Co druga ciężarna Polka jest odwodniona. Jak zmienić te statystyki?

24.07.2017 15:51

Kobiety spodziewające się dziecka nie są wystarczające świadome tego, że pijąc zbyt mało wody mogą poważnie zaszkodzić swojemu potomstwu.

Co druga ciężarna Polka jest odwodniona. Jak zmienić te statystyki? fot. CHASSENET/BSIP/East News

Odpowiednie nawodnienie w czasie ciąży i karmienia jest kluczowe zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwoju dziecka. Jak wynika z najnowszych badań, wiedza kobiet w ciąży i matek karmiących piersią na temat nawodnienia jest niepokojąco niska.

Ponad 60% kobiet nie jest świadomych tego, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie w tym szczególnym okresie. Aż połowa z nich popełnia prosty błąd – wypija za mało wody. Ponieważ świadomość dotycząca nawodnienia wśród kobiet ciężarnych i karmiących jest wciąż niska, potrzebne jest prowadzenie szerokiej edukacji w tym zakresie. 

Według badań przeprowadzonych przez instytut badawczy Millward Brown na zlecenie Kropli Beskidu kobiety w ciąży i matki karmiące w małym stopniu zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest odpowiednie nawodnienie.

Jako ważniejsze aspekty, jeśli chodzi o dbanie o siebie i o dziecko wskazują inne czynniki tj.:

  • brak stresu,
  • regularne badania,
  • odpowiednią dietę, 
  • suplementację witamin i składników mineralnych oraz
  • właściwą długość snu.

Zapominają jednak, że równie ważnym elementem w tym szczególnym okresie jest odpowiednie nawodnienie, kluczowe zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwoju dziecka.

Zrzut ekranu 2017-07-24 o 16.01.23 1

50 proc. kobiet spodziewających się dziecka pije tyle samo wody co przed zajściem w ciążę

Prof. Beata Pięta, Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych, wyjaśnia, że:

"

Kobiety ciężarne i karmiące są świadome zmian, które zachodzą w ich organizmie i większych potrzeb. Jednak zwykle skupiają się na tych czynnikach, które wydają im się najistotniejsze – regularnie chodzą do lekarza, robią badania, przyjmują witaminy, zapominając często o fizjologicznie zwiększającym się zapotrzebowaniu na płyny.

Wiedząc o wynikach badań i niskiej świadomości dotyczącej nawodnienia, powinniśmy postawić sobie za cel edukowanie kobiet ciężarnych i karmiących na temat tego, jak ważne dla nich i dla rozwijającego się dziecka jest odpowiednia ilość spożywanych płynów. "

Zrzut ekranu 2017-07-24 o 16.16.44

Poza niskim poziomem wiedzy nt. nawodnienia, również nawyki związane ze spożywaniem płynów u kobiet ciężarnych i karmiących nie są odpowiednie. Mimo większego zapotrzebowania u kobiet ciężarnych i karmiących nie są odpowiednie. 

Mimo większego zapotrzebowania na wodę w trakcie ciąży i laktacji aż 50% kobiet pije tyle samo, co przed ciążą. Ponadto 35% z nich nie ma świadomości, że zalecana ilość wypijanych płynów dla kobiet ciężarnych i karmiących to około 2-3 litry. Nawet te kobiety, które mają świadomość wzrostu zapotrzebowania na wodę, często nie stosują się do tych zaleceń. Kobiety ciężarne i karmiące wypijają mniej niż powinny – jest to średnio 1,7 litra płynów dziennie!

Zrzut ekranu 2017-07-24 o 16.21.07 1

Co niepokojące, aż 30% kobiet ciężarnych i karmiących nie uzyskało żadnych informacji na temat prawidłowego nawodnienia. Zaś dla pozostałych 70% badanych głównym i najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy z tego obszaru jest personel medyczny, w tym bardzo wysoko cenieni – ginekolog i położna. Kobiety, które szukają informacji na własną rękę, w pierwszej kolejności wybierają Internet, często gubiąc się w gąszczu licznych i sprzecznych informacji.

W odpowiedzi na niską świadomość kobiet w ciąży i matek karmiących piersią na temat odpowiedniego nawodnienia, Kropla Beskidu we współpracy z Polskim Towarzystwem Położnych powołała do życia kampanię edukacyjną „Mamo, pić!”. Celem programu jest zwiększenie wiedzy przyszłych i obecnych mam oraz zwrócenie uwagi na potrzeby dziecka rozwijającego się w brzuchu matki.

Zrzut ekranu 2017-07-24 o 15.40.32

źródło: materiały prasowe

________

zdrowie.radiozet.pl/π