Plecak czy tornister? Na co zwracać uwagę wybierając torbę dla ucznia?

Monika Piorun
01.09.2016 18:32
Plecak czy tornister? Na co zwracać uwagę wybierając torbę dla ucznia?
fot. Zdrowy plecak dla dziecka. Jak wybrać odpowiedni tornister do szkoły?

Początek roku szkolnego to stresujący czas nie tylko dla dzieci, ale i rodziców, którzy muszą zadbać o to, by ich pociechy miały wszystkie przedmioty niezbędne do nauki. Źle dobrany tornister może spowodować problemy z kręgosłupem i bóle pleców. Sprawdźcie, jakimi zasadami warto się kierować wybierając nowy plecak do szkoły!

Zdobywanie wiedzy jest ważne, ale też sporo waży - i to dosłownie. Każdego dnia na plecach dzieci i młodzieży ląduje znacznie więcej kilogramów niż wynoszą europejskie normy. Przepisy nakazują, by ciężar przenoszonych przez maluchów rzeczy nie przekraczał 10% masy ich ciała.

W klasach I-III waga plecaka według zaleceń specjalistów nie powinna być wyższa niż 1,2 kg. W przypadku starszych uczniów (powyżej 13. roku życia) codzienny ekwipunek może być odrobinę cięższy, ale i tak nie powinien stanowić więcej niż 15% ich całkowitej wagi.

Mało komu udaje się jednak dostosować się do tych reguł. Spory wpływ na to ma też nieprawidłowe noszenie plecaka. Jeśli zawadiacko zarzucimy go na jedno ramię, ciężar, którym obciążymy kręgosłup, wzrośnie aż o 60%. 

Ciężar wiedzy

ciężar wiedzy
fot. East News

Nie warto się jednak łudzić, że najzdrowsze dla pleców młodych ludzi są lekkie, workowe torby. Wbrew pozorom mniej krzywdy - zwłaszcza w przypadku dzieci - mogą wyrządzić tornistry ze stelażem lub usztywnieniem ze specjalnymi membranami odciążającymi kręgosłup i wymuszającymi prawidłową postawę.

Zazwyczaj trzeba za nie zapłacić więcej niż za zwykłe, materiałowe plecaki. Na cenę mają wpływ certyfikaty i atesty, którymi chwalą się producenci dbający o to, by oferowane przez nich produkty były funkcjonalne wyposażone praktycznie we wszystko, co jest potrzebne uczniom do szkoły.

Nowoczesne tornistry mają w zestawie worki na obuwie zmienne, dodatkowe przegródki, śniadaniówkę, pojemniki na przekąski i butelki, a nawet miejsce na termostablet lub laptop. Najczęściej decydują się na nie rodzice najmłodszych dzieci licząc na to, że taka inwestycja zwróci się w przyszłości.

Plecak jak bagaż podróżny

dziewczynka
fot. East News

Coraz częściej plecaki dla uczniów klas początkowych mają też wbudowane dodatkowe, wysuwane rączki i kółeczka, które sprawiają, że można je łatwo zamienić w małą walizeczkę. Nikogo już nie dziwi, że rankiem szkolne parkingi zaczynają wyglądać jak małe lotniska lub dworce, a mali pasażerowie odwożeni przez rodziców na lekcje ciągną za sobą tornistry przypominające bardziej podróżny bagaż niż dawne szkolne teczki. 

Dobry plecak dla ucznia powinien być wyposażony w odblaski. Błyskotliwa zawieszka, breloczek lub świecący w ciemności pasek może wyraźnie zwiększać bezpieczeństwo w drodze do szkoły lub podczas powrotu z lekcji, zwłaszcza kiedy jesienią lub zimą szybciej zapada zmierzch.

Warto też zwrócić uwagę na to, by rączki plecaka były jak najszersze, dzięki czemu lepiej utrzymują ciężar i odciążają kręgosłup. Najlepiej, jeśli mają wbudowaną miękką gąbkę z przepuszczającego powietrze materiału, z którego również powinno być wykonane usztywnienie pleców. Sztuczne dodatki zastosowane w tym miejscu mogą sprzyjać nadmiernej potliwości, co nie jest komfortowe podczas długich godzin spędzanych w szkolnych murach.

 Jak prawidłowo nosić plecak?

Plecaki damskie – czy mogą wyglądać elegancko?

___

zdrowie.radiozet.pl/π