Zamknij

Rozjaśnić zęby szczoteczką do zębów

Natalia Kovacs
14.03.2018 14:39
Rozjaśnić zęby szczoteczką do zębów
fot. Philips

W przypadku zewnętrznych przebarwień na zębach nie zawsze trzeba decydować się na profesjonalny zabieg wybielania. Satysfakcjonujący efekt może dać także rozjaśnienie zębów przy pomocy szczoteczki sonicznej.

Przebarwienia na powierzchni zębów często mają przyczyny zewnętrzne. Zwłaszcza osoby, które palą lub żują tytoń, piją dużo kawy, herbaty (szczególnie czarnej), czerwonego wina, jedzą dużo barwiących produktów mogą mieć zęby bardziej żółte. Wszystko przez taniny, które przyspieszają zdolność chromogenów do osadzania się na zębach. Szczególnie barwiące są wino i herbata (także zielona) i co ciekawe herbata ma nawet gorsze właściwości barwiące niż kawa! Także borówki amerykańskie, jagody, jeżyny, żurawina, winogrona oraz soki i przetwory zrobione z tych owoców mogą sprzyjać żółknięciu zębów. Podobnie jest z kolorowymi sosami (pomidorowym, chili itp.) oraz niektórymi, barwionymi słodyczami.

Dodatkowo kwaśne napoje i jedzenie również sprzyjają przebarwieniom zębów, nawet jeśli nie zawierają barwników. W tym wypadku przyczyną jest powierzchowne rozpuszczanie szkliwa.

- Powierzchowna erozja powoduje zwiększenie porowatości, a to uławia odkładanie barwników. Dlatego nawet białe wino, które ma kwaśne pH może sprzyjać przebarwieniom, podobnie jak wszelkiego rodzaju napoje gazowane – tłumaczy stomatolog, dr Michał Ganowicz.

Zapobieganie działaniu produktów powodujących przebarwienia na powierzchni zębów bywa trudne, gdyż takich produktów jest sporo i ciężko je wszystkie z diety wyeliminować.

- Najprostszy sposób zapobiegania to wypłukanie zębów wodą zaraz po jedzeniu – wymienia dr Michał Ganowicz, po czym dodaje: - Ta metoda jest szczególnie polecana po spożyciu produktów o niskim pH, które powodują „zmiękczenie” szkliwa. Warto też pamiętać, by po zadziałaniu kwasów na zęby nie myć ich przez co najmniej 30 minut.

Rozjaśnic zęby szczoteczką do zębów
fot.

W związku z przebarwieniami na zębach coraz więcej osób zastanawia się nad ich wybielaniem. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli za ciemniejszy odcień szkliwa odpowiadają przebarwienia zewnętrzne, nie zawsze trzeba uciekać się do profesjonalnych zabiegów wybielania. Pomóc może także szczoteczka do zębów z technologią soniczną, która została zastosowana w szczoteczkach Philips Sonicare. Szczoteczka soniczna wykonuje dziesiątki tysięcy ruchów szczotkujących na minutę, pomagając dzięki temu czyścić zęby dynamicznie i skutecznie za pomocą fal sonicznych.

- Szczoteczki ręczne nie są wystarczająco efektywne w usuwaniu zewnętrznych przebarwień zębów. Co innego szczoteczki soniczne, w których drgania główki o dużej częstotliwości mechanicznie wspomagają usuwanie zewnętrznych przebarwień z powierzchni zębów – zauważa dr Michał Ganowicz.

Zaawansowana szczoteczka Philips Sonicare DiamondClean Smart eliminuje o 100% więcej przebarwień w zaledwie 3 dni. Ta szczoteczka (ale także inne modele Sonicare) ma specjalny tryb wybielania, w którym oprócz specjalnie dobranych drgań w pierwszych dwóch minutach szczotkowania, przez dodatkowe pół minuty szczoteczka poleruje zęby. Poza tym do wyboru jest wiele dostępnych główek, w tym Premium White. Gładka powierzchnia szkliwa po polerowaniu jest mniej podatna na przebarwienia.

- Usunięcie zewnętrznych przebarwień szczoteczką soniczną może dać satysfakcjonujący efekt rozjaśnienia zębów – podsumowuje dr Michał Ganowicz. Dodatkowo szczoteczki soniczne pozwalają dłużej utrzymać efekt profesjonalnego wybielania zębów.

Rekomendowane ceny szczoteczek Sonicare DiamondClean Smart zaczynają się od 1169 zł.