Zamknij

Zmarło dziecko ze związku brata z siostrą. Było obarczone ciężkimi wadami

04.07.2022 11:59
Noworodek w inkubatorze
fot. Shutterstock

Dziecko urodzone przez kazirodczą parę zmarło w szpitalu zaledwie kilka godzin po urodzeniu z powodu poważnych wad genetycznych. Jego rodzice są rodzeństwem. Dlaczego dzieci z kazirodczych związków są obarczone ryzykiem rozwoju ciężkich chorób? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Chłopiec przyszedł na świat w mieście Dustlik w Uzbekistanie. Ministerstwo Zdrowia Uzbekistanu poinformowało, że dziecko urodziło się 4 czerwca z "ciężką wrodzoną rybią łuską", a także innymi wadami wrodzonymi, które określono jako "zagrażające życiu". Pomimo starań lekarzy, noworodek zmarł zaledwie dwie godziny i 10 minut po przyjściu na świat.

Jego matka, urodzona w 1994 roku, była w 35 tygodniu i czwartym dniu ciąży, kiedy urodziła chłopca, który mierzył 47 centymetrów. Chłopiec był jej drugim dzieckiem, pierwsze urodziło się w związku z  poprzednim partnerem, a ciąża przebiegła bez komplikacji. Ojcem zmarłego dziecka kobiety był jej rodzony brat.

- Medycznie udowodniono, że w większości przypadków dzieci rodzą się z różnymi wadami genetycznymi z powodu związku bliskich krewnych – poinformowało uzbeckie Ministerstwo Zdrowia. - W szczególności, nienarodzone dziecko może rozwinąć groźne choroby, takie jak wrodzone upośledzenie umysłowe, zaburzenia chromosomalne, zespół Downa, ciężkie upośledzenie umysłowe i fizyczne - podało uzbeckie MZ.

Kazirodztwo a choroby dzieci

Kazirodztwo zwiększa ryzyko wystąpienia u potomstwa wad wrodzonych, niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej oraz przedwczesnej śmierci. Ryzyko jest tym większe, im wyższy jest stopień pokrewieństwa genetycznego rodziców.

Ludzie, w populacji ogólnej, są nosicielami różnych wad, o których czasami nawet nie wiedzą. Przed przekazaniem tych wad potomstwu lub rozwojem chorób chroni tzw. zasada wyboru i przypadkowego kojarzenia partnerów. Jednak w przypadku związków kazirodczych, gdy dochodzi do poczęcia dziecka w związku osób blisko ze sobą spokrewnionych, ryzyko przekazania wad dziecku drastycznie wzrasta. Kazirodztwo może sprawić, że dziecko otrzyma od rodziców dwie uszkodzone kopie danego genu. Z tego powodu, dzieci spłodzone w wyniku kazirodztwa nie mają czasem szans na uniknięcie choroby genetycznej.

Kazirodztwo można porównać do chowu wspobnego u zwierząt, czyli kojarzenia blisko spokrewnionych osobników, co przekłada się na rozliczne wady genetyczne. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk