Zamknij

Zatkany nos u dziecka: przyczyny, leczenie, domowe sposoby

10.09.2020
Aktualizacja: 29.10.2020 14:47
Zatkany nos u dziecka
fot. Shutterstock

Zatkany nos u dziecka wymaga konsultacji z pediatrą. Przyczyny zazwyczaj nie są groźnie, ale powikłania mogą zrujnować zdrowie.

Zatkany nos u dziecka jest naturalną konsekwencją kataru. Wówczas najczęstszą przyczyną jest infekcja (wirusowa, bakteryjna, rzadziej grzybicza) lub alergia (wziewna lub pokarmowa). Zdarza się jednak, że dziecko skarży się na zatkany nos, a kataru nie ma. To budzi obawy rodziców. Czy jest powód do niepokoju?

Zatkany nos u dziecka bez kataru

Zatkany nos u dziecka bez kataru wymaga wykluczenia wad wrodzonych, m.in. zwężenia nozdrzy tylnych, torbieli, malforacji czaszkowo-twarzowych, przepukliny, guzów.

Zatkany nos u dziecka bez kataru, który pojawia się nagle, wymaga wykluczenia ciała obcego w nosie i urazów (np. ropień). Choć wydaje nam się, że dzieci, zwłaszcza małe, zawsze mamy na oku, to nie jesteśmy w stanie pilnować ich non stop i o uraz nietrudno.

Inne nabyte przyczyny zatkanego nosa u dziecka to m.in.: polipy, krzywa przegroda nosowa, przerost migdałka gardłowego, przerost małżowin nosowych.

Z kolei choroby, które mogą wywoływać uczucie zatkanego nosa to m.in. refluks żołądkowo-przełykowy czy niedoczynność tarczycy.

Zatkany nos u dziecka w nocy

Zatkany nos u dziecka w nocy może być niebezpieczny w przypadku noworodków i niemowląt - potrafią one bowiem oddychać wyłącznie przez nos. Starsze dzieci radzą sobie, oddychając przez usta. Ma to jednak swoje konsekwencje.

Zatkany nos - konsekwencje:

  • problemy z przyjmowaniem posiłków,
  • chrapanie,
  • zaburzenia snu.

Problemy z przyjmowaniem posiłków mogą prowadzić do niedowagi i niedoborów pokarmowych, co w przyszłości może skutkować zaburzeniami rozwoju. Natomiast chrapanie, bezdech senny i zaburzenia snu zwiększają ryzyko rozwoju chorób, w tym chorób krążenia, cukrzycy typu II, nowotworów, depresji. Otwarta buzia w nocy sprzyja też rozwojowi bakterii i może prowadzić do rozwoju próchnicy.

Warto dodać, że zatkany nos w porze nocnej, o ile wykluczone zostały poważne schorzenia, może wskazywać na alergię domową (kurz, roztocza, pleśnie), a na jesieni i zimą - pojawiać się w konsekwencji smogu.

Zatkany nos u dziecka - leczenie

Zatkany nos u dziecka zawsze wymaga leczenia. W zależności od przyczyn może być to leczenie farmakologiczne (infekcja, alergia, refluks, czy niedoczynność tarczycy) lub chirurgiczne (wady wrodzone, polipy, przerost migdałków, skrzywienie przegrody nosowej).

Decyzję o wyborze metody leczenia podejmuje lekarz. Właściwym krokiem jest wizyta u pediatry, który, po wykluczeniu infekcji, skieruje nas do laryngologa, alergologa czy endokrynologa.

Zatkany nos u dziecka - domowe sposoby

Zatkany nos u dziecka, po konsultacji z lekarzem i wykluczeniu poważnych przyczyn, możemy potraktować domowymi sposobami.

Najczęściej powtarzaną na forach parentingowych radą jest zakup nawilżacza powietrza. Tymczasem najpierw warto zastanowić się, jaką wilgotność ma powietrze w domu. Zbyt suche powoduje przesuszanie błon śluzowych i uczucie zatkanego nosa - to fakt, ale duża wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni, co może wywoływać alergię. Decyzja o tym, czy kupić nawilżacz powietrza, powinna być zatem podjęta po ustaleniu poziomu wilgotności powietrza i przyczyn zatkanego nosa.

Niezależnie od przyczyn zatkanego nosa dobrym pomysłem jest zakup oczyszczacza powietrza, który, zwłaszcza jesienią i zimą, poprawi kondycję dróg oddechowych. Podobnie jak nebulizator. Inhalacje solą fizjologiczną wspierają układ oddechowy.

Natomiast doraźną ulgę może przynieść woda morska, którą stosujemy jak krople do nosa, zgodnie z instrukcją.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl