Zamknij

Jest sposób na ADHD u dzieci. Prosty i bez recepty. To udowodnione

02.05.2022
Aktualizacja: 02.05.2022 14:20

Suplementacja wszystkimi potrzebnymi witaminami i składnikami mineralnymi wyraźnie poprawia stan dzieci z ADHD i problemami emocjonalnymi. Przy okazji dowiedziono, że dzieci lepiej rosną – informują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Witaminy i minerały sposobem na ADHD u dzieci
fot. Shutterstock

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej występuje u mniej więcej 3-8 proc. wszystkich dzieci. Nie jest chorobą, a zaburzeniem, a jego objawy obejmują nadmierną ruchliwość, pobudzenie, zaburzenia koncentracji uwagi, nadmierną impulsywność. Pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie, ale największe nasilenie osiągają pomiędzy 6. a 9. rokiem życia, gdy dziecko zaczyna chodzić do szkoły. Zaburzenie to powoduje, że niektóre cechy występujące u wszystkich, są u dzieci z ADHD ekstremalne. Specjaliści wciąż szukają metod, jak pomóc dzieciom z ADHD.

Poprawa zachowania dzięki suplementom?

W periodyku organizacji American Academy of Child and Adolescent Psychiatry opublikowano badanie, które wykazało, że dzieci, które przyjmowały bogaty suplement z mikroskładnikami, w klinicznej ocenie trzykrotnie częściej wykazywały poprawę swojego stanu (54 proc.) w porównaniu do tych, którym podawano placebo (18 proc.).

– Suplementacja wszystkimi niezbędnymi witaminami i minerałami w dawkach określonych przez RDA, czyli poziom zalecanego spożycia, oraz UL, czyli górny tolerowany poziom spożycia, może poprawić nastrój i koncentrację dzieci z ADHD i zaburzoną regulacją emocji – twierdzi prof. Jeanette Johnstone Oregon Health & Science University (USA), główna autorka publikacji.

– Wyniki te, odtwarzając rezultaty wcześniejszych, prowadzonych w Nowej Zelandii, randomizowanych badań wpływu mikroskładników na dzieci z ADHD, potwierdzają, że suplementacja szerokim spektrum składników może pomóc tym dzieciom. Rezultaty te mogą udzielić wskazówki lekarzom i rodzinom poszukującym całościowych terapii dla dzieci z ADHD i związanymi z nim zaburzeniami emocjonalnymi – dodaje specjalistka.

Witaminy i minerały na lepsze zachowanie i wzrost

W badaniu wzięło udział około stu dzieci w wieku średnio 9,8 lat nieprzyjmujących leków. Część z nich przez osiem tygodni przyjmowała suplement, a część – placebo. Ani one, ani lekarze, ani rodzice nie wiedzieli, kto przyjmuje jaki preparat. Oprócz korzyści w sferze intelektu i emocji, pojawiły się też inne zyski. Dzieci przyjmujące suplement urosły średnio o 6 mm więcej, niż te, którym podawano placebo.

– Rezultat badania dotyczący wzrostu, odzwierciedlający wyniki wcześniejszych badań nad niedożywieniem, jest szczególnie zachęcający, ponieważ ograniczenie wzrostu to główne zmartwienie przy podawaniu leków przeciw ADHD pierwszego rzutu – podkreśla prof. Johnstone.

Proste leczenie bez skutków ubocznych

Naukowcy nie zauważyli żadnych istotnych skutków ubocznych terapii ADHD za pomocą suplementu witaminowo-mineralnego.

– Żadne leczenie ADHD nie jest skuteczne w 100 proc. – zwraca uwagę prof. L. Eugene Arnold z Ohio State University, współautor publikacji. – Na przykład u 2/3 pacjentów skuteczny jest lek, którego używa się w pierwszej kolejności pomimo skutków ubocznych związanych z emocjami, apetytem i wzrostem. To zatem budujące, że połowa dzieci zareagowała na to stosunkowo bezpieczne leczenie – dodaje.

– Przyszłe badania będą koncentrowały się na mechanizmach działania mikroskładników i reakcji różnych grup dzieci. Pomoże to zrozumieć, komu taka interwencja może pomóc i dlaczego – zapowiada prof. Johnstone. – Hipotezy do przetestowania obejmują zmiany w mikrobiomie jelitowym i jego metabolomie, zmniejszenie poziomu markerów stanów zapalnych (np. cytokin), uzupełnienie minerałów, optymalizację działania neuroprzekaźników. Aby zwiększyć wrażliwość rodziców na zmiany w zachowaniu dzieci, planujemy wykorzystać metody przekazywania informacji w czasie rzeczywistym, według systemu chwilowej oceny ekologicznej, z wykorzystaniem telefonu czy innego urządzenia – wyjaśnia badaczka.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl / PAP/Marek Matacz / American Academy of Child and Adolescent Psychiatry