Zamknij

Ząbkowanie czy infekcja? Jak rozpoznać ząbkowanie u niemowlęcia

25.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 21:12

Niemowlę marudzi? Ma podwyższoną temperaturę? Gryzie piąstki? To ząbkowanie! Ale czy na pewno? Sprawdź, jak rozpoznać ząbkowanie i jakie są sposoby łagodzenia bólu.

Ząbkowanie
fot. Rob Hainer/Shutterstock

Wiadro gryzaków, hektolitry syropu z paracetamolem, kilogramy bursztynów na szyję. Młodzi rodzice szykują się na ząbkowanie jak na wojnę. Tymczasem ząbkowanie zazwyczaj przebiega łagodnie, a złe samopoczucie dziecka może wynikać z zupełnie z innych przyczyn.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

Ząbkowanie to proces wyrzynania się zębów mlecznych, który rozpoczyna się koło 6. miesiąca życia. Przeważanie najpierw przebijają się "jedynki" i "dwójki" (6.-18. miesiąc), potem, zmyłka, "czwórki" (10-19 miesiąc), następnie "trójki" (15-24 miesiąc), a na końcu "piątki" (21-31 miesiąc).

Jednak warto pamiętać, że nie u każdego dziecka schemat przebiega tak samo. Ząbkowanie to sprawa indywidualna, ale przyjmuje się, że odstęp czasu pomiędzy wyrzynaniem się zębów tego samego poziomu nie powinien być dłuższy niż pół roku. O opóźnionym ząbkowaniu mówi się, jeśli pierwszy ząb nie wyrżnie się do ukończenia dwunastego miesiąca życia. Wtedy warto zasięgnąć opinii u stomatologa dziecięcego i pediatry, żeby sprawdzić ewentualne niedobory witaminy D oraz żelaza.

Ponieważ przebieg ząbkowania często jest dziedziczny, w przypadku wątpliwości, warto dopytać swoich rodziców o to, jak ząbkowanie przebiegało u nas.

Ząbkowanie - objawy

Ząbkowanie obrosło legendą. Jakakolwiek zmiana zachowania u niemowlęcia i rodzice bez mrugnięcia okiem wyrokują: ząbkowanie. Tymczasem przyczyn gorszego samopoczucia u dziecka jest wiele. Obalamy najpopularniejsze mity związane z ząbkowaniem:

Mit 1.: gorączka u niemowlęcia to ząbkowanie

Stan podgorączkowy (37-38 stopni C) - możliwe, gorączka (powyżej 38 stopni C) - nie. Warto podkreślić, że w przypadku małego niemowlęcia (0-3 miesiące) każda gorączka powyżej 38,5 stopni C powinna być skonsultowana z lekarzem. W przypadku starszych niemowląt (6-12 miesięcy) konsultacja lekarska zalecana jest wtedy, gdy temperatura nie spada po podaniu leków przeciwgorączkowych.

Mit 2.: marudzenie niemowlęcia to ząbkowanie

Marudzenie niemowlęcia może, ale nie musi wynikać z ząbkowania. Jeśli dziąsła są rozpulchnione, dziecko się ślini i wkłada rączki do buzi, sprawa jest prostsza. Jednak warto pamiętać o tym, że marudzenie może też wynikać z zupełnie innych przyczyn, takich jak: problemy z brzuszkiem, zła jakość snu, rozwijająca się infekcja czy na przykład kolejny skok rozwojowy, związany z rozwojem lęku separacyjnego.

Mit 3.: gryzienie piąstek to ząbkowanie

Gdy dziecko zaczyna wkładać rączki do buzi, rodzice są pewni, że zaczyna się ząbkowanie. Tymczasem ćwiczenie krztuszenia i wywoływanie sobie samemu odruchu wymiotnego to odruch, za pomocą którego dziecko przygotowuje się do spożywania stałych pokarmów.

Pewne objawy ząbkowania to: wzmożone wydzielanie śliny, zaczerwienienie i rozpulchnienie dziąseł. Inne objawy, takie jak stan podgorączkowy, wodnisty katar czy biegunka, mogą być objawem zarówno ząbkowania, jak i infekcji.

Sposoby na ząbkowanie

Rodzice, którzy zaledwie podejrzewają rozpoczęcie procesu ząbkowania u niemowlęcia, od razu pędzą do apteki w poszukiwaniu panaceum na ból dziąseł. Jak przekonuje na blogu Mama Ginekolog, z farmakologicznych metod najlepszy jest paracetamol lub ibuprofen. "Odradza się stosowania żelów z lignokainą, ze względu na potencjalną toksyczność u niemowląt" - pisze dr Nicole Sochacki-Wójcicka.

Inne polecane przez ekspertkę sposoby na bolesne ząbkowanie to masowanie dziąseł za pomocą gazy lub nakładki do mycia zębów na palec oraz podawanie schłodzonych w lodówce wodnych gryzaków.

Natomiast domowe sposoby na ząbkowanie, którymi dzielą się mamy na forach parentingowych, mogą budzić kontrowersje:

  • zmrożony banan lub marchewka (chłodzenie dziąseł to dobry pomysł, ale istnieje ryzyko zadławienia odłamanym kawałkiem);
  • chrupki kukurydziane (gryzienie wprawdzie pomaga, ale przetworzona żywność nie jest zalecana dla dzieci);
  • bursztyny (niektórzy twierdzą, że mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale nietrudno sobie wyobrazić, jak maluch rozrywa gustowny naszyjnik i połyka koralik).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, mamaginekolog.pl