Zamknij

Zielony katar u dziecka - kiedy należy iść do lekarza?

Redakcja
17.05.2019
Aktualizacja: 28.10.2020 05:00
Zielony katar u dziecka
fot. Shutterstock

Zielony katar u dziecka to dość powszechna dolegliwość! Jakie są jej przyczyny i jak leczyć malucha z tej przypadłości? Odpowiedzi na te i inne pytania w artykule!

Zielony katar u dziecka to objaw większości zakażeń górnych dróg oddechowych. Za jego pojawienie się mogą odpowiadać wirusy lub bakterie, ale nie tylko. Jego leczenie nie zawsze wymaga wprowadzenia antybiotyków. Szczególnie niepokojący wśród rodziców jest zielony katar u niemowlaka, gdyż kilkumiesięczne dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu immunologicznego. Należy jednak pamiętać, że zielono-żółta wydzielina z nosa, świadczy o tym, że organizm walczy z infekcją.

Zobacz także: Cukrzyca u dzieci - jak ją szybko rozpoznać?

Zielony katar u dziecka – przyczyny

Niestety na podstawie koloru wydzieliny nie można jednoznacznie określić jej przyczyny. Jednak bardzo często zielony katar u dziecka towarzyszy wirusowym i bakteryjnym infekcjom górnych dróg oddechowych. Jednak, żeby potwierdzić chorobę, należy uwzględnić także inne objawy, które występują u malucha.

Jednak na podstawie pojawienia się żółto-zielonej wydzieliny z nosa można wykluczyć niektóre choroby. Najprawdopodobniej nie będzie to katar alergiczny, gdyż on charakteryzuje się rzadką i bezbarwną wydzieliną z nosa. Dopiero gdy po pewnym czasie jest on bardziej gęsty i zmienił kolor na żółto-zielony, można podejrzewać, że dodatkowo doszło do zakażenia bakteryjnego lub wirusowego.

Przyczyny gęstego zielonego kataru u dziecka  to między innymi:

  • Przeziębienie i choroby wirusowe

Gęsty i zielony katar u dziecka najczęściej jest spowodowany przeziębieniem lub chorobami wirusowymi. U niektórych maluchów na początku pojawia się wydzielina przezroczysta i rzadka. Dopiero z czasem jest zielona i gęsta.

  • Infekcja bakteryjna

W niektórych przypadkach zielony katar u dziecka jest objawem infekcji bakteryjnej, której towarzyszą także inne dolegliwości. Są to między innym: wysoka temperatura ciała oraz cuchnący zapach z ust. W takich przypadkach konieczne jest podanie antybiotyku.

  • Walka organizmu z infekcją

Pojawienie się zielonego katar u dziecka mogą świadczyć o obecności komórek odpornościowych, które mają działanie przeciwzapalne. Wystąpienie gęstego żółto-zielonego kataru oznacza, że systemu obronne organizmu bardzo dobrze działają i skutecznie zwalczają infekcję.

Inne przyczyny zielonego kataru u dziecka to także:

Zielony katar u dziecka – leczenie

Zielony katar u dziecka nie tylko powoduje zablokowanie nosa, ale także uczucie rozpierania i ogólne bardzo złe samopoczucie – niezależnie od przyczyny jego wystąpienia. Katar u niemowlaków oraz małych dzieci powoduje, że mają one trudności z oddychaniem. Wpływ na to mają także bardzo wąskie przewody nosowe oraz fakt, że maluchy nie potrafią samodzielnie oczyścić nos z zalegającej wydzieliny.

Dlatego kataru u dziecka nie wolno bagatelizować i należy udać się z maluchem do lekarza. Gdy zielona wydzielina z nosa jest spowodowana infekcją bakteryjną, konieczna może się okazać antybiotykoterapia. W przeciwnym wypadku może dojść do pojawienia się niebezpiecznych powikłań.

Do czasu wizyty u lekarza rodzice powinni zadbać o to, aby ich pociecha dokładnie oczyszczała noc. Mogą także zastosować domowe sposoby na złagodzenie objawów kataru. Są to między innymi: inhalacje z soli fizjologicznej, czy specjalne preparaty przeznaczone dla dzieci.

Zobacz także: Gorączka u dziecka bez innych objawów - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.