Zamknij

Perfumy dla niemowląt: absurdalny produkt na rynku. Wyjaśniamy, jak szkodzi dziecku

23.11.2022
Aktualizacja: 23.11.2022 09:39

O ile perfumy dla starszych dzieci są dostępne w drogeriach już od wielu lat, prawdziwa nowość to ekskluzywne perfumy dla niemowląt. Jedno jest pewne: maluchy kompletnie ich nie potrzebują… Co więcej: bezpośrednia ekspozycja na tego typu mieszanki może być szkodliwa. Wyjaśniamy, dlaczego.

Perfumy dla niemowląt: dlaczego mogą zaszkodzić?
fot. Shutterstock

Starsze dzieci często chcą być jak rodzice i lubią ich naśladować Małe dziewczynki chętnie zakładają szpilki mamy i malują się szminką. Dla zabawy dzieci mogą zainteresować się też perfumami. Producenci perfum dla dzieci tłumaczą, że taki produkt pomaga  budować w dziecku nawyk dbania o siebie… Ale na tym etapie dorastania jest to całkowicie zbędne. Perfumy dla dziecka mogą być rekwizytem w zabawie, ale nie ma żadnego uzasadnienia dla ich codziennego używania. Jeszcze większym absurdem są perfumy dla niemowląt.

Po co niemowlakom perfumy?

Chyba każda mama noworodka uważa, że jej dziecko pięknie pachnie. Naturalnego zapachu nie trzeba w żaden sposób ulepszać… Jednak w 2013 roku zapachem tym zainspirowała się marka Dolce&Gabbana, która postanowiła ulepszyć dziecięcy aromat.  Stefano Gabbana opublikował wówczas na Intsagramie zdjęcie flakonu perfum z podpisem "per i bambini!!!" (dla dzieci), a następnie zapytał: "Czy to możliwe, żeby niemowlęta pachniały jeszcze piękniej?".

Nie były to pierwsze perfumy dla niemowląt na rynku, ale w efekcie głośnej dyskusji konsumentów marka ostatecznie zrezygnowała z pomysłu. Obecnie dziwaczny trend powraca. Dominika Chirek, ekspertka ds. kosmetyków naturalnych i ekologii, prawniczka, która prowadzi bloga naturalnieproste.com, tłumaczy, dlaczego perfumy dla niemowlaka to niepotrzebna fanaberia.

– W zeszłym miesiącu Hermes pochwalił się nowym zapachem dla dzieci i niemowląt. Oznacza to, że jest popyt i zainteresowanie tego typu perfumami. I choć każdy z producentów zapewnia, że zapach jest przyjazny młodej skórze, jest delikatny i nie zawiera alkoholu, to twardo stoję na stanowisku, że niemowlakowi żaden zapach nie jest potrzebny. Pilnowałam tego w kosmetykach dla mojej córki, gdy się urodziła (żeby nie zawierały żadnego zapachu, ani naturalnego ani sztucznego) i do głowy by mi nie przyszło, żeby ją spryskiwać jakimikolwiek perfumami. Zapach to jeden z najczęstszych alergenów. Dzieci od urodzenia są narażone na różnego rodzaju czynniki środowiskowe, które mogą wywoływać u nich alergie, więc po co jeszcze dokładać kolejne? – wyjaśnia ekspertka.

– Jednak teraz, szczególnie w okresie przedświątecznym do głowy przychodzą nam różne pomysły i szukamy oryginalnych prezentów. Moja koleżanka przyznała, że dostała od znajomych takie właśnie perfumy, gdy urodziła córkę. Pomyślcie, zanim kupicie prezent pod choinkę – alarmuje Dominika Chirek.

Dla malutkiego dziecka najlepsze będą kosmetyki z jak najkrótszym, naturalnym składem.

Źródło: instagram.com/naturalnieproste; Vigan, M., Castelain, F. Fragrance and Cosmetic Contact Allergy in Children. Curr Treat Options Allergy 1, 310–316 (2014), https://doi.org/10.1007/s40521-014-0027-8 [dostęp 23.11.2022]