Zamknij

Niepokojące doniesienia w kwestii dzieci urodzonych w czasach COVID-19

18.11.2022 10:12

Dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 niewątpliwie rozwijają się w innych warunkach niż poprzednie roczniki. Lekarze mają już pierwsze obserwacje. Wnioski nie napawają optymizmem.

Wirus RSV
fot. Shutterstock

Roczniki pandemiczne od urodzenia mają styczność z mniejszą ilością ludzi, wrażeń i patogenów. To przekłada się na ich zdrowie. Rodzice muszą być szczególnie uważni - podkreślają lekarze.

127% na OIOM

Brak kontaktu z sezonowymi patogenami w okresie prenatalnym i po urodzeniu skutkuje brakiem naturalnej odporności na typowe infekcje. Dzieci urodzone w czasach COVID-19 wyjątkowo ciężko przechodzą zakażenia układu oddechowego, m.in. wirusem RSV.

"Mieliśmy kilka przyjęć do szpitala z ciężkimi chorobami układu oddechowego, gdzie dzieci były narażone na stosunkowo powszechne wirusy, które w przeszłości nie prowadziłyby do tak ciężkiego przebiegu choroby" - powiedział pediatra dr Sean Murray w wywiadzie dla Sudbury.com.

W niektórych szpitalach sytuacja jest już bardzo napięta. Szpital Pediatryczny w Toronto musiał odwołać część planowych operacji z powodu 127% obłożenia oddziału intensywnej terapii.

Pediatra podkreśla, że rodzicie dzieci urodzonych w czasach COVID-19 powinni być szczególnie uważni na problemy z oddychaniem. Za każdym razem, gdy dziecko ma problem z oddychaniem powinno zostać zbadane przez lekarza - ostrzega ekspert.

Przypominamy: duszności nie widać. Dziecko nieco mniej je, nieco więcej śpi, często w ogóle nie wygląda na chore, a pulsoksymetr wyje.

Źródło: sudbury.com