Zamknij

Zbadano, jak COVID-19 wpływa na serca dzieci. Ile miesięcy trwa regeneracja?

21.01.2022 09:58

Według najnowszych badań, u dzieci, które przebyły wieloukładowy zespół zapalny związany z COVID-19, serce regeneruje się w ciągu trzech miesięcy.

EastNews/Piotr Hukalo
fot. EastNews/Piotr Hukalo

Ostatnie mutacje wirusa SARS-CoV-2 są niebezpieczne dla małych dzieci. Coraz więcej dzieci choruje, a COVID-19 może powodować trwałe zmiany w organizmie najmłodszych. Dzieci, które przeszły COVID-19 powinny być pod stałą opieką lekarską, ponieważ powikłania mogą pojawić się nagle. Nawet u pacjentów, którzy przechodzą chorobę bezobjawowo, może wystąpić PIMS, czyli niebezpieczny zespół zapalny. PIMS diagnozuje się u dzieci zazwyczaj kilka tygodni po wyleczeniu z COVID-19. Pocovidowy zespół zapalny jest niebezpieczny i może w krótkim czasie doprowadzić do niewydolności narządów. Naukowcy zbadali, jak PIMS wpływa na serca najmłodszych pacjentów. Jak informuje „Journal of the American Heart Association”, u dzieci, które przebyły wieloukładowy zespół zapalny związany z COVID-19, czynność serca powróciła do normy po trzech miesiącach.

Naukowcy: po trzech miesiącach czynność serca wraca do normy

MIS-C to nowa choroba, zidentyfikowana podczas pandemii COVID-19. Występuje u dzieci około czterech do sześciu tygodni po ekspozycji na COVID-19. Pod względem objawów częściowo przypomina zespół Kawasaki (występujące zwłaszcza u dzieci zapalenie naczyń krwionośnych). Jednak MIS-C wiąże się z głębszym stanem zapalnym w różnych częściach ciała, w tym sercu, płucach, nerkach i przewodzie pokarmowym. Około 80-85 proc. przypadków MIS-C w Stanach Zjednoczonych i Europie dotyczyło lewej komory serca.

– Obecnie istnieją ograniczone dane na temat tego, jak często i jak długo powinniśmy monitorować czynność serca w stanie rekonwalescencji MIS-C po opuszczeniu szpitala przez dziecko – powiedział starszy autor badania Anirban Banerjee, profesor pediatrii klinicznej z University of Pennsylvania Perelman School of Medicine oraz kardiolog prowadzący w Cardiac Center w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.

– Biorąc pod uwagę, że MIS-C został zidentyfikowany w wyniku pandemii COVID-19, opieka kontrolna jest bardzo zróżnicowana, co może prowadzić do zamieszania i niepokoju wśród rodzin pacjentów i ich zespołu opiekuńczego. Nasz zespół badawczy miał nadzieję zmniejszyć niejasności dotyczące optymalnej opieki – dodał Banerjee.

Naukowcy dokonali przeglądu danych dotyczących 60 dzieci hospitalizowanych w związku z MIS-C z powodu ekspozycji na COVID-19, U żadnego z dzieci nie zdiagnozowano COVID-19 przed wystąpieniem objawów MIS-C. Badacze dokonali przeglądu danych echokardiograficznych i klinicznych z dokumentacji medycznej, w tym czynników demograficznych, testów, leczenia i wyników hospitalizacji. Dane dotyczące kolejnych 60 dzieci, które miały serce o prawidłowej budowie i nie były narażone na MIS-C lub COVID-19, służyły jako kontrolne. W przypadku dzieci z MIS-C naukowcy przeanalizowali obrazy serca wykonane podczas wstępnej hospitalizacji i  późniejsze (tydzień po pierwszym skanowaniu), a także po miesiącu oraz po trzech lub czterech miesiącach obserwacji.

Jak wykazała echokardiografia, funkcja skurczowa i rozkurczowa lewej komory oraz funkcja skurczowa prawej komory uległy gwałtownej poprawie w ciągu pierwszego tygodnia, po czym w ciągu trzech miesięcy nastąpiła dalsza poprawa i całkowita normalizacja. 81 procent pacjentów utraciło część funkcji skurczowej lewej komory w ostrej fazie choroby, jednak po trzech i czterech miesiącach funkcja skurczowa wróciła do normy. MIS-C nie powodował trwałych nieprawidłowości w tętnicach wieńcowych. Podczas początkowej hospitalizacji 7 procent pacjentów miało oznaki niewydolności serca, jednak po trzech miesiącach wszystkie skany były prawidłowe.

– Wyzdrowienie w przypadku  tych dzieci było doskonałe – powiedział Banerjee.

Trwałe uszkodzenie serca u dzieci występuje niezwykle rzadko

Nowe badania pomogą określić zasady opieki nad dziećmi, które dochodzą do zdrowia po COVID-19. Jak podkreślają autorzy badania – Nasze odkrycia mogą dostarczyć wskazówek dotyczących stopniowego powrotu do uprawiania sportu po ustąpieniu czynności serca po trzech do czterech miesięcy później. Potrzebny jest elektrokardiogram i echokardiogram. Zalecamy również wykonanie rezonansu magnetycznego serca u dzieci, które wykazują oznaki utrzymującej się ciężkiej dysfunkcji lewej komory – dodają.

Badacze zauważają, że nadal istnieją znaczne luki w istniejącej wiedzy na temat MIS-C, ponieważ COVID-19 i MIS-C to nowe choroby.

– Badanie to dostarcza dodatkowych dowodów na to, że zajęcie mięśnia sercowego jest przemijające i może nie prowadzić do długotrwałych nieprawidłowości w funkcji rozkurczowej lub skurczowej lewej komory. Te dane mówią nam, że na szczęście trwałe uszkodzenie serca jest bardzo rzadkie w MIS-C. Nawet u pacjentów z istotnymi nieprawidłowościami kardiologicznymi w ostrej fazie choroby zmiany te ustąpiły po 3-4 miesiącach – powiedział ekspert American Heart Association, dr Kevin G. Friedman, profesor nadzwyczajny pediatrii w Harvard Medical School.

Źródło: PAP