Zamknij

Kangurowanie zamiast inkubatora. Przełomowa decyzja WHO

15.11.2022
Aktualizacja: 15.11.2022 18:54

Kontakt "skóra do skóry" może zdaniem WHO sprawdzać się lepiej niż inkubator w przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie i z niską masą urodzeniową. Kangurowanie, według nowych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, ma rozpocząć się od razu po porodzie. To duża zmiana w postępowaniu i w myśleniu na temat zdrowia wcześniaków.

Kangurowanie noworodka
fot. Shutterstock

WHO wydała nowe wytyczne mające na celu poprawę przeżywalności i zdrowia dzieci urodzonych przedwcześnie (przed 37. tygodniem ciąży) lub z małą masą urodzeniową (poniżej 2,5 kg po urodzeniu). Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby kontakt "skóra do skóry", zwany także kangurowaniem noworodka rozpoczął się natychmiast po urodzeniu, bez wstępnego okresu w inkubatorze. To znacząca zmiana w porównaniu z wcześniejszymi wytycznymi i powszechną praktyką kliniczną.

Wytyczne zawierają również zalecenia dotyczące zapewnienia wsparcia emocjonalnego, finansowego i zawodowego (w miejscu pracy) rodzinom wcześniaków, które mogą doświadczać stresu i trudności z powodu intensywnej opieki i niepokoju o zdrowie swoich dzieci.

- Poprawa wyników dla tych małych dzieci nie zawsze polega na dostarczaniu najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, ale raczej na zapewnieniu dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, która koncentruje się na potrzebach rodzin - powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Z danych WHO wynika, że każdego roku około 15 milionów dzieci rodzi się przedwcześnie, a ponad 20 milionów dzieci ma niską masę urodzeniową. Liczba ta rośnie, a wcześniactwo jest obecnie główną przyczyną śmierci dzieci poniżej 5 roku życia. Większość wcześniaków urodzonych w 28. tygodniu lub później w krajach o wysokich dochodach przeżywa, natomiast w biedniejszych krajach wskaźniki przeżywalności sięgają zaledwie 10%.

Ponieważ wcześniaki nie mają tkanki tłuszczowej, wiele z nich ma problemy z regulowaniem własnej temperatury po urodzeniu i często wymagają pomocy w oddychaniu. Wcześniej zalecano, by dzieci urodzone przedwcześnie były oddzielane od matki lub innego opiekuna i stabilizowane w inkubatorze przez około 3-7 dni. Jednak badania wykazały, że kangurowanie noworodków zaraz po urodzeniu ratuje o wiele więcej istnień ludzkich, zmniejsza infekcje i hipotermię.

- Pierwszy kontakt z rodzicem jest nie tylko ważny emocjonalnie, ale także niezbędny dla poprawy szans przeżycia i zdrowia wcześniaków – powiedziała dr Karen Edmond, lekarz ds. zdrowia noworodków w WHO. - W czasach COVID-19 wiele kobiet było niepotrzebnie oddzielanych od swoich dzieci, co mogło mieć katastrofalne skutki dla zdrowia wcześniaków lub dzieci z niską masą urodzeniową - dodała dr Edmond.

Wytyczne WHO zostały opublikowane przed Światowym Dniem Wcześniaka, który obchodzony jest co roku 17 listopada.