Trądzik niemowlęcy to nie alergia pokarmowa. Bywają ze sobą mylone

27.06.2019
Aktualizacja: 05.07.2019 11:25
Trądzik niemowlęcy
fot. Shutterstock

Jednym z pierwszych zmartwień młodych rodziców są krostki pojawiające się na twarzy dziecka. Podejrzenie często pada na alergię. Tymczasem przyczyna dolegliwości zazwyczaj jest zupełnie inna.

Gdy policzki dziecka pokrywają się krostkami, mama karmiąca piersią nerwowo odstawia kolejne produkty żywnościowe, podejrzewając alergię. To błąd. W okresie noworodkowym i wczesnoniemowlęcym krostki przeważnie są objawem trądziku niemowlęcego. Dowiedz się, co to za przypadłość.

Trądzik niemowlęcy - przyczyny

Trądzik niemowlęcy (trądzik noworodkowy) to dolegliwość, która dotyczy ok. 20 proc. noworodków. Na twarzy dziecka pojawiają się pojedyncze krostki przypominające zaskórniki.

Przyczyną powstawania trądziku niemowlęcego jest stymulacja hormonalna gruczołów łojowych przez hormony - androgeny - produkowane przez matkę w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią.

Lekarz zazwyczaj nie ma problemów z postawieniem diagnozy. Pada stwierdzenie o "hormonach w mleku matki".

Trądzik niemowlęcy - leczenie

Leczenie trądziku niemowlęcego ogranicza się do odstawienia wszystkich kosmetyków (zwłaszcza olejów mineralnych) i obserwowania zmian.

Trądzik niemowlęcy przeważnie ustępuje samoistnie w ciągu trzech miesięcy. Czasem konieczne jest zastosowanie preparatów przeciwtrądzikowych, ale wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Warto pamiętać o tym, że odstawianie potencjalnie uczulających produktów na własną rękę nie jest dobrym pomysłem. Może bowiem przyczynić się do powstawania niedoborów pokarmowych. Tymczasem alergia pokarmowa występuje zaledwie u 4-8 proc. dzieci, a objawy zazwyczaj pojawiają się później, koło 3-6 miesiąca życia.

Niemniej, w przypadku niemowląt, zwłaszcza tych młodszych (1-3 miesiąc), każda niepokojąca sytuacja powinna stanowić powód do konsultacji lekarskiej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl