Wiercenie się jest dobre dla dziecka. Przestań je ciągle strofować

16.09.2019
Aktualizacja: 16.09.2019 12:55
Wiercenie się

„Nie wierć się” – to zdanie słyszy dziecko na każdym kroku. Ale w zasadzie, dlaczego ma siedzieć nieruchomo? Naukowcy przekonują: wiercenie się jest dobre dla zdrowia dzieci. Sprawdź dlaczego.

Naukowcy z California State University San Marcos w Australii, we współpracy z uczonymi z University of Wollongong i Deaking University, zmierzyli wydatek energetyczny 40 dzieci w wieku 4-6 lat. Każde z nich spędziło godzinę w pomieszczeniu z kalorymetrem – urządzeniem służącym do pomiaru ilości wdychanego tlenu i wydychanego dwutlenku węgla.

Wszystkie dzieci wykonywały te same czynności: przez 30 minut oglądały telewizję, przez 20 minut bawiły się zabawkami na podłodze, przez 10 minut rysowały lub kolorowały. W tym czasie uczeni liczyli, ile razy dzieci zmieniają pozycję.

Najspokojniejsze dzieci wierciły się średnio 11 razy w ciągu godziny, podczas gdy te najbardziej aktywne – zmieniały pozycję aż 53 razy. To przełożyło się na liczbę spalonych kalorii. Wyniki badania opublikowano w Plos One.

Choć różnica pomiędzy najaktywniejszą a najspokojniejszą grupą wynosiła zaledwie sześć kalorii na godzinę, naukowcy przekonują, że w skali roku ma to realne znaczenie. Jak wyliczają, przedszkolaki spędzają 9-10 godzin dziennie w pozycji siedzącej. Różnica w wydatku kalorycznym wynosi zatem 60 kalorii. W skali tygodnia jest to 420 kalorii (prawie trzy paczki czipsów!) i 22 tys. kalorii rocznie, co daje prawie 2 kg różnicy u dzieci ważących ok. 20 kg. W szerszej perspektywie może mieć to znaczenie w kontekście walki z epidemią otyłości. 

Zobacz także: Zalecenia WHO dla dzieci poniżej 5. roku życia

Źródło: journals.plos.org