Dieta wegańska jest bezpieczna dla dzieci - oficjalne stanowisko ekspertów

Monika Piorun
07.12.2016 12:00
Dieta wegańska jest bezpieczna dla dzieci - oficjalne stanowisko ekspertów
fot. Amerykańska Agencja ds. Żywności: Dieta wegańska jest zdrowa dla dzieci

Koniec z niekończącymi się dyskusjami na temat żywienia - dzieci mogą bez przeszkód dla zdrowia stosować dietę wegańską lub wegetariańską! Amerykańska Agencja Żywienia i Dietetyki ogłosiła, że bezmięsne posiłki oparte na produktach roślinnych są rekomendowane na wszystkich etapach życia.

Czy dzieci powinny jeść mięso, żeby lepiej się rozwijać? Oświadczenie, jakie wydała największa na świecie organizacja ds. żywienia, może wyznaczyć nowy etap w wojnie pomiędzy mięsożercami a wegetarianami lub przynajmniej doprowadzić do trwałego zawieszenia broni.

Zobacz także

Każdy rodzic, który próbuje wytłumaczyć w przedszkolu, że jego dziecko nie je mięsa, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, na jaki ostracyzm się naraża. Mimo że o zdrowym stylu życia i zaletach jedzenia roślinnych posiłków mówi się od lat, to jednak w przypadku żywienia maluchów sprawa zaczyna być nieco bardziej skomplikowana.

Mięsożercy kontra wegetarianie

Nierzadko decyzja o tym, by dzieci wychowujące się w rodzinach weganów też nie jadły mięsnych posiłków, wzbudza sporo emocji wśród dorosłych - babć, cioć, wujków czy opiekunek w żłobkach lub przedszkolach.

Zobacz także

Nadal wielu ludzi uważa, że bez białka zwierzęcego maluchy nie będą się prawidłowo rozwijać i zabraknie im niezbędnych składników odżywczych.

Przełom w starciu pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami mięsa może wyznaczyć najnowsze oświadczenie jednej z największych na świecie organizacji zajmującej się kwestiami związanymi z odżywianiem.

Amerykańska Akademia Żywienia i Dietetyki po latach badań zajęła wreszcie oficjalne stanowisko w sprawie diety bezmięsnej. Według specjalistów:

Dieta wegańska i wegetariańska jest bezpieczna dla zdrowia na wszystkich etapach życia.

Bez obaw mogą ją stosować kobiety w ciąży, sportowcy a nawet małe dzieci.

Według ekspertów dobrze zbilansowana dieta roślinna (uboga w wysokoprzetworzone produkty spożywcze) powinna być wręcz rekomendowana w ramach profilaktycznej walki z chorobami cywilizacyjnymi - cukrzycą typu 2, otyłościąnadciśnieniemchorobami układu sercowo-naczyniowego oraz niektórymi nowotworami.

Zagłosuj

Czy według Ciebie dzieci powinny jeść mięso?

Liczba głosów:

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/Reuters/π