Zamknij

Masz problemy z czytaniem i matematyką? Możesz mieć zespół Irlen

14.10.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 16:00
Masz problemy z czytaniem i matematyką? Możesz mieć zespół Irlen
fot. Shutterstock

Szacuje się, że co szósta osoba na świecie ma trudności z czytaniem z powodu zespołu Irlen. To nie jedyny problem osób dotkniętych tych zaburzeniem. Oprócz problemów z czytaniem występuje nadwrażliwość na światło, bóle głowy, oczu, problemy z matematyką, słabe pismo ręczne. Jak rozpoznać i jak leczyć zespół Irlen?

  1. Zespół Irlen: objawy. Na co zwrócić uwagę?
  2. Zespół Irlen: przyczyny. Skąd się bierze?
  3. Zespół Irlen: leczenie. Czy można go wyleczyć?

Zespół Irlen, zwany inaczej syndromem Meares-Irlen to niezdolność mózgu do przetwarzania pewnych częstotliwości fal świetlnych lub kolorów. Schorzenie to mieści się w spektrum od łagodnego do ciężkiego.

Zespół nosi nazwę od nazwisk nauczycielki Olive Meares, która jako pierwsza (już w 1980 roku) opisała przypadki podobnych trudności w czytaniu oraz psycholog Helen Irlen, która w publikowanych artykułach zwracała uwagę, że różni ludzie potrzebują różnych kolorów i że kolor dla każdej osoby musi być dokładnie zdefiniowany. Irlen stwierdziła, że wiele osób dysleksją uzyskuje lepsze wyniki, gdy pracuje z innym tłem niż biały

Zespół Irlen: objawy. Na co zwrócić uwagę?

Objawy zespołu Irlen mogą obejmować trudności z czytaniem i matematyką, wrażliwość na światło, bóle głowy, bóle brzucha, zawroty głowy, niezdolność do skupienia się, niezdarność oraz słabe wyniki sportowe.

GŁÓWNE OBJAWY ZESPOŁU IRLEN: 

Trudności w czytaniu: czytanie niedokładne, wolne, wymuszone (pojedyncze słowa), powtarzanie czytania spowodowane niezrozumieniem tekstu, zmęczenie spowodowane czytaniem, ból i pieczenie oczu. Problem z prawidłowym odczytywaniem nut i/lub wzorów matematycznych. 

Osoby z syndromem Irlen mają również małą rozpiętość percepcyjną, która uniemożliwia skanowanie tekstu oczami i czytanie większej ilości tekstu na raz. 

Fotofobia: nietolerancja jasnego światła zmuszająca do noszenia okularów przeciwsłonecznych nawet w pochmurne dni, trudności w skupieniu się na słuchaniu, czytaniu, pracy na komputerze spowodowane zbyt jasnym światłem, bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy spowodowane jasnym światłem. 

Zmęczenie, ból oczu: wymuszone czytanie powoduje, że oczy szybko się męczą, może być odczuwalny ból, pieczenie, dyskomfort.

Słabe pismo ręczne: osoby dotknięte syndromem Irlen mogą mieć problem ze swobodnym pisaniem. Zapis wyrazów może być niewyraźny, zniekształcony (różny rozmiar liter, zbyt duże odstępy, nierówna linia). 

Bóle głowy, migreny: nie tylko nadwrażliwość na światło, ale również samo czytanie może powodować bóle głowy, nudności.

Słabe postrzeganie głębi: może prowadzić do problemów z równowagi i oceną dystansu. Osoby ze słabym postrzeganiem głębi mają problem ze sportem, prowadzeniem samochodu, jazdą na rowerze.

Trudność z utrzymaniem obrazu: litery poruszają się, rozmywają, migają, powstaje trudność w utrzymaniu stałego i wyraźnego obrazu. 

Zespół Irlen: przyczyny. Skąd się bierze?

Syndrom Irlen nie jest problemem okulistycznym czy optometrycznym, choć może z nimi współistnieć. Jest to problem z przetwarzaniem obrazu najprawdopodobniej spowodowany przez wadę w jednym ze szlaków wzrokowych.

W przypadku około połowy osób cierpiących na zespół Irlen przypadłość ta jest uwarunkowana genetycznie.

Zespół może być jednak również spowodowana urazami mózgu, wysoką gorączką czy też zakażeniem wirusami.

Zespół Irlen: leczenie. Czy można go wyleczyć?

Zespół Irlen najczęściej nie może być rozpoznany przez standardowe testy psychologiczne, edukacyjne czy optometryczne.

Złagodzeni objawów można osiągnąć, stosując maski, okulary, kartki zmieniające tło. Kolorowe szkła i nakładki pomagają zredukować zmęczenie, nudności i zawroty głowy, ból oczu. Mogą też zwiększyć skupienie i poprawić zdolność do czytania i wykonywania zadań na komputerze.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP MediaRoom/Catherine Matthias; barbarapakula.pl, irlen.com