Jak rozmawiać z dziećmi, gdy pojawią się wszy?

Materiały partnerskie
04.10.2018 15:16
Jak rozmawiać z dziećmi, gdy pojawią się wszy?
fot. Shutterstock

Choć wszawica jest zjawiskiem bardzo powszechnym, z którym spotkała się większość z nas, to nadal jednak jest to jeden z tych problemów, o których wstydzimy się rozmawiać. Często też nie poruszamy tego tematu w rozmowie z dziećmi. Tymczasem zwykle to właśnie najmłodsi są źródłem wystąpienia wszawicy w danym domu. Badania pokazują, że szkoła, przedszkole czy żłobek to miejsca, w których najczęściej dochodzi do zarażenia. Dlatego też konieczne jest właściwe przedstawienie problemu wszawicy dzieciom. Jak z nimi o tym rozmawiać?

Liczą się fakty, nie stereotypy

Rozmowy o wszawicy nigdy nie są łatwe, a z pewnością nie ułatwiają ich mity, które narosły wokół tego problemu. Nawet dziś wiele dorosłych osób jest przekonanych, że wszawica ma związek z biedą czy brakiem higieny. Są to dwa najpowszechniejsze stereotypy na temat tej choroby, które sprawiają, że temat ten jest tak bardzo wstydliwy. Co gorsza, właśnie z tych powodów wielu rodziców decyduje się ukrywać problem wszawicy u swojego dziecka. Tymczasem jest to choroba, której nie należy bagatelizować i kiedy tylko zauważymy pierwsze jej symptomy – działać. Niestety, będąc przeświadczonym, że wszawica jest chorobą ubóstwa i niedostatecznej higieny, trudno wpoić dziecku odpowiednie zasady dotyczące reagowania na problem wszy w jego środowisku.

Przede wszystkim każdy rodzic, zanim zacznie rozmowę ze swoimi dzieckiem, powinien dobrze poznać fakty na temat wszawicy, by móc rzetelnie opowiedzieć o chorobie. Należy wiedzieć, jak przenoszą się wszy, dlaczego tak ważne jest szybkie reagowanie na ten problem i rozpoczęcie właściwej kuracji oraz znać zasady postępowania na wypadek wykrycia wszawicy u dziecka.

 
NYDA_poradnik - jak sprawdzać głowę
 
 

Dowiedz się więcej: Jak sprawdzać główkę dziecka?

Kiedy Twoje dziecko ma wszy

Jeśli zauważyłeś u swojego dziecka wszy, koniecznie zgłoś tę sprawę wychowawcy klasy. Pedagog czy szkolna higienistka z pewnością zachowają dyskrecję i nie będą przekazywać informacji o tym, że to właśnie Twoje dziecko może być źródłem wszawicy. Jednak dzieci są tylko dziećmi i niewykluczone, że Twoja latorośl spotka się z przykrymi komentarzami od rówieśników. Wytłumacz dziecku, że wszawica nie świadczy o biedzie czy o złych warunkach higienicznych w domu. Powiedz, że może ona dotyczyć każdego i jest problemem bardzo powszechnym. Zachowaj spokój, absolutnie nie podchodź do dziecka z dystansem. Wyjaśnij mu, na czym polegać będzie kuracja lecznicza i opowiedz, jak może dojść do zarażenia. Wybierz preparat o szybkim działaniu, na przykład NYDA express, który już po 10 minutach pozwala skutecznie pozbyć się wszy, dzięki czemu dziecko nie będzie narażone na długie i niewygodne zabiegi. Zwróć uwagę, że nie powinno dzielić się przedmiotami osobistego użytku, takimi jak szczotka do włosów, albo przymierzać czapek innych uczniów. Uczul je – na wypadek wszawicy w przyszłości – by informowało Cię o tym, że swędzi je głowa.

 
NYDA_poradnik dla Rodziców
 
 

Wszawica w klasie

W rozmowie z dzieckiem rodzic powinien wyjaśnić mu również, jak zachowywać się w stosunku do dzieci, które są „podejrzane” przez kolegów o „przyniesienie” wszy do szkoły. Niestety, często zdarza się, że takie dzieci są obiektem kpin i żartów rówieśników. Wytłumacz dziecku, że absolutnie nie można się naśmiewać z tego, że ktoś zaraził się wszami. Zwróć uwagę, by dziecko pod żadnym pozorem nie przekazywało plotek o rówieśnikach, którzy mogą mieć lub mają wszy. Zaznacz, by – jeśli zauważy, że któreś z jego kolegów uporczywie się drapie – poinformowało o tym Ciebie, jako rodzica. W takiej sytuacji warto jest zgłosić tę sprawę wychowawcy, który zachowa czujność lub być może doprowadzi do profilaktycznej kontroli głów uczniów swojej klasy.

Każdy rodzic powinien pamiętać, że nawet jeśli jego dziecko nie ma wszy, a w szkole czy klasie panuje wszawica, to warto mieć w domu preparat przeciw wszom, taki jak na przykład płyn NYDA plus z wygodnym aplikatorem.

 

Skuteczną walkę z wszami wspiera NYDA