Już ponad 70% ma problemy ze wzrokiem. Jak temu zapobiec?

Materiały partnerskie
10.10.2018 10:35
Już ponad 70% ma problemy ze wzrokiem. Jak temu zapobiec?
fot. Materiały prasowe

Pieczenie, zaczerwienienie oka, nadmierne łzawienie i zaburzenia widzenia to jedne z najczęstszych przyczyn wizyt u okulisty. Bardzo często przypominamy sobie o tym, że o oczy trzeba dbać wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze problemy ze wzrokiem. A to zdecydowanie za późno. Dlatego koniecznie sprawdź, dlaczego badanie wzroku należy wykonywać regularnie.

 

Jak wynika z badań, prawie połowa Polaków twierdzi, że ma wadę wzroku lub chorobę oczu. Co 6 ankietowany nie był nigdy u okulisty.[1] Niestety wiele osób z wizytą u lekarza specjalisty zwleka do czasu, kiedy pojawią się wyraźne i silne dolegliwości. Jest to ogromny błąd! Choroby narządu wzroku mogą w początkowej fazie rozwijać się całkowicie bezobjawowo. Jednak mają one poważne konsekwencje zdrowotne.

Co jaki czas powinno się badać wzrok?

U młodych ludzi badanie okulistyczne powinno być wykonywane co najmniej raz w ciągu dwóch lat. Osoby, które skończyły 40 lat, powinny być minimum raz w roku u okulisty – także wtedy, kiedy nie zaobserwowały niepokojących objawów. Wraz z wiekiem ludzie są bardziej narażeni na wystąpienie chorób oczu i pogorszenie jakości widzenia.

Do rutynowych wizyt powinny się przyzwyczaić osoby, które noszą już okulary lub soczewki. O częstotliwości wizyt decyduje lekarz, który stwierdzi, czy wada się zatrzymała lub ciągle się pogłębia.

Warto dodać, że w wielu przypadkach to okuliści są pierwszymi lekarzami, którzy wykrywają u pacjenta inne choroby przewlekłe, które nie są bezpośrednio związane z narządem wzroku, jak np. cukrzyca.

Do lekarza okulisty niezwłocznie powinny się udać osoby, które odczuwają zaburzenia widzenia, m. in. nieostry lub nieczysty obraz. Niepokojące objawy, które wymagają konsultacji z okulistą lub optometrystą to także: szczypanie, łzawienie, pieczeniu lub światłowstręt. O chorobie oczu mogą także świadczyć inne dolegliwości – ból oraz zawroty głowy, a także ogólne zmęczenie organizmu.

Jak należy przygotować się do badania wzroku?

Wizyta u okulisty bądź optometrysty nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy, że wypoczęty i uśmiechnięty pojawisz się w wyznaczonym terminie w gabinecie specjalisty.

Pamiętaj, że na wizytę u okulisty nie warto wybierać się samochodem. Krople podawane w trakcie badania powodują pogorszenie widzenia i prowadzenie auta po ich zakropleniu jest niewskazane przed długi czas.

Jeśli nosisz już okulary, pamiętaj o tym, żeby zabrać je ze sobą. Pomocne, mogą się także okazać inne wyniki badań wzroku, które były wykonywane na wcześniejszych wizytach.

 
infografika_Wielkie Badanie Wzroku_300 dpi
 

Co jeszcze możesz zrobić, żeby zadbać o swój wzrok?

Między wizytami u okulisty, możesz zadbać o swój wzrok wykonując regularne ćwiczenia. Pomagają one poprawić jakość widzenia. Jednym z nich jest trening, który skupia punkt widzenia raz na obiekcie bliskim, a raz na oddalonym. Czynność powtarzaj przez kilka minut.

Regularne badania wzroku są konieczne, gdyż pozwalają szybko wykryć wadę lub chorobę oczu. Czym wcześniej zostanie wykryta wada wzroku, tym jej skorygowanie będzie łatwiejsze, czytanie przyjemniejsze, a dobra jakość wzroku pozostanie na całe życie.

[1] Badanie opinii publicznej zrealizowane dla Vision Express metodą CAWI przez IQS Sp. z o.o. w dniach 6-9 lutego 2018 r. na reprezentowanej grupie 850 Polaków.