Zamknij

Zapalenie krtani u dziecka. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

11.04.2021
Aktualizacja: 11.04.2021 18:19

Zapalenie krtani u dziecka niesie ze sobą ryzyko uduszenia. Obrzęk krtani może spowodować problemy z oddychaniem, dlatego ważna jest jak najszybsza konsultacja z laryngologiem. Zobacz, jakie są pierwsze objawy zapalenia krtani u dziecka i jak sobie radzić z krtaniowym szczekającym kaszlem.

Zapalenie krtani u dziecka - pierwsze objawy
fot. Shutterstock

Zapalenie krtani u dziecka może mieć niebezpieczny przebieg i stanowić zagrożenie życia, dlatego choroby nigdy nie wolno bagatelizować. Objawy zapalenia krtani to zazwyczaj chrypka, bezgłos, tzw. szczekający kaszel oraz duszności. Najwięcej zachorowań przypada na miesiące jesienne i zimowe oraz lato, kiedy pijemy zimne napoje. Zapalenie krtani może być także spowodowane alergią lub być konsekwencją niewyleczonego przeziębienia.

Zapalenie krtani u dziecka – objawy i ryzyko

Zapalenie krtani u dziecka wywołują na ogół wirusy, rzadziej bakterie. Choroba może mieć ostry lub przewlekły charakter. U najmłodszych infekcje krtani powstają szybko. Dzieci mają wąskie drogi oddechowe. W obrębie krtani dziecka, inaczej niż u dorosłego, jest dużo tkanki łącznej, więc łatwo o obrzęk.

Jeśli zauważysz objawy zapalenia krtani u dziecka, musisz działać szybko, ponieważ istnieje ryzyko uduszenia. O ile dorosły raczej poradzi sobie z chorobą w domu, zapalenie krtani u dziecka czasem trzeba leczyć w warunkach szpitalnych.

Do najczęstszych objawów zapalenia krtani u dziecka należą:

Zapalenie krtani u dziecka – duszności

Zapalenie krtani u dziecka może wystąpić nagle. Ze względu na szybko postępujące objawy, nie należy zwlekać z wizytą u laryngologa. Jeśli pojawiły się duszności, a dziecko ma problem z oddychaniem, nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza.

Jeśli pojawi się zasinienie wokół ust i nosa, jak najszybciej powinniśmy wezwać pogotowie. W takim przypadku należy umożliwić dziecku dostęp do świeżego powietrza. Można użyć inhalatora, ale nie wolno pozwolić maluchowi wdychać gorącej pary wodnej, która tylko może zwiększyć obrzęk.

Nie podawajmy dziecku nic do picia, ponieważ może to grozić zakrztuszeniem się. W skrajnych przypadkach konieczna jest hospitalizacja. Leczenie polega na udrażnianiu dróg oddechowych w postaci intubacji.

Zapalenie krtani u dziecka – leczenie. Jak zwalczyć szczekający kaszel krtaniowy?

Objawy zapalenia krtani u dziecka można złagodzić. Pamiętaj, aby odpowiednio nawadniać małego pacjenta, wietrzyć pokój, w którym przebywa. Jeśli nie masz nawilżacza powietrza, możesz zawiesić mokre ręczniki na kaloryferach. Pomogą też inhalacje z soli fizjologicznej. Do wody można dodać kilka kropel olejków eterycznych – z miętą, eukaliptusem, rumiankiem lub lawendą.

W przypadku zapalenia krtani u dziecka lekarz może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen). Inne leki na zapalenie krtani to środki mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę) oraz sterydy wziewne.  

Jak radzić sobie z ze świszczącym, szczekającym kaszlem krtaniowym, który towarzyszy zapaleniu krtani? Podsumujmy.

  • Wietrz pomieszczenia w mieszkaniu, nawilżaj powietrze – te zabiegi złagodzą kaszel i ułatwią oddychanie.
  • Przygotuj dziecku inhalacje i parówki z olejków eterycznych.
  • Nawadniaj dziecko – najlepiej sprawdzi się woda, herbata ziołowa, zupy, buliony i soki owocowe (uważaj na mleko – zwiększa produkcję śluzu).
  • Niech chory nie śpi na płaskiej powierzchni – oparcie głowy pozwoli zahamować kaszel.
  • Zadbaj o atmosferę relaksu (stres utrudnia oddychanie).

Zapalenie krtani u dziecka – zapobieganie

Ryzyko zachorowania na zapalenie krtani u dziecka zwiększają:

  1. Palenie wyrobów tytoniowych, a także papierosów elektrycznych przy dziecku.
  2. Suche powietrze w pomieszczeniach (szczególnie w trakcie sezonu grzewczego).
  3. Czynniki drażniące z otoczenia dziecka, np. sierść zwierząt, kurz, roztocza itp. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!