Wlk. Brytania: Nawilżane chusteczki na cenzurowym - czy zakażą ich sprzedaży?

16.05.2018 13:07
Kanał kanalizacyjny - ścieki
fot. Shutterstock

Aż w 93% odpowiadają za problemy z kanalizacją, ponad 5,5 tys. sztuk odnaleziono – tylko w kwietniu 2018 r.! - w wodach Tamizy… Chusteczki nawilżane, bo to o nich mowa, znalazły się na cenzurowanym. Brytyjski rząd chce zakazać stosowania tego typu produktów – do czasu, aż producenci stworzą chusteczki całkowicie biodegradowalne i niezawierające tworzyw sztucznych. Czy inne kraje też się na to zdecydują?

Chusteczki nawilżane to produkt bardzo popularny. Mogą służyć do zmywania makijażu, doskonale sprawdzają się w czasie podróży, ale najczęściej stosowane są przez rodziców małych dzieci. Rocznie, na całym świecie sprzedaje się ich miliony sztuk. Niestety ta popularność ma też ciemne strony – chusteczki wyrzucane do toalety zbierają się w tzw. góry tłuszczu, które skutecznie zatykają rury.

Jak podał portal BBC News, chusteczki nawilżane odpowiadają aż za 93% problemów z kanalizacją w Wielkiej Brytanii. To one stanowią podstawę gór tłuszczu (tłuszcze, oleje i smary stanowią jedynie 0,5%). Pozostałe 7% stanowiły inne materiały, w tym kobiece produkty higieniczne, bawełniane podkładki i plastikowe opakowania.

Dlatego brytyjski rząd chce zakazać sprzedaży i stosowania chusteczek nawilżających, do czasu aż producenci ulepszą ten produkt, tj. sprawią, że będą one biodegradowalne, nie będą zawierały sztucznych tworzyw (obecnie mają bardzo dużo plastiku) oraz będą się nadawały do spuszczania w toalecie.

Producenci chusteczek zgłosili chęć nawiązania współpracy w tej dziedzinie. Twierdzą, że mają już biodegradowalne chusteczki, które muszą tylko przejść fazę testów.

Rząd angielski chce także rozpocząć kampanię informacyjną, by uświadomić Brytyjczykom, jak bardzo nieekologiczne są ich ulubione chusteczki.

Warto przeczytać: Jakie choroby grożą nam przez smog, benzopiren i zanieczyszczenia?

Czego jeszcze nie wolno wrzucać do toalety?

Niektórzy traktują sedes jak kosz na śmieci, wrzucając do niego różne, nie zawsze bezpieczne dla środowiska rzeczy. Mogą one zatykać rury i przyczyniać się do poważnych awarii kanalizacji, np. cofnięcia ścieków i zalania mieszkania, ogrodu, ulicy.  Takie zjawisko powoduje duże straty materialne, jest uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Zobacz, jakich produktów nie należy wrzucać do sedesu:

 • Ręczniki papierowe i chusteczki nawilżane – ręczniki papierowe są mocniejsze od papieru toaletowego i nie rozrywają się pod wpływem wody, natomiast chusteczki nawilżane wykonane są ze specjalnej tkaniny, która nie rozpuszcza się w wodzie.
 • Tampony, podpaski, wata – wchłaniają wilgoć, przez co przybierają na objętości. W ten sposób torują swobodny przepływ ścieków i zapychają rury kanalizacyjne.
 • Patyczki kosmetyczne do uszu - plastikowa pałeczka nie rozpuszcza się w wodzie, a wraz z innymi odpadkami może skutecznie zatkać odpływ rury.
 • Nici dentystyczne – nie są biodegradowalne, wyrzucane do kanalizacji, zbierają się w gęste kłęby, tworząc zatory w rurach, które blokują swobodny przepływ ścieków. Ponadto, nici dentystyczne nie ulegają biodegradacji.
 • Leki, farby i inne chemikalia – ich składy chemiczne niszczą florę bakteryjną, zanieczyszczają wody gruntowe oraz negatywnie wpływają na życie podziemnej fauny i flory.
 • Tłuszcze – przyjmują postać cieczy w gorących temperaturach, jednak w chłodnej wodzie zastygają, zmieniając konsystencją na stałą. Osadzając się w rurach, zmniejszają ich średnicę, co może przyspieszyć awarie sieci kanalizacyjnej.
 • Obciętych włosów - zwłaszcza długie, mogą one zbierać się w kłęby i blokować swobodny przepływ ścieków.
 • Waciki kosmetyczne - są one wykonane z włókien bawełnianych i wiskozowych, które nie rozpuszczają się w wodzie. Jeśli jest ich więcej, mogą tworzyć kłęby i blokować rury,
 • Papierosy - zawierają one toksyczne związki, które zatruwają środowisko (w tym wody gruntowe).
 • Żwirek i ściółki z klatek zwierząt - kocie żwirki (zarówno silikonowe, jak i bentonitowe) za względu na swój skład (wypełniacze silikonowe) nie powinny być wrzucane do toalety. Poza tym, wchłaniają one kocie odchody, które przedostają się do kanalizacji i zatruwają środowisko.
 • Bandaży, materiałów opatrunkowych, szmat, rajstop – zawierają one włókna naturalne i syntetyczne, nierozpuszczające się w wodzie, które zbijają się w zwartą masę, łączą się w sploty, uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków.

To tylko niektóre produkty, których nie wolno wrzucać do toalety. Lista jest znacznie dłuższa. Powinny się na niej znaleźć również resztki jedzenia, kości etc.

Zobacz, jak wygląda oczyszczanie rury kanalizacyjnej zapchanej chusteczkami nawilżanymi:

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Okiem eksperta: Chemia na widelcu. Czy wiesz co jesz?
Palisz w piecu śmieci, plastikowe butelki i PCV? Sprawdź, co Ci grozi!
Jak bronić się przed zarażeniem w publicznej toalecie?

Źródło: BBC News

-------------------------

zdrowie.radiozet.pl/mk