Zamknij

Dni płodne. Kalendarz dni płodnych - kiedy mogę zajść w ciążę?

11.04.2018 15:28

Dni płodne i owulacja - każda kobieta chciałaby wiedzieć kiedy je ma. Czy sprawdzać to za pomocą kalendarza dni płodnych czy może kalkulatora? Jak obliczyć dni płodne i niepłodne i kiedy ma się największe szansę na zajście w ciążę? Na te i inne pytania odpowiedzi w artykule!

Dni płodne są ściśle związane z owulacją i cyklem miesiączkowania, który bywa regularny lub nie. Jeśli nasz cykl jest nieregularny, dni płodne także są ruchome. Kalendarz dni płodnych to łatwy i szybki sposób, żeby sprawdzić w jakim jesteś aktualnie dniu cyklu. Zwiększy to Twoje szanse na zapłodnienie lub pomoże uniknąć ciąży w sposób najbardziej naturalny. Dodatkowo dzięki naszemu kalkulatorowi dni płodnych masz możliwość bardziej poznać swoje ciało.

Zobacz także: Prezerwatywy - najbardziej popularny środek antykoncepcyjny, ale czy najskuteczniejszy?

Pamiętaj jednak, że kalendarz dni płodnych inaczej też nazywany kalendarzykiem małżeńskim nie jest metodą antykoncepcyjną!

Dni płodne to dni, w których może dojść do zapłodnienia. Okres płodny u zdrowych kobiet zaczyna się po krwawieniu i niepłodności bezwzględnej. Największe szanse na zajście w ciążę jest w trakcie owulacji, czyli jajeczkowania. Jeśli kobieta ma regularny okres i trwa on 28 dni, owulacja przypada na około 14 dnia cyklu menstruacyjnego. Jeśli Twój cykl miesiączkowy trwa krócej niż 25 dni lub dłużej niż 35 powinnaś zgłosić się do ginekologa. W takich przypadkach dni płodne są ruchome.

Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy trwa zwykle 28 dni. Jednak u wielu kobiety trwa od krócej lub dłużej. Cykle miesiączkowe, które mieszczą się w normie to także te, które liczą minimum 23 dni, a maksymalnie 35. Pierwszy dzień krwawienia rozpoczyna cykl, który kończy się przy rozpoczęciu kolejnej miesiączki.

Cykl miesiączkowy dzieli się na 4 fazy:

 • menstruacja,
 • faza folikularna,
 • owulacja,
 • faza lutealna.

Kalendarz dni płodnych vs Kalkulator dni płodnych

Żeby szybko sprawdzić w jakim dniu cyklu menstruacyjnego jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych. Obliczy on Twoje dni płodne i bezpłodne. Wskaże Ci także w jakim dniu przechodzisz owulację i masz największe szansę na zajście w ciążę. Kiedyś trzeba było skrupulatnie prowadzić zapisy w kalendarzu dni płodnych, mierzyć temperaturę ciała itp. - z naszym kalkulatorem dni płodnych jest to o wiele prostsze! Kalkulator najlepiej sprawdza się u kobiet, które miesiączkują regularnie. Tak jak wspominaliśmy wcześniej przy cyklu nieregularnym dni płodne są ruchome.

Pamiętaj, że na cykl menstruacyjny mogą wpływać różne czynniki, które mogą przyczynić się przesunięcia się dni płodnych. Są to m.in:

 • przeziębienie,
 • choroba,
 • stres,
 • przemęczenie,
 • spożywanie leków,
 • duży wysiłek fizyczny,
 • zmiana klimatu (podróże, wyjazdy).

Sprawdź swój cykl miesiączkowy korzystając z naszego kalkulatora dni płodnych!

Jak obliczyć dni płodne i niepłodne?

Żeby dokładnie obliczyć dni płodne musimy wiedzieć ile czasu trwa nasz cykl menstruacyjny. Za pierwszy dzień cyklu uznaje się początek okresu, ostatni to dzień przed kolejnym krwawieniem. Standardowy cykl u większości kobiet trwa 28 dni, wtedy dni płodne wypadają między 12 a 16 dniem cyklu. Owulacja i dni, w których jest możliwość zajścia w ciążę wypadają w zależności od czasu trwania całego cyklu. W innym dniu wypadnie owulacja jeśli kobieta ma cykl 33 dni, a inaczej jak ma go 29. Pamiętaj, że dni płodne mogą się przesunąć - wpływa na to wiele czynników.Twoje ciało może pomóc Ci upewnić się, czy aktualnie przechodzisz owulacje. Częstymi objawami jajeczkowania są:

 • ból owulacyjny (jest to ból podburza w okolicy jajników),
 • zmiany w szyjce macicy,
 • śluz szyjkowy.

Kilka dni przed jajeczkowaniem w organizmie jest produkowany (na dużym poziomie) estrogen, dlatego kobiety przed owulacją zauważają, że ich cera i włosy wyglądają lepiej.

Jeśli potrzebujesz pomocy w obliczeniu dni płodnych - wypróbuj nasz kalkulator!

Największe szanse na zajście w ciążę

Chociaż okres płodowy u kobiety trwa od około 15 do 40-45 roku życia, to największe szanse na zajście w ciąże przypada na wiek między 20 a 30 rokiem życia. Możliwość zajścia w ciążę zmniejsza się od około 35 roku życia. Zapłodnienie najbardziej możliwe jest w trakcie owulacji (czyli około połowa cyklu menstruacyjnego zakładając, że trwa od 28 dni).

Szansa na zajście w ciążę jest także możliwa 4 dni przed owulacją i 2 dni po niej. Możliwość zajścia w ciążę istnieje jeszcze kilka dni (nawet tydzień) przed samą owulacją! W drogach rodnych kobiety, żywotność plemników może trwać nawet do 7 dni.

Aby zajść w ciążę najlepiej współżyć w trakcie owulacji oraz około 3 dni przed nią i 2 dni po niej. Wiele par planujących dzieci zadaje pytanie, jak często należy współżyć w trakcie dni płodnych? Najlepiej współżyć jest codziennie lub co drugi dzień. Ważne, aby stosunek odbył się w najważniejszym dniu, czyli w trakcie owulacji. Częstsze współżycie niekoniecznie zwiększa szansę na zajście w ciążę, gdyż zmniejsza się ilość plemników w spermie.

Kalkulator dni płodnych stosować się powinno do planowania ciąży, a nie jako metodę antykoncepcyjną. Cykl menstruacyjny kobiety może zaburzać wiele czynników i wyznaczenie dni płodnych może nie być precyzyjne, co może przyczynić się do nieplanowanej ciąży. Pamiętaj, żeby skutecznie zajść w ciążę z pomocą kalkulatora dni płodnych, koniecznie obserwuj swoje ciało przez dłuższy czas.

Zobacz także: Plastry antykoncepcyjne - jaką skuteczność ma ta metoda antykoncepcyjna?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

 

Autor: Sylwia Bagińska