dla wody w butelce. Filtr usuwa z wody zanieczyszczenia mechaniczne pochodzące z rur, takie jak piasek i rdza. Poprawia jej smak i zapach. Dzbanki pozwalają nie tylko zaoszczędzić pieniądze (litr wody wytworzony za pośrednictwem filtra dzbankowego BRITA to koszt około 22 groszy), ale także zmniejszyć ilość produkowanych odpadów. Korzystając z dzbanka filtrującego wodę, wrzucamy w miesiącu tylko jeden plastikowy filtr zamiast wielu zużytych plastikowych butelek. Taka zmiana naprawdę ma znaczenie!

W restauracji na wynos

kosz piknik duze

W wielu dużych miastach pojawiły się restauracje, w których dania podawane są w pojemnikach, które gość przyniesie samodzielnie! To nie żart i wcale nie chodzi tu o to, aby oszczędzać na zastawie. Korzystanie z wielorazowych pojemników na jedzenie czy „branie na wynos” w swoim pudełku (oczywiście wielorazowego użytku!), to uniknięcie mnóstwa odpadów i śmieci. Ogromne restauracje i bary szybkiej obsługi każdego dnia wydają jedzenie tysiącom gości, wiele z nich nadal używa styropianowych pojemników czy plastikowych sztućców, które później przez lata zaśmiecają naszą planetę. Zabranie wielorazowego opakowania ze sobą do restauracji to dla nas niewielki wysiłek, a jaka korzyść dla środowiska

Nie każdy z nas może być Zero Waste, ale już bycie Less Waste to obowiązek mieszkańców Ziemi. Zastanów się, ile odpadów rocznie produkuje Twoja rodzina i odpowiedz sobie na pytanie: co możesz zrobić, by było ich mniej. W byciu Less Waste ilość wcale nie jest najważniejsza, liczy się jakość, konsekwencja i sumienność. Pamiętaj, że Twoja zmiana też ma ogromne znaczenie!

Joanna, dziennikarka z zawodu, ekolożka z zamiłowania:

„Bycie Less Waste nie jest dla mnie chwilowym trendem, od zawsze w naszym domu staraliśmy się, by nasze śmieci były uporządkowane i posegregowane. Od kilku lat zwracamy także uwagę na to, aby nie kupować produktów w plastikowych opakowaniach, w markecie nie brać osobnych foliowej na każde kupowane warzywo. Butelkowaną wodę wymieniliśmy na filtrowaną. Jest to nie tylko ekologiczne, ale także wygodne, ponieważ nie musimy dźwigać zgrzewek wody ze sklepu - dzbanek mamy zawsze pod ręką w domu, a wodę w kranie! Naszą filozofię przekazujemy także naszym dzieciom, bo najważniejsze jest, aby już od najmłodszych lat zaszczepiać w nich miłość i szacunek do natury."

infografika-brita-final