Zaparcia u dziecka - jak z nimi skutecznie walczyć?

04.04.2019
Aktualizacja: 30.10.2020 15:39
Na dziecięcym nocniku siedzi misiek.
fot. Shutterstock

Zaparcia u dziecka bardzo często wywołane są stresem lub nieodpowiednią dietą. Koniecznie sprawdź, jak pomoc dziecku z zatwardzeniem korzystając z domowych sposobów!

Zaparcia u dziecka inaczej nazywane także zatwardzeniem to dość powszechna dolegliwość wśród najmłodszych i niestety dość często lekceważona przez rodziców. O zaparciach u dziecka mówimy wtedy, kiedy stolec u malucha wydalany jest rzadziej niż raz na trzy dni. Zatwardzenie charakteryzuje się także bardzo twardym stolcem o ciemnej barwie.

Zobacz także: Mokry kaszel u dziecka - nigdy go nie lekceważ! Jaki dobry syrop pomoże w walce z chorobą?

Zaparcia u dziecka – pozostałe objawy

Zatwardzenie u dziecka objawia się także:

 • Rzadszym wypróżnianiem się niż zazwyczaj,
 • Pojawieniem się dolegliwości bólowych w trakcie oddawania stolca,
 • Nietrzymanie kału,
 • Duża średnica stolca,
 • Bardzo twardy stolec,
 • Retencja kału (odbyt dziecka jest wypełniony resztkami stola – jest to wyczuwalne w trakcie badania brzucha).

Zaparcia u dziecka – przyczyny

Za pojawienie się zatwardzenia u dzieci odpowiada wiele czynników. Są to między innymi:

 • Wprowadzenie nocnika

Najczęściej występującą przyczyną zaparć u dzieci między 9. a 30. miesiącem życia jest niechęć do siadania na nocnik. Bardzo często dzieci nie chcą zrezygnować z pieluchy, a bardzo mocno są do tego nakłaniane.

Maluszek posadzony na nocnik nie wypróżni się i spowoduje to problemy z zaparciami. W takich sytuacjach zaleca się wstrzymanie z przejściem z pieluch na nocnik i przez najbliższy miesiąc nie poruszanie tego tematu.

 • Nieodpowiednia dieta

Za pojawienie się uciążliwych zaparć u dziecka może odpowiadać nieprawidłowa dieta, uboga w błonnik, ale zawierająca duże ilości mleka i kasz. Charakteryzuje się ona także podawaniem zbyt małej ilości płynów dla dziecka między posiłkami.

Jeśli chcesz uniknąć problemu zaparć u dziecka koniecznie odpowiednio nawadniaj swoją pociechę, a także podawaj mu produkty bogate w błonnik. Są to: warzywa, owoce, soku i kasze.

 • Alergia

Za pojawienie się zaparć u dziecka może odpowiadać alergia pokarmowa. Jeśli podejrzewasz, że twoja pociecha nie toleruje niektórych składników odżywczych, koniecznie zgłoś się do lekarza.

 • Antybiotykoterapia

Zatwardzenie, które wystąpiło po kilku tygodniach od stosowania antybiotyków, może być właśnie spowodowane tymi środkami farmakologicznymi. Pamiętaj, że nie tylko w trakcie antybiotykoterapii należy podawać probiotyki, ale także po niej.

 • Stres

Bardzo częstą przyczyną zaparć u dzieci jest stres. Może on być związany z pójściem do przedszkola, załatwieniem się w toalecie publicznej, przeprowadzką, czy podróżą.

 • Choroby

Bardzo rzadko zatwardzenie u dzieci spowodowane jest chorobami, np. krzywicą, Zespołem Downa, niedoczynnością tarczycy, chorobą Hirschprunga, czy też przedawkowaniem witaminy D.

Zatwardzenie u dziecka – domowe sposoby

Jest wiele domowych sposób, które poradzą sobie z zatwardzeniem. Koniecznie dowiedz się jak pomoc dziecku przy zaparciach!

Sposób na zaparcia u dzieci to między innymi:

 • Odpowiednie nawodnienie

Aby zlikwidować problem zaparć u dzieci należy podawać dziecku dużo płynów. Oprócz wody zaleca się, aby maluch raz dziennie wypił szklankę soku owocowego lub jarzynowego. Pamiętaj, aby te produkty nie były zbytnio przetworzone.

 • Dieta

Gdy twoje maleństwo ma problem z wypróżnieniem się, koniecznie zadbaj o odpowiednią dietę. Musi się ona składać z dużej ilości surowych warzyw i owoców. Pamiętaj także o tym, aby nie podawać dziecku pieczonych jabłek, gotowanej marchewki, a także bananów. Te produkty nasilają tylko zaparcia. Bardzo ważne jest także dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości błonnika. Oprócz warzyw i owoców, znajdziemy go w pełnoziarnistym pieczywie i makaronach.

Zaparcia u dziecka – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

W wielu przypadkach, zatwardzenie u dzieci nie wymaga konsultacji medycznej. Jednak do lekarza należy się szybko zgłosić, gdy w stolcu zauważymy krew lub śluz.

Na wizytę lekarską należy zgłosić się także wtedy, gdy maluchowi przy zatwardzeniu towarzyszą także inne niepokojące objawy. Mowa o bólu brzucha, ogólnym osłabieniu i wymiotach.

Zobacz także: Próchnica u dzieci - jak się objawia i jakie są konsekwencje tego schorzenia jamy ustnej?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.