Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców, kiedy w domu pojawią się wszy.

Materiały partnerskie
03.10.2018 11:23
Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców, kiedy w domu pojawią się wszy.
fot. Shutterstock

Wszawica to poważny problem, który w dzisiejszych czasach często jest bagatelizowany. Jest to temat tabu, o którym wstyd rozmawiać, bo o chorobie tej myśli się w kontekście krzywdzących stereotypów. Z tego powodu też świadomość, czym jest wszawica i jak leczyć tę chorobę, jest niska, a dorośli zwykle nie wiedzą, jak postępować, kiedy ich dziecko ze szkoły wróci z wszami.

Co robić, kiedy pojawi się problem?

Ponieważ często wydaje nam się, że jeśli dbamy o higienę, to problem wszawicy nas nie dotyczy, nie interesujemy się tym tematem i nie wiemy, co właściwie należy robić, kiedy jednak któryś z członków rodziny wszawicy się nabawi. Oto kilka wskazówek, na temat tego, jak postępować w przypadku stwierdzenia wszawicy u któregoś z domowników.

Wszawica u dziecka – powiadomienie przedszkola/szkoły

Choć nie ma takiego obowiązku, bardzo istotne jest powiadomienie placówki szkolnej, do której uczęszcza dziecko. Dzięki temu szkoła będzie mogła jak najszybciej podjąć stosowne działania, przeciwdziałające rozwojowi choroby i epidemii.

Niestety, dyrektorzy placówek skarżą się, że rodzice zamiast od razu poinformować szkołę, składają do sanepidu lub kuratoriów anonimowe skargi. Brak współpracy ze strony rodzica to jeden z głównych elementów utrudniających walkę z chorobą. Także fakt, iż rutynowe dawniej kontrole głów uczniów przez pielęgniarki szkolne czy higienistki dziś mogą być przeprowadzane po wyrażeniu zgody przez rodzica. A ten niestety, z powodu stereotypów, na taką kontrolę się często nie godzi.

Natychmiastowo podjąć leczenie właściwym preparatem

Pamiętajmy, że jedna dorosła wesz składa w ciągu doby nawet 10 jaj, z których po około 6-7 dniach lęgną się kolejne osobniki. Po 7-10 dniach od zakażenia na głowie grasować może już kilkadziesiąt wszy, które po pewnym czasie również będą gotowe do składania jaj. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze wykrycie problemu i podjęcie leczenia właściwym preparatem.

Najważniejszą metodą rozpoznawania wszawicy jest bezpośrednia obserwacja owłosionej skóry głowy, na której można zauważyć pełzające albo silnie przyczepione haczykowatymi nogami owady dorosłe lub przylepione do włosa jaja (pełne jaja są brązowe, a puste osłonki są białe). Po rozpoznaniu wszawicy konieczne jest zastosowanie leczenia.

Na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów. NYDA oferuje wyroby medyczne o działaniu mechanicznym, których substancją czynną jest dimetikon. Dostępne są zarówno w postaci aerozolu, jak i w płynie z wygodnym aplikatorem. Skutecznie usuwają one zarówno dorosłe osobniki, jak i jaja wszy. Aerozol jest łatwy w użyciu, szybko pokrywa włosy i skalp – NYDA express działa już po10 minutach. Co więcej, produkty NYDA są skuteczne już po pierwszej aplikacji!

Preparaty NYDA mogą być stosowane przez osoby szczególnie wrażliwe, jak na przykład małe dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące matki. Płyn NYDA plus oraz preparaty w aerozolu NYDA i NYDA express działają mechanicznie – dimetikon pokrywa całe ciało wszy, wnika w najmniejsze kanaliki oddechowe i zamyka je szczelnie, przez co uniemożliwia wszy oddychanie. Wszy, jak również ich jaja (gnidy), ulegają uduszeniu. Taki mechanizm działania daje nam pewność, że produkt zawsze zadziała, a wszy nie są w stanie się uodpornić.

 
wszy-infografika-4b(1)
 

Poddać kontroli wszystkich domowników

W przypadku wykrycia wszy u jednego członka rodziny, leczenie podejmuje się u wszystkich pozostałych – nawet jeśli nie stwierdzono u nich wszawicy. Nawet przy najdokładniejszym przeglądzie głowy istnieje ryzyko przeoczenia wszy lub gnid – o co nietrudno, bo wszy swoim kolorem dopasowują się do koloru włosów osoby, na której pasożytują. Nawet jeśli jesteśmy pewni, że inni domownicy nie zostali zarażeni, to jednak warto zastosować profilaktyczną kurację – na przykład aerozolem NYDA express.

Nawet po kuracji zachowaj czujność

To, że przeprowadziliśmy kurację, nie sprawia, że nie grozi nam ponownie wszawica. Jeśli mamy świadomość, że w szkole, do której uczęszcza dziecko, odnotowano przypadki wszawicy, miejmy pod ręką preparaty przeciw wszawicy, takie jak NYDA express czy NYDA plus. Zwracajmy uwagę na to, czy dziecko nie drapie się po głowie. Uczulmy je, by w takim przypadku od razu nas o tym informowało. Kontrolujmy włosy domowników i nie bagatelizujmy żadnych symptomów.

Skuteczną walkę z wszami wspiera NYDA