Zamknij

Na zatrucia grzybami najbardziej narażone są dzieci. W ogóle nie powinny jeść grzybów

01.09.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 13:14

Lekarze apelują, by rozważnie podawać grzyby dzieciom. To ich zdrowie jest najbardziej zagrożone w przypadku zatrucia. Potwierdza to przypadek afgańskiej rodziny, która w ostatnich dniach zatruła się grzybami znalezionymi na terenie ośrodka dla uchodźców. W najgorszym stanie są najmłodsze dzieci.

Zatrucia grzybami u dzieci
fot. Shutterstock
  1. Jaki jest stan zdrowia dzieci, które trafiły do CZD?
  2. Zatrucie grzybami w ośrodku dla uchodźców koło Podkowy Leśnej
  3. Od kiedy można podawać grzyby dzieciom?

Do Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu trafiło troje dzieci w wieku 5, 6 i 17 lat po zatruciu grzybami. U 6-letniego Afgańczyka wykonano przeszczep wątroby. W przypadku 5-latka zostaną wykonane badania potwierdzające śmierć mózgu. 17-letnia Afganka wyszła ze szpitala – poinformowali lekarze. Rodzice dzieci są w stanie dobrym i nie potrzebują już pomocy lekarskiej.

Prof. Jarosław Kierkuś z Kliniki Gastroenterologii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD) podczas konferencji nt. zdrowia małych Afgańczyków hospitalizowanych w CZD z powodu zatrucia grzybami zaapelował, aby zwracać uwagę na jedzenie grzybów przez dzieci. – Jak widzimy, tutaj ucierpiały najbardziej dzieci, co jest naturalne ze względu na ich masę ciała i ilość toksyn, jakie mogły dostać – powiedział.

Jaki jest stan zdrowia dzieci, które trafiły do CZD?

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka przekazali informacje na temat stanu zdrowia afgańskich pacjentów.

  • Kierownik Oddziału Intensywnej Terapii lek. Elżbieta Pietraszek wyjaśniła, że stan 17-letniej Afganki jest dobry. Została już wypisana ze szpitala. Prof. Jarosław Kierkuś zaznaczył, że dziewczyna była cały czas przytomna, nie miała dużych zaburzeń i obecnie nie wymaga żadnego postępowania medycznego.
  • U 6-letniego chłopca wykonano wielogodzinny zabieg przeszczepienia wątroby. – Zabieg przebiegł bez powikłań, jednakże rokowanie ze względu na stan chłopca nadal pozostaje niepewne i najbliższe dni pokażą, jakie będzie dalsze rokowanie co do jego zdrowia" – powiedziała dr Pietraszek.
  • Najmłodsze dziecko – 5-latek – z powodu nieodwracalnego uszkodzenia mózgu nie kwalifikował się do przeszczepu. Dr Pietraszek powiedziała, że jego stan pozostaje bez zmian. – W dniu jutrzejszym zostaną wykonane badania zgodne z przepisami i procedurami potwierdzające śmierć mózgu – przekazała.

Prof. Piotr Kalisiński z Kliniki Chirurgii i Transplantologii zaznaczył, że przeszczep to wstęp do tego, żeby dziecko miało szansę w ogóle przeżyć. – Wątroba jest przeszczepiona bez powikłań, podjęła funkcje, natomiast o przeżyciu dziecka zadecyduje głównie neurologia, czyli to, na ile odwracalne będą zmiany, które niewątpliwie w wyniku obrzęku mózgu i zatrucia dokonały się w obrębie ośrodkowego układu nerwowego– wyjaśnił.

Aktualizacja: po zatruciu muchomorem sromotnikowym z trójki dzieci przeżyła tylko 17-latka. Chłopcy nie przeżyli – u 5-latka lekarze stwierdzili śmierć mózgu, stało się to także u 6-latka, który przeszedł pomyślnie operację przeszczepu wątroby, ale uszkodzenia mózgu spowodowane toksynami były zbyt duże.

Zatrucie grzybami w ośrodku dla uchodźców koło Podkowy Leśnej

Afgańczycy, którzy po ewakuacji z Kabulu trafili 23 sierpnia do ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku, 24 sierpnia zatruli się grzybami, które mieli zebrać na terenie ośrodka. Do IPCZD trafiło troje dzieci w wieku 5, 6 i 17 lat z ostrą niewydolnością wątroby po zatruciu muchomorem sromotnikowym.

Dyrektor IPCZD dr Marek Migdał podkreślił, że oprócz dzieci zatruli się też dorośli Afgańczycy. –Te osoby w pełni funkcjonują i nie wymagają żadnego postępowania medycznego w chwili obecnej – wskazał.

Od kiedy można podawać grzyby dzieciom?

Zbieranie grzybów ma w Polsce wielu miłośników. Niestety, co roku dochodzi do zatruć grzybami, niektóre mają tragiczny finał. Choć grzyby są wartościowe odżywczo i warto je jeść, trzeba być niezwykle ostrożnym podczas ich zbierania – w przypadku niektórych gatunków, takich jak muchomor sromotnikowy, śmiertelna dawka jest naprawdę nieduża. Jeśli chodzi o dzieci, specjaliści uważają, że grzyby można podawać dopiero dzieciom powyżej 7. roku życia. Między innymi właśnie ze względu na ryzyko śmiertelnego zatrucia.

Źródło: Zdrowie.radioZET.pl / PAP/Agnieszka Ziemska, Marta Stańczyk