Ssanie oleju (płukanie ust olejem) oczyszcza jamę ustną

18.12.2017 17:03

Ssanie oleju praktykowane było już w starożytnej medycynie ajurwedyjskiej. To indyjska metoda leczenia, stosowana w celu poprawy zdrowia jamy ustnej i oczyszczenia organizmu. Samo ssanie oleju jest bezpieczne, łatwe w wykonaniu i bardzo tanie. Dowiedz się, na czym polega płukanie ust olejem (ssanie oleju)?

Ssanie oleju (płukanie ust olejem) oczyszcza jamę ustną fot. East News

Płukanie ust olejem, inaczej ssanie oleju, należy do metod stosowanych w medycynie alternatywnej oraz medycynie ajurwedyjskiej. Przepłukiwanie ust olejem i przetrzymywanie w ustach oleju uważane jest za metodę oczyszczania jamy ustnej, której głównym celem jest doprowadzenie do zmniejszenia się ilości bakterii i grzybów w jamie ustnej. Wychodzi się również ze słusznego założenia, że stan uzębienia jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na zdrowie i kondycję całego organizmu. W związku z tym uważa się, że ssanie i płukanie ust olejem prowadzi do oczyszczania organizmu z toksyn, leczenia chorób układu pokarmowego i zapobiegania chorobom poszczególnych narządów, takich jak jelita czy żołądek.

Ssanie oleju uważa się za metodę bezpieczną i nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Nie istnieją badania kliniczne, które w jednoznaczny sposób potwierdziłyby skuteczność tej metody lub jej szkodliwość. Zakłada się jednak, że czysty olej, który na dodatek nie zostaje połknięty, nie jest w żaden sposób szkodliwy dla zdrowia. Wręcz przeciwnie, zawarte w oleju witaminy E, A i F, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz stanole i sterole roślinne, które wykazują działanie nawilżające, bakteriostatyczne, przeciwzapalne i regenerujące, korzystnie wpływają na zdrowie. Ssanie oleju sprzyja leczeniu chorób jamy ustnej, chroni dziąsła i odświeża nieprzyjemny oddech. Trzymaniu oleju w ustach wpływa wyjątkowo korzystnie na uczucie suchości i ogólnie wysuszenie błony śluzowej jamy ustnej.

  • Najbardziej popularnymi i skutecznymi olejami używanymi do płukania ust są sezamowy, kokosowy i słonecznikowy.

Jak płukać usta olejem?

Do ust wlej jedną łyżkę czystego, wybranego wcześniej oleju. Ruszaj olejem w ustach ok. 15-20 minut. Ssij, płucz, i wyciągaj przez zęby. Następnie wypluj olej, dokładnie przepłucz usta wodą i wypij 2-3 szklanki wody.

W czasie płukania ust, olej miesza się ze śliną, tworząc cienką, białą ciecz. Lipidy w oleju pomagają w ekstrakcji toksyn ze śliny w jamie ustnej. Gdy płuczesz olejem jamę ustną, zęby, dziąsła i język, olej nadal wchłania toksyny, a później staje się gęsty i biały. W tym momencie olej staje się toksyczny, dlatego wypluwanie oleju zamiast jego połknięcia jest ważnym krokiem. Chociaż ssać olej można w dowolnym momencie w ciągu dnia, najbardziej korzystne jest płukanie ust tuż po przebudzeniu, przed jedzeniem i myciem zębów.

  • W przeciwieństwie do płukania ust innymi substancjami (np. szałwią), olej nawilża jamę ustną, nie wysusza jej. To ewidentna zaleta tej metody.

Jakie korzyści płyną z ssania oleju?

  • wzmocnienie zębów i dziąseł,
  • zapobieganie chorobom dziąseł i jamy ustnej (np. zapalenie dziąseł),
  • zapobieganie próchnicy,
  • neutralizacja nieświeżego oddechu,
  • łagodzenie krwawienie dziąseł,
  • zapobieganie suchości w jamie ustnej - nawilża błonę śluzową jamy ustnej.

Według medycyny ajurwedyjskiej, ssanie oleju może pomóc łagodzić objawy wielu chorób, m.in.: alergii, astmy, migreny, zapalenia oskrzeli, chorób serca i płuc, artretyzmu, menopauzy, bezsenności, zapalenia stawów, zapalenia zatok i skóry.

Jaki olej wybrać do płukania ust?

Do ssania i płukania ust można wybrać niemal każdy, czysty olej dobrej jakości. Najpopularniejsze i najskuteczniejsze są oleje: słonecznikowy, sezamowy, kokosowy, rzepakowy i lniany. Do ssania można używać zarówno oleje rafinowane, jak i nierafinowane. To nie ma wpływu na efekt kuracji. Pamiętaj, żeby nie połykać oleju po płukaniu ust.

Źródło:

Ssanie oleju (Oil pulling, Gandusha, Kavala). Na co pomaga? VLOG, Pod Mikroskopem/youtube.com

________
zdrowie.radiozet.pl/nk

 

Oceń