Zamknij

Zaświadczenie lekarskie do żłobka niezgodne z prawem? Wyjaśniamy

20.09.2021 12:18
Zaświadczenie lekarskie do żłobka niezgodne z prawem? Wyjaśniamy
fot. Shutterstock

Małe dzieci chorują nawet 10 razy w ciągu roku… Tymczasem niektóre żłobki po każdej infekcji dziecka oczekują od rodziców zaświadczenia lekarskiego. Co na ten temat sądzą lekarze i czy żądanie takiego dokumentu jest zgodne z prawem?

Układ immunologiczny maluchów nie jest tak wykształcony, jak u dorosłego. To właśnie w żłobkach dzieci po raz pierwszy stykają się z bakteriami i wirusami. Szczególnie trudny dla dzieci jest okres jesienno-zimowy. Zdarza się, że dziecko choruje cały czas, przechodząc jedną infekcję po drugiej. Taka sytuacja może trwać nawet kilka lat, dopóki u malucha nie wykształci się odporność. W związku z częstymi chorobami u dzieci niektóre żłobki żądają zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka. Okazuje się jednak, że lekarze nie są zobowiązani do wydawania takich dokumentów.

Lekarze: do przyjęcia dziecka do placówki opiekuńczej wystarczy oświadczenie rodziców

Jak informują lekarze rodzinni zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim, do przyjęcia do placówki opiekuńczej i edukacyjnej wystarczy oświadczenie rodziców, że dziecko jest zdrowe. Według ekspertów lekarze nie powinni wystawiać zaświadczeń np. o braku przeciwwskazań zdrowotnych np. do uczęszczania do żłobka czy przedszkola. Dlaczego?
W naszym prawie nie ma przepisów, które nakładałyby na lekarzy obowiązek wypisywania tego typu zaświadczeń. Żłobek na podstawie wewnętrznych przepisów może wymagać zaświadczenia lekarskiego, jednak nie obowiązuje to lekarza POZ.

Zaświadczenie lekarskie do żłobka: co mogą zrobić rodzice?

Ze względu na niespójność między polskim prawem a wymaganiami żłobków, rodzice dziecka uczęszczającego do żłobka są w kropce. Po wyleczeniu malucha pozostają im dwa rozwiązania: samodzielne napisanie oświadczenia (które jest przyjmowane w wielu żłobkach) lub poproszenie przychodni o wydanie dokumentacji medycznej dziecka.

Medycy: w dobie pandemii warto unikać nieuzasadnionych wizyt w przychodni

W czasie pandemii powinniśmy ograniczyć zbędne wizyty u lekarza. Oczywiście nie dotyczy to wizyt w sprawie choroby lub wykonywania badań. Jednak lekarze zwracają uwagę na  fakt, iż przychodnie obecnie przeżywają prawdziwe oblężenie, nie tylko ze względu na pandemię, ale również sezon grypowy. Eksperci z Porozumienia Zielonogórskiego podkreślają, że na początku roku szkolnego, wiele placówek edukacyjnych żąda dokumentów w coraz mniej zrozumiałych sytuacjach. Są to na przykład zaświadczenia dotyczące uczęszczania dziecka na basen czy jedzenia posiłków na stołówce szkolnej. W ostatnich tygodniach rodzice proszą również o zaświadczenia o tym, że dziecko nie jest zakażone koronawirusem lub o tym, że dziecko z katarem czy kaszlem alergicznym, może chodzić do przedszkola czy żłobka. Pamiętajmy, że zakażenie koronawirusem możemy potwierdzić lub wykluczyć jedynie za pomocą testu.

Źródło: PAP, mp.pl