Zamknij

Waga noworodka. Ile powinien przybierać na wadze noworodek?

10.05.2019
Aktualizacja: 11.01.2021 20:10

Ile powinien przybierać na wadze  noworodek? Dzieci są różne już od urodzenia. Mają różny apetyt, budowę ciała i różną masę urodzeniową, ale każdy maluch powinien w odpowiednim zasie zacząć przybierać na wadze, by odpowiednio się rozwijać. Podpowiadamy, jaka powinna być waga noworodka i co powinno zaniepokoić rodziców.

Ile powinien ważyć noworodek?
fot. Shutterstock

Narodziny dziecka to dla wielu osób jedna z najpiękniejszych chwil w ich życiu, która jednak niesie ze sobą również wiele pytań dotyczących prawidłowej opieki nad maluchem. Ile powinien przybierać na wadze noworodek? To pytanie niewątpliwie należy do tych najczęściej zadawanych przez młodych rodziców. Sprawdź, jak powinna być waga dziecka.

Ile powinien przybierać noworodek: waga noworodka

Pomiaru masy ciała u dziecka dokonuje się tuż po jego narodzeniu. Średnia waga urodzinowa u dzieci wynosi od 3250 do 3400 g. U chłopców w porównaniu z dziewczynkami jest zazwyczaj większa o ok. 250 g. W przypadku, gdy waga niemowlęcia wynosi mniej niż 250 g możemy mówić o małej wadze urodzeniowej dziecka.

Przez cały pobyt malucha w szpitalu waży się go codziennie. Później odbywa się to kilka razy w miesiącu w czasie konsultacji pediatrycznych.

Zdarza się, że w szpitalu waga malucha ulega nagłemu spadkowi, ale nie powinno być to powodem do zmartwień. Jeżeli lekarz nie dostrzega żadnych nieprawidłowości, to znaczy, że jest to naturalny stan i w ciągu 1-2 tygodni dziecko powinno znów zacząć przybierać na wadze.

Ile noworodek powinien przybierać na wadze i co na to wpływa?

Na przybieranie na wadze noworodka wpływa odpowiednia dieta oraz duża ilość snu, podczas którego wydzielany jest hormon  wzrostu. W pierwszych trzech miesiącach swojego życia dziecko powinno przybierać tygodniowo od 200 do 250 g. Jeżeli obserwujemy u niego problemy z apetytem, ssaniem piersi i częste ulewania warto robić pomiary wagi częściej. W 3 miesiącu życia waga malucha wzrasta od jego narodzin zazwyczaj o 60-70 procent.

Przeważnie do 6 miesiąca życia urodzeniowa masa ciała u dziecka ulega podwojeniu. Tygodniowy przyrost masy ciała malucha w drugim kwartale jest już znacznie mniejszy i  wynosi zazwyczaj około 150-200 g. 

Jak sprawdzić, ile przybiera noworodek na wadze – sięgnij po siatki centylowe

Pomocne w dokonywaniu pomiarów są tzw. siatki centylowe, dzięki którym możemy zweryfikować m.in. ile przybiera noworodek i czy rozwija się prawidłowo. Na nich umieszcza się informacje dotyczące wagi, wzrostu oraz dokładnego wieku dziecka. Jeżeli zauważymy na nich jakieś odchylenia od norm lub niepokojące szybkie spadki, lub wzrosty wagi należy jak najszybciej udać się z dzieckiem na wizytę u pediatry.

Ile przybiera na wadze noworodek na dobę?

Podczas pierwszego miesiąca życia waga noworodka zwiększa się o około ok. 20 g na dobę, a w następnych dwóch miesiącach 26-31 g/dobę. W drugim półroczu przyrosty wagi u dziecka są znacznie mniejsze. Według prof. Ruth Lawrence przyrost masy ciała u dziecka między 6 a 9 miesiącem życia powinien wynosić 12-13 g na dobę, z kolei między 9, a 12 miesiącem 9 g na dobę. Waga rocznego dziecka powinna być trzy razy większa niż po porodzie. Warto pamiętać o tym, że waga u dziecka może się w ciągu dnia nieznacznie zmieniać w zależności od tego, czy akurat jest po jedzeniu, oddaniu moczu lub wypróżnieniu się.

Ile powinien przybierać na wadze noworodek karmiony piersią?

To, ile powinno przybierać na wadze niemowlę, w dużej mierze uzależnione jest od sposobu karmienia dziecka. Według specjalistów waga maluchów, którym podaje się sztuczny pokarm, wzrasta szybciej w porównaniu z tymi, które są karmione naturalnie. Duże znaczenie ma również częstotliwość karmienia, bowiem wpływa ona w dużym stopniu na tempo wzrostu wagi u dziecka. Niemowlę należy karmić regularnie co 2 godziny. Wielu rodziców może nie zdawać sobie początkowo sprawy z tego, że zbyt częste karmienie malucha w ciągu dnia może przyczynić się w przyszłości do jego otyłości. Zgodnie z normami waga niemowlęcia, które jest karmione piersią, powinna wzrastać w ciągu jego pierwszych trzech miesięcy życia 170-300 gramów na tydzień.

Noworodek i jego przybieranie na wadze – od czego zależy?

Tuż po porodzie pojawia się u rodziców wiele pytań. Jednym z ważniejszych jest właśnie to, ile powinno dziecko przybierać na wadze oraz od czego zależy ten przyrost. Na wagę urodzeniową dziecka podobnie jak na jego późniejsze przybieranie na wadze ma wpływ wiele różnych czynników. Masa ciała noworodka tuż po urodzeniu w dużej mierze zależy od genów, tego, jak przebiegała ciąża, jak również  stanu zdrowia matki w ciągu tych 9 miesięcy.

Jeżeli upływały one pod znakiem licznych dolegliwości, przede wszystkim wymiotów – mogło mieć to wpływ na mniejszą wagę urodzeniową malucha. W późniejszym czasie dochodzą jeszcze inne ważne czynniki, które wpływają na przyrost masy ciała u dziecka, jak sposób karmienia, a nawet temperament i ruch niemowlaka – im bardziej ruchliwe i energiczne, tym więcej kalorii będzie spalać.

Niekiedy może dojść do zahamowania przyrostu masy u dziecka, co budzi duży niepokój rodziców. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać m.in. w stanie zdrowia dziecka. Możliwe jest, że chwilowa utrata apetytu u niemowlaka jest spowodowana przebytą infekcją lub poważniejszymi problemami związanymi z jego układem pokarmowym, o czym mogą świadczyć np. często pojawiające się u niego biegunki.

Inną przyczyną może być nieodpowiednie karmienie dziecka lub stosowany rodzaj mleka. Jeżeli dolegliwości te się przedłużają, konieczna jest wizyta u specjalisty i wspólne ustalenie przyczyny problemu, analizując sposób odżywiania dziecka, jego historię chorób, jak i aktywność fizyczną.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.