Lepiej mieć zwierzęta niż rodzeństwo? Zaskakujące wyniki badań

Monika Piorun
01.02.2017 11:36
Lepiej mieć zwierzęta niż rodzeństwo? Zaskakujące wyniki badań
fot. Zwierzęta mają większy wpływ na dzieci niż rodzeństwo

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge przekonują, że w dzieciństwie relacje z ukochanym pupilem mogą mieć większe znaczenie dla rozwoju młodych ludzi niż obecność brata lub siostry, z którymi często żyjemy jak... pies z kotem!

Choć mogłoby się zdawać, że największy wpływ na nasz stan emocjonalny i rozwijanie umiejętności społecznych mogą mieć inni ludzie, to jednak najnowsze wyniki badań z Wielkiej Brytanii wskazują, że jest zupełnie inaczej.

Jeśli chodzi o pozytywne oddziaływanie na nasz stan ducha, to najbardziej możemy skorzystać na tym, że dorastamy w otoczeniu zwierząt domowych - zwłaszcza psa. Więź, jaką możemy nawiązać z rezolutnym czworonogiem, ma dużo większe znaczenie niż dotąd sądzono. Dlaczego tak się dzieje?

Okazuje się, że wbrew pozorom relacja, którą budujemy ze zwierzętami wpływa na nas dużo bardziej niż stosunki z rodzeństwem. 

Wyniki badań przeprowadzonych wśród dwunastolatków z 77 rodzin posiadających więcej niż jedno dziecko i przynajmniej jedno zwierzę wskazują, że młodzi ludzie nawiązują silniejsze więzi z ukochanymi czworonogami niż własnym bratem czy siostrą. Największy poziom satysfakcji zaobserwowano wśród właścicieli psów.

Pies zrobi z Ciebie człowieka - bardziej niż brat lub siostra

pieski
fot. Mary Evans/East News

Prof. Matt Cassells z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Cambridge na łamach "Journal of Applied Developmental Psychology" wyjaśnia, że spore znaczenie w przypadku społecznej roli zwierząt w procesie naszego wychowywania ma fakt, że uczucia, które żywimy w stosunku do nich są zupełnie bezinteresowne.

Zobacz także

Przez to, że nasi "bracia mniejsi" nie są w stanie zrozumieć nas w taki sposób, jak ludzie, możemy się z nimi wbrew pozorom całkiem dobrze "dogadać". Dzięki temu, że nie czujemy się w ich obecności oceniani ani krytykowani, łatwiej nam odzyskać dobre samopoczucie i dojść do równowagi, co działa na korzyść naszych relacji z innymi ludźmi.

Do tej pory przeprowadzono bardzo niewiele badań analizujących wpływ obecności zwierząt na nasz proces wychowawczy. Dotychczasowe ustalenia badaczy wskazywały na to, że silniejszą relację z czworonogami mogą nawiązać chłopcy, jednak najnowsze wyniki wskazują na to, że charakter więzi budowanej przez dziewczynki jest po prostu bardziej złożony.

Międzygatunkowe więzi umacniają relacje społeczne

Co nam dają zwierzęta? Bezinteresowna miłość i poczucie, że nie jesteśmy przez nie oceniani wpływają na nasze samopoczucie dużo bardziej niż skomplikowane relacje z bratem lub siostrą, z którymi często musimy bardziej lub mniej świadomie rywalizować np. o względy rodziców czy pozycję w rodzinnej hierarchii. Konflikty z rodzeństwem nie zawsze też działają na nas pozytywnie.

Zobacz także

W obecności zwierząt kształtujemy zaś w sobie cechy, które sprawiają, że po prostu jesteśmy lepszymi ludźmi. Zwracamy uwagę na potrzeby innych, dbamy o ich komfort i powoli stajemy się świadomymi członkami każdej większej zbiorowości - począwszy od najbliższej rodziny po całe społeczeństwo.

Choć według współautorki badań - dr Nancy Gee - wiemy jeszcze stosunkowo mało o długofalowym wpływie zwierząt na rozwój dzieci, to wsparcie, które możemy otrzymać dzięki obecności czworonogów, może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie, co ma spore znaczenie zwłaszcza na etapie dorastania, kiedy cierpimy na huśtawki emocjonalne i częste zmiany nastrojów.

Czy zwierzaki mają na nas większy wpływ niż rodzeństwo? Trudno zaprzeczyć, że niektórzy bracia lub siostry żyją ze sobą jak... pies z kotem. Teraz mamy dowody na to, że zamiast niepotrzebnie się kłócić - lepiej zadbać o bezinteresowną przyjaźń z czworonogiem.

Zagłosuj

Czy uważasz, że zwierzęta mogą mieć pozytywny wpływ na kształtowanie relacji społecznych?

Liczba głosów:

Zrzut ekranu 2017-02-01 o 11.54.03
fot. East News
źródło: Matthew T Cassels, Naomi White, Nancy Gee, Claire Hughes. One of the family? Measuring young adolescents' relationships with pets and siblings. Journal of Applied Developmental Psychology, 2017; 49: 12 DOI: 10.1016/j.appdev.2017.01.003
Rozwiąż quiz

Czy jesteś empatyczny?

____

zdrowie.radiozet.pl/π