Jakie zarazki kryją się w szkolnych toaletach? Raport Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Monika Piorun
13.09.2017 16:31
Jakie zarazki kryją się w szkolnych toaletach? Raport Państwowej Inspekcji Sanitarnej
fot. jarmoluk/alexas_fotos/pixaby.com/CC0 Public Domain

Salmonella, pałeczki E.Coli, owsiki i tasiemce - takimi bakteriami mogą zarazić się dzieci w polskich szkołach ze względu na brak dostępu do czystych i funkcjonalnych łazienek. Sytuacja jest na tyle zła, że aż co trzeci uczeń brzydzi się korzystać ze szkolnych toalet, w których prócz zwykłego mydła często brakuje papieru toaletowego czy nawet... ciepłej wody w kranie!

Brak ciepłej bieżącej wody i niesprawne sanitariaty?

W ramach realizacji zadań związanych z nadzorem nad warunkami sanitarno-higienicznymi placówek dla dzieci i młodzieży, w których w ubiegłym roku szkolnym uczyło się około 5 milionów uczniów, pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w 2016 r. przeprowadzili 46 616 kontroli w 32 003 placówkach.

W wyniku kontroli nieprawidłowości stwierdzono w 1322 placówkach:

 • W 688 obiektach nie zapewniono zgodnego z przepisami standardu dostępności do urządzeń sanitarnych (zbyt wielu uczniów w obiekcie),
 • w 81 placówkach stwierdzono zaniedbania w zakresie stanu czystości i porządku sanitariatów, a
 • w 592 przypadkach urządzenia sanitarne okazały się niesprawne technicznie.
 • w 87 placówkach uczniowie wciąż nie mają dostępu do bieżącej ciepłej wody we wszystkich umywalkach
 • w 81 szkołach nie zapewniono należytych warunków do utrzymania higieny osobistej: brak papieru toaletowego, ręczników papierowych lub suszarek do rąk a także mydła w płynie w dozownikach.

Choć porównując dane GIS z lat 2015 i 2016, stan sanitarno-higieniczny oraz techniczny placówek ulega poprawie, to wciąż pozostaje wiele do zrobienia na tym polu.

Co trzeci uczeń w Polsce brzydzi się korzystać ze szkolnych toalet

Z badań zleconych w ramach programu "Wzorowa Łazienka" wynika, że szkolne toalety postrzegane są przez uczniów jako niefunkcjonalne, zaniedbane i niewyposażone w podstawowe środki higieny. Ich stan negatywnie ocenia co trzecie biorące udział w badaniu dziecko.

Aż 39% uczniów zgłasza swoim rodzicom problemy związane z korzystaniem ze szkolnych toalet. Wśród najczęstszych problemów dzieci wskazują:

 • brzydki zapach,
 • brak ręczników papierowych,
 • papieru toaletowego oraz mydła,
 • niespuszczona woda w toalecie
 • brudne deski klozetowe.

Zobacz także

Uczniowie nie mają dostępu do podstawowych przyborów toaletowych

Dr Katarzyna Zacharczuk z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, ekspert programu „Wzorowa Łazienka” wyjaśnia, że:

Brak podstawowego wyposażenia w szkolnej toalecie może skutkować wieloma niepożądanymi konsekwencjami. Jeśli uczeń nie może sięgnąć po papier toaletowy, to nie ma on możliwości właściwego zadbania o higienę podczas korzystania z toalety.

Z kolei brak ręczników papierowych czy mydła uniemożliwia prawidłowe umycie rąk po skorzystaniu z toalety. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Nasze dłonie są bowiem częścią ciała wysoce narażoną na „zbieranie” w ciągu dnia różnych zarazków poprzez wykonywanie wielu czynności i kontakt z wieloma powierzchniami zasiedlonymi przez patogeny. Na skórze dłoni przejściowo mogą znaleźć się drobnoustroje (bakterie, wirusy, jaja pasożytów) posiadające potencjał chorobotwórczy. 

Zobacz także

Jakie zarazki można znaleźć w szkolnych łazienkach?

Najczęściej w szkolnych toaletach można spotkać takie bakterie jak:

 • Salmonella spp.,
 • chorobotwórcze pałeczki E. coli,
 • Campylobacter,
 • Yersinia enterocolitica,
 • Staphylococcus ureus,
 • pasożyty (owsiki, tasiemce) odpowiedzialne za zakażenia i zatrucia pokarmowe
 • norowirusy i rotawirusy stanowiące statystycznie najczęstsza niebakteryjną przyczynę biegunek u ludzi, zwłaszcza u dzieci do 5. roku życia na świecie (mogą być przenoszone na dłoniach).
ko
fot.pixaby.com/CC0 Public Domain

Zobacz także

"Wzorowa Łazienka" - sposób na poprawę stanu uczniowskich toalet?

Poprawa stanu szkolnych łazienek oraz edukacja dzieci w zakresie właściwych nawyków higienicznych stały się celem programu „Wzorowa Łazienka”. Aby szkoła mogła przystąpić do udziału w projekcie i starać się o nagrodę, którą jest sfinansowanie remontu szkolnej łazienki o wartości 30 000 zł, musi zarejestrować się na stronie www.wzorowalazienka.pl.

W poprzednich trzech edycjach do programu przystąpiło łącznie ponad 2500 szkół z całej Polski. W każdej z nich zwycięskie szkoły miały możliwość przeprowadzenia remontu, w wyniku którego powstały nowe, kolorowe, przyjazne, funkcjonalne, czyste łazienki.

Zrzut ekranu 2017-09-13 o 15.45.50 1
fot. wzorowalazienka.pl
Zagłosuj

Co sądzisz o stanie czystości szkolnych toalet w Polsce?

Liczba głosów:

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π