Anja Rubik wydała podręcznik do edukacji seksualnej. Trafi do tysiąca szkół

Monika Piorun
20.09.2018 17:30
sexedpl, podręcznik, Anja Rubik, szkoła, warsztaty, seksualność, wychowanie do życia w rodzinie
fot. Facebook.com/sexedpl

– Dorastałam w kraju, w którym seks był i jest tematem tabu a edukacja seksualna nie istnieje – mówi światowej sławy modelka Anja Rubik, pomysłodawczyni akcji #sexedpl. Rzetelną wiedzę na temat spraw intymnych i trudnego etapu dorastania będzie można zdobyć dzięki nowemu poradnikowi, który ma pomóc w poszerzaniu świadomości seksualnej młodych Polaków. Młodzież będzie mogła także wziąć udział w bezpłatnych warsztatach.

Rewolucja seksualna według Anji Rubik

Choć każdy młody Polak uczy się w szkole twierdzenia Pitagorasa, to jednak nie wszystkim uda się wykorzystać tę naukę w praktyce. – Za to wiedza, jak prawidłowo założyć prezerwatywę będzie potrzebna prawie każdemu i możne nam nawet uratować życie – wyjaśnia Anja Rubik na wstępie podręcznika #sexedpl. Książka w jasny i bezpretensjonalny sposób przedstawia odpowiedzi na kwestie dotyczące seksualności, o które wielu młodych ludzi na etapie dorastania wstydzi się zapytać.

Większość nastolatków w szkole słyszy jedynie nieprawdziwe informacje. Takie że na przykład masturbacja jest grzechem i wyrazem niedojrzałości, że istnieje tylko jedna orientacja seksualna, że kalendarzyk jest metodą antykoncepcyjną – tłumaczy Anja Rubik. Paradoks polega na tym, że choć powszechnie docenia się walory edukacji, to jednak w tak fundamentalnej kwestii jak seks często brak nam nawet najbardziej elementarnych informacji. Potwierdzają to przerażające statystyki związane z HIV i infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Dzień po wyemitowaniu filmu zachęcającego do zrobienia testu na wirusa HIV, laboratoria pełne były ludzi. Właśnie w tym momencie zdałam sobie sprawę, że #sexedpl musi mieć kontynuację – zdradza modelka. Choć hasło ubiegłorocznej kampanii brzmiało: "Cała Polska zacznie mówić o seksie", to jednak popularność akcji przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Zobacz także

– Oddźwięk i siła tej akcji przeszły moje wyobrażenia. Dostałam też setki listów. Były bardzo osobiste i opisywały, w jaki sposób #sexedpl wpłynęło na życie ich autorów. Usłyszałam historie nastolatków, którzy wreszcie poczuli, że mogą powiedzieć rodzicom, że są gejami, kobiet, które zdobyły się na odwagę, aby opuścić agresywnego partnera, i rodzin, które zaczęły rozmawiać na temat seksu – mówi Anja Rubik.

Po ogromnym sukcesie ubiegłorocznej akcji modelka postanowiła stworzyć fundację #sexedpl. Jej aktywistom udało się opracować podręcznik do edukacji seksualnej dla młodzieży, który ma trafić do tysiąca polskich szkół. Można go też po prostu kupić w księgarniach.

Książka ma pomóc nie tylko uczniom, ale także nauczycielom, którzy powinni im przekazywać rzetelne informacje, bez zbędnych uprzedzeń i powielania mitów. Do współpracy przy tworzeniu poradnika zaproszono najlepszych ekspertów w Polsce, m.in. lekarzy, terapeutów i wielu specjalistów z różnych dziedzin. Młodzi ludzie będą mogli korzystać także ze szkoły #sexedpl, czyli cyklicznych, kilkudniowych warsztatów na terenie różnych różnych placówek ponadpodstawowych. 

GPS dorastania, czyli edukacja seksualna bez tematów tabu

Właśnie taką książkę chciałabym przeczytać 20 lat temu, ale gdy dorastałam takiego podręcznika nie było – zdradza Anja Rubik. Eksperci wyjaśniają w niej wszystkie kwestie związane ze zdrowiem seksualnym. Nie stronią od tematów tabu – takich jak seksualność osób niepełnosprawnych, molestowanie, przemoc seksualna, gwałty.

Czytelnicy dostają fachową wiedzę dotyczącą m.in. wielu szczegółów anatomicznych narządów płciowych. Jeden z rozdziałów poświęcony jest "GPS dorastania", inny pierwszym stosunkom płciowym, infekcjom przenoszonym drogą płciową (STI) itp. Nie brakuje też porad dotyczących tego, do kogo warto zgłaszać się po ewentualną pomoc.

Zobacz także

Anja Rubik nową Wisłocką?

Zachwytu nad tym, co udało się zrobić dla poszerzenia świadomości seksualnej Polaków Anji Rubik, nie kryje Robert Biedroń. Polityk wziął udział w zeszłorocznej kampanii #sexedpl i nie wahał się wyznać, co przeżywali jego najbliżsi, kiedy w przeszłości wyjawił im, że jest homoseksualistą. Niedawno mógł wręczyć modelce tytuł Kobiety Roku Glamour, który zdobyła dzięki "rewolucji seksualnej", do której doprowadziła jej akcja. Biedroń podkreśla, że dla niego "Anja Rubik jest współczesną Michaliną Wisłocką w sprawach seksu" – dzięki jej bezprecedensowym działaniom udało się wreszcie rozpocząć nowy rozdział w edukacji seksualnej Polaków.

Zobacz także

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Rubik o prezerwatywach, Biedroń o byciu gejem. Kolejna odsłona #sexedpl

3 osoby dziennie dowiadują się, że mają HIV. Zrób test, który ratuje życie!

Jaki wpływ na zdrowie ma masturbacja? Autoerotyzm wg #sexedpl

źródło: sexed.pl/Facebook.com/KPH/Instagram.com

______

zdrowie.radiozet.pl/π